Engelli Plakalı Araç Nasıl Alınır?

03.04.2021
425
A+
A-
Engelli Plakalı Araç Nasıl Alınır?

Engelli plakalı araç alınması için, kişilerin engel oranlarının bilinmesi gerekmektedir. Engelli vatandaşların sosyal hayata katılmaları için, araç alımları daha kolay hale getirilmiştir. Engelli plakalı araçlar, Özel Tüketim Vergisi’nden muaf tutulmaktadır.

Engel Oranı %90’ın Üzerinde olanların Araç Plakası Alması

Engel oranı %90 ve üzerinde olan kişiler, engel sebebi sorulmaksızın, Öze Tüketim Vergisi ödemeden araç sahibi olabilmektedirler. Engel oranı %90 ve üzerinde olan kişilerin araç alabilmeleri için bir yakınlarının aracı üstlerine alması gerekmektedir. Aracı üzerine alabilecek kişiler şunlardır:

 • Araç plakası almak isteyen engelli birey 18 yaşının altında ise, kişinin anne ya da babası muvafakat belgesini imzalayabilir.
 • Plaka almak isteyen kişi hem 18 yaşından büyükse hem de kişinin herhangi bir zihinsel engeli bulunmuyorsa, kişi kendi adına işlem yapabilmektedir.
 • Plaka almak isteyen kişi, 18 yaşından büyük olmasına rağmen karar verme yetisine engel olan bir zihinsel engel oranına sahipse, kişi adına anne ya da baba imzasının bulunması gerekmektedir. Kişinin anne ve babası hayatta değilse, kişi adına hukuki vasi karar verebilir.
 • Engelli plakalı araçlar satılırken, araçları almak isteyen 18 yaşının altında olan ve annesiyle babası boşanmış olan kişiler için, araç alım ve satımı sırasında yapılan bütün işlemlerde velayet sahibi ebeveyn karar veren kişi olmaktadır.

Tadilat Uygulamasının Usul ve Esasları Nelerdir?

%90 ve üzerinde engeli bulunan kişiler, taşıtta tadilat aranmayan ÖTV istisnası uygulamasından yararlanabilmektedirler. Uygulamanın usul ve esasları şunlardır:

 • Araç için herhangi bir özel tertibat şartı aranmamaktadır.
 • Araç alınırken, engelli bireylerin aracı kendilerinin kullanması şartı koyulmamaktadır. Ancak, araç plakası sahibi olmak isteyen engelli birey, ehliyeti bulunması ve istemesi durumunda aracı kendisi de kullanabilmektedir.
 • Uygulamanın işleme koyulmasında, engel nedeni araştırılmaz ve bu durumun bir önemi yoktur. Görme, konuşma, ortopedik ya da işitme, zihinsel engel veya böbrek rahatsızlığı olan bireyler de bu uygulamadan yararlanabilmektedirler.
İlginizi Çekebilir:  Allianz Sigorta Hasar Dosya Sorgulama Nasıl ve Nereden Yapılır?

Taşıtta tadilat aranmayan ÖTV uygulamasında alınabilecek araçlar şunlardır:

 • Kullanıcıların almak istediği motorsiklet, panelvan, otomobil, pick-up, arazi taşıtı, ATV, jeep, setyşın ve benzeri taşıtlarda motor hacmi sınırı uygulaması kaldırılmıştır.
 • 2800 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip van, panelvan, kamyonet, pick-up, vb. Taşıtlar için herhangi bir fiyat sınırı aranmamaktadır. Bu araçlar ÖTV’den de istisna tutulmaktadır.
 • Alınan araçların fiyatının 330.800 TL’yi aşmaması durumunda, kullanıcıdan herhangi bir ÖTV bedeli istenmemektedir.

Engel Oranı %90’ın Altında Olanların Araç Plakası Alması

Engel oranı %90’ın altında olan kişiler, araç kullanmaya engel bir durum olmadığında bu uygulamadan yararlanabilmektedirler. Bu kişilerin engellilik durumu, manuel vitesli bir taşıtın hareket ettirici aksamında tadilat yaptırılmasını gerektirecek nitelikteyse yani kişiler herhangi bir tertibat yaptırılmadan taşıtı kullanamayacak durumdaysa bu uygulamaya tabidir. Örneğin, engel teşkil eden durum olarak, sadece sağ ve sol el parmaklarının bazıları olmayan kişiler, bu uygulamadan yararlanamamaktadır. Bu uygulamanın içeriğine göre, engeli bulunan kişinin, bazı özel durumlar dışında, plakasını aldıkları aracı kendilerinin kullanmaları gerekmektedir. Engel oranı %90 ve altında olan kişiler için araç alım şartları şunlardır:

 • 2800 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip van, panelvan, kamyonet, pick-up, vb. Taşıtların alınmasında herhangi bir fiyat sınırlaması yoktur v bu araçlar Özel Tüketim Vergisi’nden muaf tutulmaktadır.
 • Motosiklet alımlarında da motor silindir hacmi ya da fiyat sınırlandırılması bulunmamaktadır.

Engelli Araç İndirimi Nasıl Hesaplanır?

Engelli Araç İndirimi hesaplanırken, aracın ham fiyatının üzerinden ÖTV uygulaması yapılır. Hesaplanan miktara, o zamanki güncel KDV miktarı da eklenir. Engelli plakalı araçlar satın alınırken yararlanılan indirimlerden biri KDV indirimidir. Normal şartlarda ödenen KDV oranı %18 olarak belirlenmiştir. Engelli indirimi uygulanan KDV oranı ise %15 olarak uygulanmaktadır. KDV ve ÖTV üzerinden yapılan indirimler, aracın toplam fiyatı üzerinden %30 ila 35 arasında değişmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Katılım Bankaları Faizsiz Finansman DestekleriZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.