Engelli Bez Parası Nasıl Alınır?

25.04.2021
482
A+
A-
Engelli Bez Parası Nasıl Alınır?

Engelli bez parası almak için öncelikle kişinin elinde engelli bezinin kullanılmasının zaruri olduğunu gösteren bir engelli bezi raporu olması gerekmektedir. Engelli bezi almak için gereken engelli bezi raporu alındıktan sonra bu raporla birlikte hastaneye ya da sağlık ocağına gidilerek engelli bezi yazdırılmalıdır. Doktorun yazdığı bu reçeteyle medikalden engelli bezi alınabilecektir.

Engelli Bezi Raporu Nasıl Çıkarılır?

Engelli bezi raporu çıkarmak için Devlet hastanelerine ya da Sağlık Ocaklarına başvurulmalıdır. Engelli kişi bu rapor için bizzat gitmelidir ancak engellinin bizzat gitme gibi bir durumu yoksa evden sağlık hizmetleri birimi aranarak raporun eve gelen ekip tarafından verilmesi de sağlanabilmektedir.

Evde sağlık hizmetlerine 444 38 33 numarasından ulaşılabilmektedir. Bu numarayı aramak ücretsizdir ve bu numara aranarak engelli bezi için gereken engelli bezi raporunun evde verilmesi istenebilmektedir.

Yukarıda anlatılan yollardan biriyle engelli raporu alındıktan sonra Sağlık Ocaklarından ya da hastanelerden ilaç yazdırır gibi engelli bezi yazdırılabilecektir. Doktorun yazdığı reçetede uzman doktorun kaşesi ve imzası bulunmalıdır. Reçetede engelli bezi ihtiyacı özellikle belirtilmeli, yani bir aylık (120 adet) ya da iki aylık (240 adet) bez ihtiyacı olunduğuna özellikle değinilmelidir. Şayet yazdırılandan daha fazla bez alınamamaktadır.

Alınan reçeteyle herhangi bir medikalden ya da eczaneden engelli bezi alınabilmektedir. Ancak bez alınan medikal ve eczanenin Sağlık Bakanlığından onaylı olmasına dikkat edilmelidir aksi halde SGK bez parasını karşılamayacaktır.  Alınan fatura Sağlık Bakanlığının şartlarına uygun olmalı ve alınan bez ulusal bilgi bankasına kayıtlı olmalıdır. Çocuk engelli bezi ile çocuk külotlu engelli bezi SUT kodu: A10118 ve engelli bezi ile külotlu engelli bezi SUT kodu ise: A10049’dur.

İlginizi Çekebilir:  Birevim Senetle Ev Alma Sistemi

Engelli Bezini Aldıktan Sonra İl Sağlık Müdürlüğüne Verilecek Evraklar Nelerdir?

Engelli bezi aldıktan sonra İl Sağlık Müdürlüğüne verilecek evraklar şunlardır:

  • Engelli bezi reçetesi
  • Engelli bezi raporu
  • Medikalden ya da eczaneden engelli bezi için alınan faturanın bir örneği
  • Engelli kimlik fotokopisi

Engelli Bez Parası Ne Kadar?

Engelli bezinin parası 255 TL’dir. Sağlık Bakanlığı tarafından engelli bezi aldıktan 15 gün sonra engellinin varsa emekli maaş kartına yoksa T.C Kimlik numarasına yatırılmak üzere Ziraat Bankasına alınan bezlerin parası yatırılmaktadır. Sağlık Bakanlığı her ayın 8 ile 14 ‘ü arasında engelli bez parasını yatırmaktadır. Bu tarihler arasında kişi parayı almaz ise para SGK’ya otomatik olarak geri gönderilmektedir.

Geri ödeme miktarları devlet tarafından bez markası ve modeli fark etmeksizin bir adet bez fiyatının 0,60 TL + KDV (KDV dahil 0,708 TL) şeklinde belirlenmesiyle hesaplanmakta ve buna göre yatırılmaktadır. SGK her gün dört aylık, toplamda 120 engellinin bez parasını karşılamaktadır. İki aylık reçete yazdırılması halinde 240 adet bez alınmakta ve toplamda 255 TL ödenmektedir.

Engelli Bezi Yardım Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Engelli bezi yardım sorgulaması https://www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden yapılabilmektedir. Ana sayfada bulunan e-hizmetler butonundan giriş yapıldıktan sonra listelenen kurumlar arasından Sosyal Güvenlik Kurumu seçilmelidir. Sosyal Güvenlik Kurumu ile yapılabilecek işlemler arasından Tedavi Bilgileri Sorgulama seçeneği seçilmelidir.

Açılan sayfada kimlik doğrulaması istenecektir. Kimlik doğrulamasına giriş yapıldığında site kişiyi e-devlet giriş sayfasına yönlendirmektedir. E-Devlet sistemine giriş yapmak için kişinin T.C. Kimlik numarasına ve şifresine ihtiyaç duyulmaktadır. Her Türk vatandaşının bir e-devlet şifresi bulunmaktadır ve bu şifre herhangi bir PTT şubesine gidilerek alınabilmektedir. Şifre alındıktan sonra hesabın aktive edilmesi ve yeni şifre konulması gerekmektedir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra sisteme girilebilecektir.

İlginizi Çekebilir:  Bat Coin Nedir? Nereden, Nasıl Alınır?

E-Devlet sistemine yukarıda açıklanan şekilde veya mobil imza, elektronik imza, T.C. Kimlik kartı ya da internet bankacılığıyla da girilebilmektedir. Kimlik doğrulaması bu seçeneklerden biriyle yapıldıktan sonra engelli bezi yardım sorgulaması bilgileri ekranda belirecektir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.