Engelli Ehliyeti Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

01.05.2021
542
A+
A-
Engelli Ehliyeti Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Engelli ehliyeti almak isteyen kişiler öncelikli olarak belirlenen şartları karşılıyor olmalıdır. Belirlenen şartları karşılayan kişiler ehliyet almak için sürücü kursuna başvuru yapmalıdır. Fakat bu hususta önemli olan kısım başvurunun gerçekleştirileceği sürücü kursunun MEB ile anlaşması bulunan ve engelli ehliyeti veren sürücü kurslarından olması gerektiğidir. Dolayısıyla sürücü kursuna başvurusunu gerçekleştiren engelli birey sürücü kursundaki programları başarı ile tamamlamalıdır. Bu programlar kapsamında teorik dersler ve bu dersler akabinde yazılı sınavlar bulunmaktadır. Yazılı sınav sonrasında ise direksiyon ve trafik eğitimi uygulamalı bir şekilde gerçekleştirilir. Bütün bu uygulamaları başarı ile tamamlayan engelli birey en sonunda direksiyon sınavına tabi tutulur. Direksiyon sınavının da başarıyla tamamlanması akabinde engelli bireyler H sınıfı ehliyet alma hakkı kazanır.

Engelli Ehliyeti Hangi Harf ile Gösterilir?

Engelli bireylerin araç ehliyeti H harfi ile simgelemektedir. H sınıfı ehliyet olarak geçen bu ehliyet türleri A sınıfı ve B sınıfı ehliyetler kapsamında ele alınmaktadır. Bu sebeple gerçekleştirilecek olan ehliyet sınavları da A ve B sınıfı ehliyetlerde gözlendiği gibi teorik ve pratik olarak işleyecektir. Kişiler MEB ile anlaşmalı olan kurslarda gösterdiği teorik ve pratik başarı akabinde H sınıf olarak adlandırılan engelli ehliyetine sahip olabilir.

H Sınıfı Ehliyet için Gereken Şartlar

Engelli bireylerin H sınıfı ehliyet alabilmeleri için karşılamaları gereken şartlar bulunmaktadır. İlgili kurum tarafından belirlenen H sınıfı ehliyet alma şartlarının başında ise engelli kişilerin 17 yaşını aşmış ve en az ilkokul mezunu olmuş olmaları şartı bulunur. 17 yaşını aşan ve en az ilkokuldan mezun olan engelli bireyler engelli ehliyeti alabilmek için doktor tarafından rapor almalıdır. Bu rapor içerisinde kişinin engel durumu, engel oranı ve H sınıfı sürücü belgesi alabileceğini beyan eden bir belge yer almalıdır. Bu şartları karşılayan kişiler kayboldukları sürücü kursunda belirlenen programları başarıyla tamamlamaları akabinde H sınıfı ehliyet alabilir.

İşitme Engellileri için Kurs Süreci

İşitme engeli bulunan bireyler için eğitim ve sınav süreci esnasında valiliğin belirlediği bir uzman bulunmaktadır. Valilik tarafından belirlenen ve görevlendirilen bu uzman kişi işitme engeli bulunan kişiye hem teorik hem de direksiyon eğitimi verir. Bu hususta uzman eğitimciler gerekli metodları ve gerekli yöntemleri kullanarak işitme engeli bulunan bireylere söz konusu olan eğitimi gerçekleştirebilir.

İlginizi Çekebilir:  2021 Eşi Vefat Eden Kadınlara Devlet Yardımı Nasıl Alınır?

Engel Oranı Önemli Midir?

H sınıfı ehliyet almak için herhangi bir şekilde engel oranı sınırı bulunmamaktadır. Engelli bireyler ehliyet alırken öncelikli olarak tam teşekküllü bir devlet hastanesinden sağlık raporu almalıdır. Bu hususta kişilerin engel oranları değil araç kullanılıp kullanılamayacağı durumu ele alınır. Eğer tam teşekküllü devlet hastanesi tarafından kişinin araç kullanabileceği durumuna karar verilirse bu hususta kişiler MEB ile anlaşmalı olan ehliyet kurslarına müracaat ederek kurs programlarına katılabilir.

Engelli Olmadan Önce Ehliyeti Bulunan Kişiler Ne Yapmalı?

Eğer kişiler önceden halihazırda bir ehliyet sahibi ise ve akabinde engellilik durumuna geldiyse bu durumda işleyiş ehliyeti bulunmayan engelli bireylerin ehliyet alma sürecindeki gibi olmamaktadır. Eğer kişiler bir kaza ya da hastalık akabinde engelli durumuna gelmişse ve engel durumundan önce ehliyete sahipse bu durumda kişilerin yazılı sınava girme zorunlulukları bulunmamaktadır. Söz konusu olan engelleri ile ilgili olarak belirlenen özel donanımlı araçlar ile gerçekleştirilecek olan direksiyon sınavında başarı göstermeleri durumunda engelli ehliyeti alabilirler.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.