Engelli Memur Emeklilik Ne Zaman Olur?

05.06.2021
203
A+
A-
Engelli Memur Emeklilik Ne Zaman Olur?

Engelli memur emekliliği, engel kadrosu ile başlayanlar ve memur olmadan önce yüzde 40 ve daha fazla engelli raporu bulunanlar 15 yıllık (5400 gün) çalışma süresi bitiminde engelli memur emekliliğine hak kazanıyorlar. Memurluğa başlamadan önce en az yüzde 40 oranında engelli olan (sağlık kurulu raporuna göre) ve yine yüzde 40 oranında doğuştan engelli olanlar 15 yıl (5400 gün) prim ödemeleri halinde emekli olabilmektedir.

Engelli Memur Emeklilik 4C Şartları Nelerdir?

Engelli memur emeklilik 4c koşulları, yaşa bağlı olmaksızın erken emeklilik için, işe başlamadan önce %40 ve üzeri engelli olan veya işe başladıktan sonra %40 ve üzeri engelli hale gelen tüm memurlar yararlanabilmektedir. Ancak erken emekliliğe hak kazanmak için işe giriş zamanı ve engellilik oranı gibi farklılıklardan dolayı, emeklilik koşullarında değişiklikler görülmektedir. Bu emeklilik türü aslında normal emeklilikten farklı olmayan sadece yaş koşulunun ortadan kalkmasıyla birlikte, yazımızın devamında dile getireceğim bazı koşulları sağlayan %40 ve üzeri tüm engelli memurların faydalanabileceği emekliliktir. 4c engelli emeklilik koşulları, 01 Ekim 2008 öncesi için, ilk defa memur olarak çalışmaya başlamış yani 5434 Sayılı TC.Emekli Sandığı Kanuna tabi memurlar ve 01 Ekim 2008 sonrası ilk defa memur olarak çalışmaya başlamış 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanuna tabi memurlar için geçerlidir.

01 Ekim 2008 Öncesi Engelli Memurlar İçin Erken Emeklilik Şartları

01 Ekim 2008 öncesi işe başlayan engelli memurların 5434 Sayılı TC. Emekli Sandığı Kanununa tabi olduklarını belirtmiş olsak da aslında erken emeklilik hakları tüm memurlara 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile verilmiştir. 01 Ekim 2008 öncesi ilk defa işe başlayan memurlara, 5510 sayılı kanunun Geçici 4 maddesi 6 fıkrasında hangi koşullarda erken emekliliğe hak kazanacağı belirtilmiştir. Engelli memur, çalışmaya başlamadan önce ilgili mevzuata göre alınmış en az %40 ve üzerinde engelli olduğunu gösterir engelli sağlık kurulu raporu bulunması ile doğuştan %40 ve üzeri engelli olduğunu belgelemesi, en az 5400 gün uzun vadeli sigorta primi bildirmiş ya da emekli keseneği ödemiş olmaları kaydı emekliliğe hak kazanır.

01 Ekim 2008 Sonrası Engelli Memurlar İçin Erken Emeklilik Şartları

01 Ekim 2008 sonrası ilk defa işe başlayan %40 ve üzeri engelli memurlar için erken emeklilik koşulları, 01 Ekim 2008 sonrası işe başlayan engelli memura, 5510 sayılı kanunun 28 maddesinin 2 fıkrası gereğince hangi koşullarda erken emekliliğe hak kazanacağı belirtilmiştir. Memur, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce malulen emeklilik sayılmayı gerektirecek şekilde engelliliği ve hastalığı bulunması, malullük aylığından yararlanmaması, on beş yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 3960 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta primleri bildirilmiş olması şartıyla yaşlılık aylığına yani erken emekliliğe hak kazanabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Tapu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Engelli Memur Malulen Emeklilik

Engelli memur malulen emeklilik için, 4C kapsamında ilk kez çalışmaya başladığı tarih öncesi malul hastalık geçiren ve çalışma gücünü %60 kaybeden kişi 15 yıl sigortalı ve 3960 prim günü ödemek kaydı ile malulen engelli aylığı bağlanmaktadır.

Memurlar Engelli Raporuyla Emekli Olabilir Mi?

Memurların engelli raporuyla emekli olması, 4C kapsamında kamu ve kamu kuruluşlarında çalışan memurlar engelli sağlık raporu ile beraber erken emeklilik hakkı mevcuttur. Engelli memur olarak kişilerin sağlık durumu mevcut çalışmasına engel teşkil edecek durumda olması durumunda malulen emeklilik statüsünde emeklilik hakkı bulunmaktadır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.