Engelli İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar?

02.05.2021
335
A+
A-
Engelli İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar?

Engelli vatandaşların isteğe bağlı sigorta primi kişilerin engellilik oranına göre değişkenlik göstermektedir. Yüksek engellilik oranında daha az prim ödenirken düşük engellilik oranına sahip kişiler daha fazla prim ödemektedirler. Kişilerin malulen emekli olabilmeleri için gerekli olarak görülen engel oranı en az %60 olmaktadır. %60 engeli olan kişiler direkt olarak malulen emekli olabilmektedir. Ancak kişilerin %60 oranında engelli olmamaları durumunda sigorta primlerinin ödenmesi gerekmektedir. %40 ila %49 engeli bulunan kişilerin 4.100 ila 4.680 gün primlerinin ödenmesi gerekmektedir. Engel oranı %50 ila %59 olan kişilerin ise 3,700 ila 4,320 gün ödenmiş olması gerekmektedir.

Kanser Hastalarının Malulen Emekliliği

Kanser teşhisi konulan hastalar teşhisin koyulduğu andan itibaren malulen emekli sayılmaları mümkündür. Kanserin türüne göre değişkenlik gösteren malullük aylığı ve gerekli prim ödeme gün sayısı kanser teşhisinden itibaren 1sene içerisinde başvurulma şartı ile kişilere hak olarak verilmektedir. Kanser teşhisi konulmuş kişiler teşhisin ardından 1 yıl içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurması halinde sağlık kurulundan herhangi bir rapor almaya gerek kalmadan 18 ay süre ile malul sayılmaktadır. Geçen sürenin sonunda hastalıktan kaynaklı olarak çalışma gücünde kayıp yaşanması ve bu kaybın en aza %60 olması durumunda kişiler malullük aylığı almaya devam etmektedir. Fakat kişilerin çalışma gücündeki kayıp %60’ın altında olması durumunda malullük aylığı tamamen kesilmektedir. Bu noktada kişilerden engelli isteğe bağlı prim ödemesi yapılması istenmemektedir.

Engelli Aylığını Kimler Alabilir?

Engelli aylığı almak isteyen kişilerin bazı şartları karşılamaları gerekmektedir. Bu şartların başında kişilerin sağlık kurulundan engelli raporu alınması gelmektedir. Engelli raporunda belirlenen engel oranının %40 ila %69 olması durumunda kişilerin engelli aylığı almaları mümkün hale gelmektedir. Aynı zamanda engelinden dolayı bakıma muhtaç olan kişilere de engelli aylığı bağlanabilmektedir. Kişilerin engel durumundan önce bir süre çalışması ve çalıştıkları süre boyunca yatırılan prim tutarının bulunması halinde engel durumunun ardından isteğe bağlı sigorta priminin yatırılarak emekli olabilmeleri mümkün olmaktadır. Bu sayede engeli bulunan kişiler emekli olabilir ve engelli aylığı alabilirler.

Engelli Aylığının Kesildiği Durumlar

Engelli kişinin ölümü gibi durumlarda engelli aylığı kesilmektedir. Aynı zamanda engelli vatandaşın Türk vatandaşlığından çıkarılması, engelli kişinin aylığından feragat etmesi, engelli ya da 18 yaşından küçük engelli kişinin 18 yaşını tamamlamış olması, kanunlar tarafından belirlenen muhtaçlık sınırından yüksek gelir elde etmesi engelli raporunun süresinin dolmasına rağmen yeni bir raporun 1 sene içerisinde vakfa verilmemesi, adres değişikliğinin vakfa bildirilmemesi ve engelli kişinin aylığını 1 sene almaması durumlarında engelli aylığı kesilmektedir. Kişilerin engelli aylıklarını düzenli alabilmeleri için yukarıdaki şartlar tek tek yerine getirmeleri gerekmektedir. Ayrıca engelli raporunun bitmesi gibi durumlarda kişilerin tekrardan sağlık kuruluna gözükerek engelli raporu alma talebinde bulunmaları gerekmektedir. Alınan rapor kişinin aylık aldığı vakfa verilmesi ile engelli aylığının alınmasına devam edilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Devlet Tüp Bebek Tedavisini Karşılıyor Mu?

10 Yıldır Sigortalı Olma Koşulu

10 yıldır sigortalı olma koşulu her durumda aranmamaktadır. Kişilerin sağlık kurulu tarafından verilen engelli raporunda başkası tarafından bakıma muhtaç olması ibaresinin bulunması halinde 10 yıldı sigortalı olma koşulu engelli vatandaşta aranmadan malulen emekli olabilmektedir. Malulen emekli olabilmek için engelli isteğe bağlı sigorta primi ödenmiş olması gerekmektedir. Ancak bu noktada engellilik oranının %60’ın altında olması gerektiği unutulmamalıdır. %60 üstünde engeli bulunan kişilerin prim ödemelerine gerek kalmadan malulen emekli olmaları söz konusu olmaktadır. Kişilerin malullük aylığı alabilmesi için 10 yıldır sigortalı olması koşulu tüm engelli kişileri için geçerli olmamaktadır. Kişilerin engellilik raporunda başka biri tarafından bakıma muhtaç olma ibaresinin bulunmaması durumunda en az 10 yıldır sigortalı olması gerekir koşulu aranmaktadır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.