Engelli Çocuğu Olan Anneler Nasıl Emekli Olur?

30.04.2021
362
A+
A-
Engelli Çocuğu Olan Anneler Nasıl Emekli Olur?

Engelli çocuk sahibi olan annelerin yasalar kapsamında emekli olabilmeleri mümkün olmaktadır. Engelli çocuğa sahip olan anneler daha erken yaşlarda emekli olabilmektedir. Engelli çocuğu olan anneler emeklilik başvurusu yaparken engelli çocuğun devlet hastaneleri tarafından engelinin belirlenmesi gerekmektedir. Erken emekli olmak isteyen annelerin çocuğun güncel engelli raporunu göstermeleri gerekmektedir. Sağlık raporunda çocukta bulunan engel bariz bir şekilde belirtilmelidir. Engelli raporunda çocuğun engeli açıkça belirtilmesinin ardından engelli çocuğu olan anneler erken emeklilik kapsamına girebilmektedir.

Engelli Çocuğu Olan Annenin Emeklilik İçin Sağlaması Gereken Şartlar

Engelli çocuğa sahip anneler erken emeklilik için sağlaması gereken şartlar devlet tarafından belirlenmiş olmakla birlikte bu şartların tamamının karşılanması gerekmektedir. Aksi takdirde erken emekli olmak isteyen engelli çocuğu olan annelerin başvuru talepleri kabul edilmemektedir. Engelli çocuğa sahip olan annelerin erken emeklilik için sağlaması gereken şartlar aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

  • Erken emekli olmak isteyen engelli çocuk annelerinin bilmesi gereken en önemli hususu çocuğun engellilik oranıdır. Engellilik oranı ne kadar yüksekse annenin erken emekli olması daha fazla ihtimal barındırır.
  • Çalışan engelli çocuk annelerinin erken emekli olabilmesi için engelli çocuğun engelli raporunun güncel olması gerekmektedir. Süresi geçmiş engelli raporları kabul görmez ve anne erken emekli olamaz.
  • Çocuğun anne bakımına muhtaç olduğuna kanaat getiren sağlık raporunun bulunması gerekmektedir. Bu rapor sağlık kurulu içerisinde er alan hekimler tarafından imzalanmaktadır.
  • Engelli çocuğun bakıma muhtaç olduğu sürenin başlangıcı ve sona erdiği tarih arasında yer alan zaman prim ödeme gününe eklenir. Bu sayede kişilerin emeklilik yaşları düşer.
  • Engelli çocuk sahibi annenin erken emeklilik için 2008 senesinden sonra başvuru yapması gerekmektedir. 2008 öncesi yapılan başvurular kabul görmemektedir.
İlginizi Çekebilir:  İSPARK Engelli Kayıt Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki şartların sağlanmasının ardından engelli çocuğu olan anneler erken emekli olabilmesi mümkün hale gelmektedir.

Engelli Çocuğu Olan Annelerin Emeklilik Maaşı Hesaplamasın Nasıl Yapılır?

Engelli çocuğu olan annelerin emeklilik maaşı hesaplaması anneye yatan primlere göre hesaplanmaktadır. 2008 senesinden sonra iş hayatına başlayan annelere 1 gün 1,25 gün olacak şekilde hesap yapılmaktadır. Bu sayede 20 sene çalışan annelerin 24,5 sene çalışmış gibi gözükmesi mümkün olmaktadır. 1 Ekim 2008 tarihi itibari ile annelerin çalıştığı her bir sene için devlet tarafından 90 gün ilave yapılmaktadır. Bu duruma bağlı olarak engelli çocuk sahibi annelerin emeklilik maaşı hesaplanmaktadır.

Engelli Vatandaşlara Evde Bakım Maaşı Başvurusunda Bulunma

Engellilere evde bakım maaşı başvurusu yapılması mümkündür. Başvuru yapabilmek için Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yapılacak bir ziyaret le başvuru yapılabilmektedir. Kişilerin evde bakım maaşı alabilmeleri için en az %50 engel oranına sahip olmaları gerekmektedir. bu şartların sağlanmasının ardından yapılacak bazı işlemler bulunur. Bu işlemler aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

  • Evde Bakım aylığı kişilere maaş olarak bağlanmaktadır ve maaşı almak isteyen kişilerin bakıma muhtaç olduğunu kanıtlaması gerekmektedir.
  • Evde bakım parası almak isteyen kişilerin hanede bulunana bireylerin gelir düzelerinin asgari ücretin üçte ikisinden daha az bir miktarda olması gerekmektedir.

Yukarıdaki şartların karşılanmasının ardından kişiler evde bakım maaşı alabilmektedirler.

Engelli Çocuğu Olan Babaların Erken Emekli Olması Mümkün Mü?

Engelli çocuk sahibi babaların erken emekli olabilmeleri mümkün olmamaktadır. Erken emeklilik sadece engelli çocuğu olan annelere verilen bir hak olmakla birlikte babaların erken emeklilikleri söz konusu olmamaktadır. Annelerin ise erken emeklilik hakkından faydalanabilmesi için engelli çocuğun engelli raporunu göstermeleri gerekmektedir. Engelli çocuğun sürekli orak bakıma muhtaç olması halinde alınacak olan belgenin anneler tarafından erken emeklilik başvurusunda gösterilmesi gerekmektedir. Bu sayede annelere erken emeklilik hakkı tanınabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Emeklilik İkramiyesi Ne Kadar?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.