Engelli Maaşının Kesildiği Durumlar Nelerdir?

26.04.2021
311
A+
A-
Engelli Maaşının Kesildiği Durumlar Nelerdir?

Engelli maaşının kesildiği durumlar birden fazladır. Kesilen durumlarda engelli maaşı alma imkânı tamamen ortadan kalkmamakta ve şartlar yeniden sağlandığında engelli maaşı yeniden engellinin hesabına yatırılmaktadır.

Engelli maaşının kesildiği durumlar şunlardır: Muhtaçlığın ortadan kalkması, engellilik oranının düşmesi, ölüm, adres değişikliği, sosyal güvenlik kaydının tespit edilmesi, 18 yaş altı engelli yakını aylığı alanlar için engellinin 18 yaşını doldurması, 18 yaş altı engellinin fiili bakımının yapılmadığının tespiti, Türk vatandaşlığından çıkarılma, feragat etme ve aylığın 1 yıl boyunca aralıksız olarak alınmaması.

Muhtaçlığın Ortadan Kalkması

Muhtaçlığın ortadan kalkması engelli maaşının kesildiği durumlardan biridir. Engelli maaşı almak için engelli kişinin muhtaçlık şartlarını taşıması gerekmektedir. Muhtaçlık durumu ortadan kalkan engelliye artık maaş verilmeyecektir. Bu durum engelliye Mütevelli Heyet Kararı ile “Muhtaç Olmama” nedeniyle feshedilmiştir, şeklinde bildirilecektir.

Engellilik Oranının Düşmesi

Engellilik oranının düşmesi engelli maaşının kesildiği bir başka durumdur. Engelli kimsenin engellilik oranının %40 ve üstünde olması halinde engelli maaşı verilmektedir. Bu kişinin engellilik oranının %40’ın altına düşmesi halinde verilen engelli maaşı kesilecektir. Engellilik oranının %40’ın altında olmasına rağmen Sosyal Yardımlaşma Vakfına bu durumun bildirilmemesi halinde de yasal faiz şeklinde ödenen paralar geri alınacaktır.

Ölüm

Ölüm halinde, yani engelli maaşı alan kişinin vefat etmesi halinde ölümün resmi kayıtlara geçmesiyle birlikte engelli kişinin şahsına münhasır verilen engelli maaşı kesilecektir. Engelli kişinin vefatından sonra da engelli maaşı alınmaya devam ettiği halde yasal faiziyle birlikte engelli maaşı geri alınacaktır.

Adres Değişikliği

Adres değişikliği yapılması halinde de engelli maaşı kesilmektedir. Engelli bireylerin ikametgahlarının bulunduğu bölgedeki yetkili kurum tarafından engelli maaşı verildiği için adres değişikliği olması halinde engelli maaşı kesilmektedir. Her adres değişikliğinde engelli maaşının kesilmemekte başka bir bölgenin denetiminin altına girileceği hallerde engelli maaşı kesilmektedir.

Adres değişikliği olduğunda mutlaka ikamet edilen bölgedeki Sosyal Yardımlaşma Vakfına söz konusu durum bildirilmelidir. Aynı il veya ilçe sınırları içinde adres değişikliği yapılması halinde engelli maaşı kesilememektedir ancak yine de mutlaka bildirim yapılmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Engelli Maaşı Nasıl Bağlanır?

Adres değişikliği yapılması halinde yeni adresi yetkililer ziyaret etmektedirler. Adres değişikliği bildirilmediği halde bu nedenle engelli maaşı kesilecektir. Engelli maaşının kesilmesi söz konusu olursa nüfus dairesine maaşın tekrar bağlanması için engelli raporu ve yeni adresle yeniden başvurmak gerekmektedir. Başvuruda asıl engelli raporu kullanılmalıdır ancak bunu edinme imkânı yoksa yetkili hastaneden alınan aslı gibidir kaşeli engelli raporu da geçerli olmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kaydının Tespit Edilmesi

Sosyal güvenlik kaydının tespit edilmesi bir başka engelli maaşının kesilme nedenidir. Engelli kişi bir geliri olmadığı ya da geliri belirlenen sınırın altında olduğu için engelli maaşı almaktadır. Eğer engelli kişi sigortalı olarak çalışmaya başlarsa artık bu şartı sağlamayacak ve doğal olarak engelli maaşı kesilecektir. SGK sistemine engellinin sigortalılık durumunun geçilmesiyle otomatik olarak engelli aylığı kesilmektedir.

Türk Vatandaşlığından Çıkarılma

Türk vatandaşlığından çıkarılma da engelli maaşının kesilme nedenlerindendir. Türk vatandaşı engellilere engelli maaşı verilmektedir ve engelli kişi herhangi bir sebeple artık Türk vatandaşı olmazsa engelli maaşı kesilir. Engelli kişi farklı bir ülke vatandaşı olması ya da Türk vatandaşlığından çıkarılması sebeplerinden biri nedeniyle engelli maaşını kaybedebilir.

Feragat

Engelli maaşı alan engelli kişilerin kendi isteğiyle engelli maaşından vazgeçmesine feragat denmektedir. Engelli birey yetkili makama engelli maaşını almak istemediğini yazılı olarak bildirerek bu hakkından feragat edebilecektir.

Engelli Aylığının 1 Yıl Boyunca Aralıksız Alınmaması

Engelli aylığının 1 yıl boyunca aralıksız alınmaması engelli maaşının kesilme nedenlerinin sonuncusudur. Engelli kişi engelli maaşını yattığı günden itibaren bir yıl boyunca hesabından çekmezse engelli maaşı kesilecektir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.