Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

03.06.2021
332
A+
A-
Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

Engelli kimlik kartı almak için, kişi bulunduğu il ya da ilçedeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müdürlüğüne giderek başvuru işlemlerini yapması gerekmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra kurum gerekli incelemeleri yaparak kartı almaya engel bir durum olup olmadığını sorgular ve daha sonra kimlik kart sahibine teslim edilir. Engelli kimlik kartı için başvurmaya gidecek vatandaşların önden bir hazırlık yapması ve bazı belgeleri tamamlaması gerekmektedir.

Engelli Kimlik Kartı Kimlere Verilir?

Engelli kartı verilen kişiler, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalı, engel oranı %40 ve daha fazla olmalı ve ilgili sağlık raporunun olması halinde verilmektedir. Bu kartın verilmesindeki amaç devletin sunduğu olanaklardan engelli vatandaşların kolaylıkla yararlanması ve yaşamlarını daha rahat sürdürebilmeleri içindir.

Engelli Kimlik Kartı Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Engelli kartı almak için gerekli evraklar, avantajlarından yararlanabilmek için istediği engelli kimlik kartına başvuru yapacağı zaman bazı belgeleri hazır bulundurmalıdırlar. Bu belgeler ise şu şekildedir:

 • Kimlik ve kimlik fotokopisi,
 • Engelli kartı başvuru dilekçesi,
 • 6 ay içerisinde çekilen 2 adet fotoğraf,
 • Sağlık kurulu raporu ve onaylı örneği, bu raporun %40 oranında olması gerekmektedir.
 • Başvuru dilekçesinin bir örneği,
 • Eğer engel oranı çok yüksekse ve engelli kişi başvuruyu kendisi yapamayacak durumda ise Refakatçi kartı ve dilekçesi örneği,

Bu durumların haricinde eğer engelli kartı kaybedilmişse ve yeniden almak isteniyorsa kayıp kart dilekçesini doldurarak başvurmalıdır. Bir diğer durum ise kişinin engel oranının artması durumunda kartın yenilenmesi gerektiğidir. Eğer engel oranında bir artış söz konusu ise bunun için dilekçe ile başvuru yapmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Doğum Borçlanması Şartları Nelerdir?

E-devlet İle Engelli Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet ile engelli kartı başvurusu için e-devlet sistemi üzerinden ön başvuru yapılabilir. Öncelikle e-devlet sistemine giriş yapılmalı, arama butonundan “engelli kimlik kartı” araması yapılır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığının sayfasına giriş yaptıktan sonra, yeni başvuru butonuna basarak kayıtlı ildeki hizmet müdürlüğünden randevu alınabilir.

Başvurudan Sonra Engelli Kimlik Kartı Nereden Alınır?

Başvuru tamamladıktan sonra engelli kimlik kart alımı için tekrardan ilgili kuruma gidilmesine gerek yoktur. Kurum bilgilerin doğruluğunu kontrol ederek kişiye kimlik kartınızı en geç 7 gün içerisinde teslim edecektir. Kimlik ile ilgili bilgileri ve başvuru işlemini sonuçlanıp sonuçlanmadığı öğrenilmek isteniyorsa telefonla arayıp bilgi alınabilir.

Engelli Kartı Avantajları Nelerdir?

Engelli kimlik kart olumlu özelliklerinden birkaçı şu şekildedir:

 • Engelli kartı sanat etkinliklerinde kullanılabilir Devlet Tiyatroları engelli bireylerden herhangi bir bilet ücreti talep etmez.
 • Engelli kartı sayesinde devlete ait toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat edilebilir. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’da şehirler arası yolculuklarda engelli bireylere %50 indirim hakkı tanınmaktadır.
 • Hava yolu ulaşımında başta Türk Hava Yolları olmak üzere firmalar iç hat uçuşlarda yüzde 20, dış hat uçuşlarda yüzde 40 indirim fırsatı sunar.
 • Cep telefonu operatörlerinde ve internet kullanımında bazı özel indirimler uygulanır.
 • Engelli kartı ile açık öğretim kayıtlarına herhangi bir ücret ödemeden eğitime başlanabilir.
 • Engelli bireyler H sınıfı sürücü belgesi sahibiyse ve diğer şartları da sağlıyorsa satın aldıkları ve yurt dışından gelen otomobillerde gümrük vergisi vermez.
 • İmar izni vb. işlemlerde belediyeler engelli kartı sahiplerine öncelik verir.
 • Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne ait öğrenci yurtlarından öncelikli olarak faydalanılır.
 • Engel oranına bağlı olarak erken emeklilik hakkı vardır.

Engelli kartı ile birlikte %40 oranından fazla engelliler bu gibi avantajlardan faydalanabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Yüzde 40 Engelli Raporu Ne İşe Yarar?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.