Engelli Emekli Olursam Ne Kadar Maaş Alırım?

04.06.2021
393
A+
A-
Engelli Emekli Olursam Ne Kadar Maaş Alırım?

Engelli emekli olunursa alınacak maaş, vergi indiriminden faydalanarak SSK emeklisi olan engelli bir vatandaş, 900 ile 1100 TL arasında emekli maaşı alabilmektedir. Engelli emeklilik vergi indiriminden faydalanarak Emekli Sandığı emeklisi olan engelli bir vatandaş, 1900 ila 2100 TL arasında maaş alabilmektedir.

Engelli Emeklilik Şartları Nelerdir?

Engelli emeklilik koşulları, ödenmiş prim günü sayısı ve sigorta giriş başlangıç tarihidir. Engelli kişilerde normal şartlarda yaş şartı aranmaz. Fakat sağlık raporu oranı en az %40 ve üzerinde olması gereklidir.

Engelli Oranları Nelerdir?

Engelli oranları, doğuştan veya sonradan gelen engeli bulunan kişilere engel oranı belirlenerek engelli raporu verilmektedir. Engelli raporu alan kişilere bazı imkanlar sunulmaktadır. Yaşamsal faaliyetleri etkileyen ve hastalığın türüne göre rapor, heyet kurulu tarafından düzenlenmektedir. Oranlar şu şekildedir:

  • % 80 ve üzeri 1. Derece
  • % 60-79 arası 2. Derece
  • % 40-59 arası 3. Derece

Bağ-Kur Sigortalılarının Erken Emekliliği

Bağ-Kur sigortalıları için erken emeklilik, 1 Ekim 2008 tarihinden önce Bağ-kur sigortalılarının erken emeklilik hakkı bulunmuyordu. Bu tarihte yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 28. maddesi ile artık kendi nam ve hesabına çalışan Bağkurlu engellilere de erken emeklilik hakkı tanınmıştır.

Engelli Emekli Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli emeklilik başvurusu gerekli şartların tamamlanması ile beraber bağlı olduğunuz il/ilçe Sosyal Güvenlik Kurumlarına başvurunuzu yapmalısınız. Engelli emeklilik başvuru evrakları alt kısımda yer almaktadır. Engelli emeklilik için gerekli evraklar şu şekildedir:

  • Emeklilik Talep Formu
  • Emeklilik Tahsis Formu
  • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
  • Sigortalı Hesap Fişi
İlginizi Çekebilir:  Ücret Gelir Vergisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Sürekli Engelli Raporu İptal Olur Mu?

Sürekli engelli raporu, kişilerin tam teşekküllü hastanelerden aldıkları sürekli engelli raporu iptal edilmez. Bunun nedeni raporlarından bulunan “Sürekli – Süresiz” ibaresinden dolayıdır. Fakat şikayet, sahte rapor vb. durumlarda tekrar rapor istenilmesi durumu yaşanabilir.

Engelli Emekli Maaş Hesaplama

Engelli emekli maaş hesabı için standart bir rakam yoktur. Normal maaş hesabında olduğu gibi vergi indirimi ile erken emeklilikte bağlanacak maaş için de prime esas kazanç tutarı çok önemlidir. Yalnızca erken emeklilikte düşük prim gününden kaynaklanan aylık bağlama oranı kaybının önüne geçmek için engellilere pozitif ayrımcılık uygulanmakta, maaşları normal emekli oluyormuş gibi, sağlıklı insanlara uygulanan minimum prim gün sayısı ve buna bağlı olarak aylık bağlama oranı ile hesaplanmaktadır.

4A 1 Ekim 2008 Öncesi Engelli Emeklilik Şartları

4A 1 Ekim 2008 öncesi için emeklilik, ilk sigorta başlangıç tarihleri 1 Ekim 2008 tarihinden önce olan 4A sigortalılarının erken emekliliği, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 31. maddesi uyarınca belirlenen vergi indirimi derecelerine göre düzenlenir. İlk sigorta başlangıç tarihleri 1 Ekim 2008 tarihinden önce olan 4A sigortalılarının erken emekli olabilmeleri için vergi indirimi hakkı elde etmiş olmaları şarttır.

4A 1 EKİM 2008 Sonrası Engelli Emeklilik Şartları

4A 1 Ekim 2008 sonrası emeklilik, yürürlüğe giren 5510 sayılı yeni Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile birlikte engellilerin erken emekliliğinde vergi indirimi şartı kaldırılmıştır. İlk sigorta girişi bu tarihten sonra olan 4A sigortalılarının erken emeklilikleri,  alacakları engelli sağlık kurulu raporunun kurum sağlık kurulu tarafından değerlendirilmesi ile karara bağlanır.

1 Ekim 2008 Öncesi Engelli Memur Emeklilik

1 Ekim 2008 öncesi engelli memur emekliliği, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2008 tarihinden önce 5434 sayılı kanuna tabi olarak çalışmaya başlamış olanların erken emeklilik şartları, eski memurların geçiş hükümlerini düzenleyen 5510/geçici 4. maddeye göre engelli emeklilik belirlenmektedir.

İlginizi Çekebilir:  2021 Doğum Borçlanması Nasıl Yapılır, Şartları Nelerdir?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.