Engelli Raporu Nasıl Yükseltilir?

03.05.2021
734
A+
A-
Engelli Raporu Nasıl Yükseltilir?

Engelli raporu yükseltmek için öncelikle müracaat etmeniz gereken kurum İl Sağlık Müdürlüğü olmaktadır. Fakat engelli raporu yükseltme işlemini daha önce engelli raporu aldığınız müdürlükten gerçekleştirmeniz gerekir. Bu hususta sizden birtakım belgeler talep edilecektir. Vermeniz gereken belge daha önce aldığınız engelli raporun aslı veya söz konusu olan raporun tasdikli fotokopisi olmalıdır. Akabinde başvurunuz işleme alınır ve engelli raporunun için satmak istediğiniz göz önünde bulundurularak hastaneye sevk gelirsiniz. Hastanede ise bir takım muayene ve tahliller gerçekleşir. Hastanede gerçekleştirilen muayene ve tahliller sonucuna göre sağlık heyeti raporu belirlenir. Eğer sağlık heyet raporuna göre engel durumunuzda herhangi bir değişim yoksa engelli raporu yükseltme işleminiz olumsuz olarak değerlendirilir. Fakat sağlık heyeti bu hususta engel durumunda bir değişiklik saptarsa ve bu değişim engelli raporunuzun yükseltilmesi için uygun düzeyde ise yeni sağlık raporunuz hazırlanır.

İtiraz Dilekçesi ile Rapor Yükseltme

Eğer engelli raporunu yükseltme işleminize itiraz dilekçesi aracılığı ile gerçekleştireceksiniz bu hususta kurumun sizi yönlendirecek hastane bir önceki raporunuzu hazırlayan hastaneden farklı bir hastane olur. Hastanede yapılacak olan tahliller ve incelemeler akabinde hazırlanan sağlık raporu bir önceki sağlık raporuyla aynı düzeyse, yani engel oranınızın yüzdesi bir önceki sağlık raporundaki engel oranı ile aynıysa, bu durumda raporunuz kesinleştirilmiş olur.

Fakat söz konusu olan sağlık raporunda yazan engel oranı bir önceki sağlık raporunda yazan engel oranından farklıysa bu durumda Sağlık Bakanlığı bir hakem hastane belirler. Belirlenen hakem hastane tarafından gerçekleştirilen incelemeler ve tahliller akabinde belirlenen engel oranı ise size ait olan gerçek engel oranıdır. Hakem hastane tarafından hazırlanan bu rapor üzerine herhangi bir şekilde itiraz hakkı söz konusu olmaz.

Ne Zaman Engel Raporu Yükseltme İtirazı Yapılır?

Sağlık kurulu raporlarına yükseltme itirazı gerçekleştirilebilecek bazı durumlar söz konusudur. Bu durumlar akabinde kişiler engel raporunu yükseltmek için itiraz gerçekleştirebilir ve akabinde engel durumunuz yetkili kurumlar tarafından tekrar incelenir. Bu hususta engel raporu yükseltme işlemi için itiraz dilekçesi verecekseniz bir önceki sağlık raporunuzda yer alan engelli kısmının tam olarak doğru bir şekilde değerlendirilmeli yeni düşünüyor olmanız gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar?

Eğer sizin için belirlenen engelli oranı raporunuzdaki iş gücü kaybıyla kıyaslandığında sizin için beklenilen düzeyde değilse bu hususta engelli raporu yükseltme işlemi için yetkili kuruma başvurabilirsiniz. Yapılan sağlık heyeti değerlendirmesi akabinde verilen karar çalışabileceğiniz yönünde ise fakat sizin bu konuda şüpheleriniz varsa, yani çalışamayacağınızı düşünüyorsanız engelli rapor yükseltme biçin dilekçe verebilirsiniz.

Aldığınız raporda bazı ifadelerin tamamlanmamış ya da eksik bırakılmış olduğu yönünde düşünceleriniz varsa ya da ihtiyacınız olan ve almak istediğiniz bir yardıma uyacak şekilde düzenlenmeyen ifadeler söz konusuysa engelli raporu yükseltme bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu gibi sebepler akabinde engelli raporu yükseltme işlemine başvurabilirsiniz. Fakat engelli raporu yükseltme işlemi akabinde alacağınız sonuçlar daima olumlu yönde olmayabilir. Yani yapılan yeni incelemeler sonucunda engel oranınız ya da raporda yer alan ifadeler bir önceki rapordaki ile aynıysa bu durumda başvurunuz olumsuz olarak değerlendirilir.

Kimler Engelli Sağlık Raporunun İtiraz Başvurusu Gerçekleştirebilir?

Engelli sağlık raporu itiraz işlemi yapabilecek kişiler öncelikli olarak engelli bireylerin kendisidir. Fakat engelli bireyler İtiraz dilekçesi verebilecek durumda değilse, bu hususta onlar için aile yakınları da başvuru gerçekleştirebilir. Söz konusu aile yakınları ise öncelikli olarak kişinin birinci derece yakınlarıdır. Kişinin birinci derece yakınları haricinde vasisi, bakımını mahkeme kararı ile üstlenen kişi tarafından engelli raporu yükseltme başvurusu gerçekleştirebilir. Ayrıca söz konusu olan itiraz kişinin raporunu isteyen kurum tarafından da yapılabilir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.