Engelli Vergi İndirimi İçin Nereye Başvurulur?

05.05.2021
356
A+
A-
Engelli Vergi İndirimi İçin Nereye Başvurulur?

Vergide engellilik indiriminden faydalanmak isteyen engelli bireyler gerekli belgeleri hazırlamalarının akabinde ilgili kuruma başvurmalıdır. Söz konusu olan ilgili kurum Vergi Dairesi Başkanlığı bulunan illerde Grup Müdürlüğü olmaktadır. Eğer bulunduğunuz ilde Vergi Dairesi Başkanlığı yoksa bu durumda müracaat etmeniz gereken kurum defterdarlıklar olmaktadır. Yaşadığınız ilçede Bağımsız Vergi Dairesi bulunuyorsa Vergi Dairesi Müdürlüğü’ne engelli vergi indirimi için başvurmanız mümkündür. Fakat yaşadığınız ilçede Bağımsız Vergi Dairesi bulunmuyorsa Malmüdürlüklerine başvuruda bulunmanız gerekir. Engelli vergi indirimi başvuru işlemi ise gerekli belgelerin hazırlanması ile birlikte dilekçe aracılığı ile gerçekleşmektedir.

Kimler Engelli Vergi İndiriminden Yararlanabilir?

Engelli vergi indiriminden faydalanabilecek kişiler aşağıdaki gibi sıralanabilir,

  • Ücretli olarak çalışan engelli,
  • Bakmakla yükümlü olunan engeli bulunan kişi,
  • Serbest meslekle uğraşan engelli.

Yukarıda sıralanan bu kişiler engelli vergi indiriminden faydalanabilmektedir. Söz konusu olan indirim tutarları ise yıldan yıla göre değişiklik göstermektedir. Engelli vergi indiriminin belirlenmesinde ise yıllık enflasyon oranı esas alınır.

Engelli Hizmet Erbabı için Gereken Belgeler

Engelli hizmet erbabı hakkında başvuruda bulunacak olan engelli bireyler için hazırlanması gereken belgelerin başında müracaat formu gelmektedir. Söz konusu olan müracaat formuna internet ortamı üzerinden ulaşmak mümkündür. Ayrıca engelli bireylerin çalıştığı iş yerlerinden kaşelenmiş yazı alması da gerekmektedir. Söz konusu olan bu yazı kişilerin çalıştığına dair işveren tarafından imzalanmış olmalıdır. Ayrıca kişilerin başvuru esnasında T.C. kimlik kartlarını yanlarında bulundurması şarttır. Bununla birlikte sağlık kurulu raporuna sahip olan engelli bireyler bu raporun aslını ya da noter tasdikli örneğini de getirmelidir.

İlginizi Çekebilir:  Çiftçilere Destek Projeleri

Hizmet Erbabının Bakmakla Yükümlü Olduğu Engelli Kişilerin Müracaatları için Gereken Belgeler

Hizmet erbabının bakmakla yükümlü olduğu engelli bireyler için gerçekleştirilecek olan engelli vergi indirimi başvurusunda talep edilen belgeler kişilerin çalıştığı işyerinden çalıştığına dair hazırlanan ve işveren tarafından kaşelen yazı gerekmektedir. Ayrıca kişiler engelli vergi indirimi müracaat formunu da hazırlamış olmalıdır. Bununla birlikte bakmakla yükümlü olan kişinin ve söz konusu olan engelli kişinin T.C. kimlik kartı fotokopisi ve kişinin bakmakla yükümlü olduğunu ispatlayan belge de gerekmektedir. Son olarak sağlık kurulu raporuna sahip olan engelli bireyin raporunun aslı ya da noter tasdikli örneği başvuru esnasında gereken belgeler arasındadır.

Serbest Meslek Erbabı Engelli Bireyler için Gereken Belgeler

Serbest meslekle uğraşan engelli bireylerin başvuruları esnasında müracaat formu ve T.C. kimlik kartı gibi belgelerin yanı sıra söz konusu olan kişilerin vergi kimlik numaralarını gösteren belge de gerekmektedir. Bakıyorum başvuru esnasında serbest meslek erbabı engelli bireylerden talep edilen diğer belge ise kişilerin sağlık kurulu raporu bulunması durumunda bu raporun noter tasdikli örneği, raporu düzenleyen hastanenin tasdikli örneği ya da raporun bizzat aslı olmaktadır.

Engelli Vergi İndirimi Başvurusu Ne Kadar Sürer?

Engelli vergi indirimi başvurusunun sonuçlanma süresi başvurunun gerçekleştirildiği kuruma göre değişiklik gösterebilir. Fakat söz konusu olan başvuru ortalama olarak 3 ay kadar bir süre içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvurunuzu gerçekleştirmenizi akabinde geçen 3 ay içerisinde başvurunuz değerlendirilir ve sonuçlanır. Bu hususta önemli olan en temel nokta başvuru esnasında belgelerini eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim etmektir. Belgelerinizde eksiklik olması ya da verdiğiniz bilgilerin yanlış bilgiler içermesi durumunda engelli vergi indirimi başvurunuzun değerlendirme süresi uzayacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.