Engelli Maaşları Hangi Aylarda Ödenir?

02.04.2021
334
A+
A-
Engelli Maaşları Hangi Aylarda Ödenir?

Engelli maaşlarının ödeme zamanları, yılda 4 kez ve 3 ayda bir şeklinde yapılmaktadır. Yatırılan engelli maaşlarının kullanıcıların hesabına geçmesi, T.C. kimlik numaralarına göre belirlenmektedir. Engelli maaşları da tıpkı emekli aylığı ve asgari ücret uygulamasında olduğu gibi, her yıl o senenin enflasyon oranına göre yeniden düzenlenmektedir. Her sene artış olan engelli maaşları, maaş alan kişilerin hayatlarının sonuna kadar verilmektedir.

Engelli Maaşı Nedir?

Engelli maaşı, engelli kişilerin sosyal hayattan kopmasını ve belli bir hayat standardında kalması için verilen maaş uygulamasıdır. Engelli maaşı ya da bakıma muhtaç kişiler için alınan evde bakım ücreti, belli şartların sağlanmasının ardından verilebilmektedir. Engelli kişilerin devletten maaş alabilmeleri için, sahip oldukları engellerin en az %40 oranında olması gerekmektedir. Kişinin sahip olduğu engel oranına göre de aldığı aylıkta değişiklikler olmaktadır. Engelli aylığı alacak kişilerin, 18 yaşından büyük olmaları da gerekmektedir.

Sigortalı olarak çalışarak SGK üzerinden bir maaş alan engelli kişiler, engelli maaşından yararlanamamaktadırlar. Nafaka bağlanan ya da bağlanacak olan engellilerin maaş başvuruları da olumsuz şekilde sonuçlanmaktadır. Çalışma hayatının içinde olmayan ve SGK üzerinden bir maaş almayan engelliler için engelli maaşı başvurusu olumlu bir şekilde sonuçlanmaktadır.

Engelli aylığı almak isteyen kişiler için gelir sınırı uygulaması da uygulanmaktadır. Buna göre, Engelli bireylerin yaşadıkları hane içinde bulunan kişilerin, kişi başına düşen aylık gelirlerinin asgari ücretin üçte biri olması gerekmektedir.

Evde Bakım Parası Almanın Şartları

Evde bakım parası almak için, bakıma muhtaç durumda bir engeli bulunan kişilerin engel oranlarının en az %50 ve üzerinde olması gerekmektedir. Aynı zamanda, engeli bulunan kişilerin sağlık raporlarında, “Ağır engelli” ibaresinin de yer alması gerekmektedir. Kişilerin engellerinin %50’nin altında olması durumunda, kişinin bakımını üstlenen yakınlarına herhangi bir ödeme yapılmamaktadır. Kişilerin evde bakım parası alabilmesi için, kendilerine verilen sağlık raporunda “Bakıma muhtaçtır” ibaresinin de yer alması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Yeni Kimlik İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Evde bakım ücreti, engelli kişinin bakımını üstlenen kişilere ödenmektedir. Engelli parasının ödenmesi için, engelli kişi ve bakımını üstlenen kişi arasında bir akrabalık bağının bulunması şart koşulmaktadır. Yürütülen yönetmelik çerçevesinde, engelli kişinin bakımını sağlayan üvey akrabalar da bakım ücreti alabilmektedirler. Bakım ücretinden yararlanmak isteyen kişilerin, bakımını üstlendikleri engelli kişiler ile aynı adreste ikamet etme zorunlulukları da bulunmaktadır. Bakım ücreti de tıpkı engelli maaşı uygulamasında olduğu gibi, şartlar sağlandığında verilir.

2021 Engelli Maaş Ödemesi Zamanları

2021 yılı için belirlenen maaş ödemeleri, yine kişilerin T.C. kimlik numaralarının son hanelerine göre yapılmaktadır. Maaş ödeme tarihleri şu şekildedir:

  • Doğum tarihinin son rakamı 0 – 5 olan kişilere her ayın 5 inci günü,
  • Doğum tarihinin son rakamı 1 – 6 olan kişilere her ayın 6 ıncı günü,
  • Doğum tarihinin son rakamı 2 – 7 olan kişilere her ayın 7 inci günü,
  • Doğum tarihinin son rakamı 3 – 8 olan kişilere her ayın 8 inci günü,
  • Doğum tarihinin son rakamı 4 – 9 olan kişilere her ayın 9 uncu günü.

2022 Engelli Maaş Ödemesi Zamanları

2022 maaş ödeme tarihleri, yapılan ön çalışmaların sonucunda belirlenmiştir. Engelli maaşı 2022 yılı ödeme zamanları şu şekildedir:ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.