Engelli Raporu Ne İşe Yarar?

06.06.2021
363
A+
A-
Engelli Raporu Ne İşe Yarar?

Engelli raporu, doğuştan vücut fonksiyonlarını kullanamayan kişilere verilen ve rahatsızlığını tanımlayan belgelere verilen isimdir. Engelli raporu kişinin vücut fonksiyonlarını yüzde kaç kullandığı da belirtilen konular içerisinde yer almaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından verilen belgeler süreli ve süresiz verilmektedir.

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Engelli raporu almak için kişinin Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir hastaneye başvurması ve muayene olması gerekmektedir. Muayene uzman doktor tarafından yapılmalıdır. Daha sonra muayene sonuçları sağlık kurulunda değerlendirilmektedir ve muayene sonucuna göre rapor verilmektedir. Tedavi edilebilir hastalar için süreli, tedavisi mümkün olmayan ve % 90 ve üzeri rapora sahip olan kişiler için süresiz rapor verilmektedir. T.C. vatandaşı olmayan başvuru yapamaz ve engel yüzdesinin % 40 ve üzeri olmalıdır. Bu şartlara uyan engelliler rapor alabilmektedir ve sosyal haklardan faydalanabilmektedir. Rapor almak için hastanın rahatsızlığı ile ilgili polikliniğe başvurması gerekir. Kişide farklı hastalıklar varsa bu hastalıklarla ilgilenen polikliniklere ayrı ayrı muayene olması gerekir. Muayene öncesinde Sağlık Kurulunda başvuru belgesi almalıdır. Muayene sonrasında bu belge kurula teslim edilir. Daha sonra kurul hastanın engel yüzdesini belirlemektedir. Rapor çıktığı zaman kurul SMS yolu ile bilgilendirme işlemi gerçekleştirmektedir.

Engelli Raporu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Rapor için gerekli belgeler şu şekildedir:

  • T.C. kimlik belgesi,
  • Çocuklar için başvuru işlemini annesi veya babası yapar. Vasisi olanlar mahkemenin verdiği vasi belgesini unutmamalıdır.
  • Kurul 5 adet vesikalık fotoğraf istiyor. Bazı yerlerde fotoğraf kurulun önünde çekilmektedir.
  • Engellilere özel başvuru form belgesi,
  • İmzalı onaylı muayene belgesi,
  • Eğitim alan engellilerin eğitim belgeleri
İlginizi Çekebilir:  Eureko Sigorta Hasar Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

Başvuru esnasında istenen belgelerdir. Engelli raporu başvuru işleminde bu belgelerden birinin eksik olması durumunda başvuru işlemi gerçekleşmemektedir.

Engelli Raporunda Dereceler Nelerdir?

Engelli raporunda derecelendirme işlemi üç grupta gerçekleşmektedir. Gruplandırma işlemi şu şekildedir:

  • % 40- % 50 hafif engelli
  • % 50 – % 80 orta engelli
  • % 80 ve üzeri ağır engelli

Bu yüzdeler Sağlık Kurulu tarafından belirlenmektedir. Tedavi edilebilir hastaların yüzdeleri değişebilir. Her iki yılda bir süreli raporlar yenilenmektedir. Yenileme işlemi için hasta yeniden muayene olmaktadır ve yeniden Sağlık Kuruluna girmektedir.

Yüzde 90 Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Yüzde 90 engelli raporu almak için, başvurularda yüzde oranları Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen yüzdeler üzerinden hesaplanmaktadır. Yetkilendirilmiş sağlık kuruluşuna rapor çıkarmak için başvurulduğu zaman gerekli belgeler doldurulur ve hangi hastalıklar bulunuyorsa ilgili bölümlerde muayene ve tetkik işlemleri yapılması gerekmektedir. Yapılan bu tetkikler sonucunda kurul gününde toplanan sağlık kurulunun karşısına çıkılır. Sağlık kurulu engelli kişinin hangi oranda engelli rapor alacağını buradaki değerlendirmeler sonucuna göre belirler. 20-34 IQ aralığındaki kişilere %90 oranında engelli raporu verilir. %90 ve üzerinde engel oranına sahip olan kişiler için verilen rapor süresizdir.

Engelli Rapor Oranları Nasıl Hesaplanır?

Engelli raporu oranlarını hesaplamak için resmi gazetede yayınlanan şartlara göre yapılmaktadır. Sağlık kurulu değerlendirme yaparken belirlenmiş olan değerler üzerinden hesaplama yapar. Bireyin birden fazla engeli bulunuyorsa her biri için ayrı ayrı hesaplamalar yapılır. En yüksek engel durumundan başlayarak sıralama yapılmaktadır.

Rapor Oranına İtiraz Edilir Mi?

Engelli rapor oranına itiraz, sonuçlanması ile birlikte isteyen kişi rapor oranına itirazda bulunabilir. Rapor sonucu kişiye ulaştıktan sonra tekrardan değerlendirmeye almaları için başvuruda bulunabilir. Raporu almak için sağlık kuruluna çıkıldıysa yakın zaman içerisinde raporu almak için kişi hastaneye çağrılır. Engelli raporu sorgulama işlemini e-devlet sayfasındaki e-İmzalı Erişkinler için Engellilik Sağlık Kurulu Raporları Sorgulama bölümünden yapılabilir.

İlginizi Çekebilir:  EFT ve Havale Ücretleri Ne Kadar? (Bankalara Göre EFT Ücretleri)



ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.