2021 Engelli ÖTV İndirimi Ne Kadar?

26.03.2021
583
A+
A-
2021 Engelli ÖTV İndirimi Ne Kadar?

Engelli ÖTV indirimi, engelli kişilerin kolay bir şekilde araç alması için uygulanan sosyal yardımlardan biridir. Yapılan sosyal yardımlar, engelli kişilerin hayata katılım sağlaması için, pozitif ayrımcılık ilkesi gereği uygulanmaktadır. Engelli ÖTV indirimi, kişilerin engel durumlarının oranına göre uygulanmaktadır.

Özel Tüketim Vergisi Nedir?

Özel Tüketim Vergisi, belli malların satın alınması durumunda, bir kereye mahsus olmak üzere alınan vergilendirme sistemidir. Daha önceki dönemlerde uygulanan İstihlal Vergisi ile benzerlik gösteren vergi türü, pek çok ürünün üzerinde uygulanmaktadır. Özel Tüketim Vergisi, Avrupa Birliği uyum sürecinde yasalaşarak kullanılmaya başlanmıştır. Özel Tüketim Vergisi alınan ürünler şöyle sıralanabilir:

  • Bazı lüks ürünlerin alınmasında (arabalar, mücevherler, lüks mobilyalar gibi),
  • İnsan sağlığına zararlı olduğu düşünülen ve bazı kanunlarla yasaklar çerçevesinde kullanılan ürünlerde (tütün, alkol),
  • Lüks sayılan beyaz eşyalarda,
  • Yarılanma ömrü fazla olduğu için çevreye zarar veren lüks ürünlerde (benzin, kömür, folik asit gibi) uygulanır.

Engelli kişiler, ÖTV istisnası adı verilen özel bir indirimden yararlanmaktadır. Yasa üzerinde yapılan değişikliğe göre, bu uygulamadan taksi, dolmuş, minibüs, otobüs ile şehir içi yolcu taşımacılığı yapan firmalar, kişiler, çekici, kamyonet ve kamyonla ticari yük taşımacılığı yapan firmalar da yararlanabilmektedir. ÖTV istisnası için bazı özel durumlar da göz önüne alınmaktadır. Bu özel durumlar, askeri amaçlı istisna, diplomatik istisna, ihracat istisnası, ithalat istisnası, Türk Hava Kurumu istisnası, kamu kurumlarında istisna, petrol amaçlı istisna gibi durumlardır.

Engelli ÖTV İndirim Oranı Nedir?

Engelli ÖTV indirimi, lüks ürünlerin daha uygun bir fiyata alınmasına olanak vermektedir. Normalde, araba satışında uygulanan ÖTV oranı %18’dir. Ayrıca, alınan arabanın üzerine, o yılın güncel KDV oranı da eklenerek, arabanın alım fiyatı hesaplanmaktadır. Engelli raporu ile alınan araçlar için herhangi bir KDV eklemesi yapılmamaktadır. Araçların üzerinden uygulanan ÖTV değeri ise en fazla %15 oranında olmaktadır. Bu nedenle, engelli raporu ile alınan arabalarda, neredeyse %40’a kadar varan engelli ÖTV indirimi uygulanmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Koruyucu Aile Olma Şartları Nelerdir, Ödenen Aylık Tutar Ne Kadar?

%90 Üzerinde Engeli olan Kişiler İçin Araç Alımı

%90 engele sahip olan kişiler, engel nedenleri araştırılmaksızın, ÖTV indiriminden yararlanabilmektedirler. Bu kişilerin araç sahibi olabilmeleri için, aile üyelerinden birinin aracı üstüne alması da gerekmektedir. Engelli kişilerin aracını üzerine alabilecek kişiler için gerekli koşullar şunlardır:

  • Engelli kişi 18 yaşının altında ise, kişinin anne ya da babası gereken belgeleri imzalayarak aracı üstüne alabilmektedirler.
  • Engelli kişiler 18 yaşından büyükse ve kendi kararlarını vermelerine engel olan bir zihinsel engelleri yoksa, araçlarını kendi başlarına alabilir ve kendi belgelerini imzalayabilirler.
  • Araç sahibi olmak isteyen kişiler, 18 yaşından büyüklerse ancak karar verme yetilerini etkileyen bir engele sahiplerse, kişinin araç alım işlemleri anne ya da babaları tarafından yapılmalıdır. Kişinin anne ve babası hayatta değilse, hukuki vasi işlem gerçekleştirebilmektedir.
  • 18 yaşının altında olan ve annesi ve babası boşanmış olan kişiler için, yapılan işlemlerden velayet sahibi olan ebeveyn sorumludur.

%90 Altında Engeli olan Kişiler İçin Araç Alımı

%90 altında engeli olan kişiler için, uygulamanın yerine getirilebilmesinin en önemli koşulu, engelli kişilerin araçlarını kendilerinin kullanmasına engel olan bir durumun bulunmamasıdır. Bu kişilerin engellilik durumlarının, manuel bir araç üzerinde tadilat ve değişiklik yapılmasına neden olmayacak oranda olması gerekmektedir. Bu uygulamada, engelli kişilerin gerekli özel durumlar dışında, araçlarını kendilerinin kullanması gerekmektedir. Engel oranı %90’ın altında olan kişiler için engelli ÖTV indirimi uygulanmaktadır ve bu kişilerin aldıkları araçlarda herhangi bir fiyat sınırlandırması bulunmamaktadır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.