Eos Coin Nedir? Nereden, Nasıl Alınır?

23.06.2021
465
A+
A-
Eos Coin Nedir? Nereden, Nasıl Alınır?

Eos coin, aslında EOS’un da aynı Cardano gibi Ethereum’un rakibi olduğu biliniyor. Ethereum’un sahip olduğu merkeziyetsiz uygulama (DApp) ekosistemini ele geçirmek için piyasaya sürülen EOS, bu konuda ciddi bir mücadele verdi ve Ethereum’u zorlamayı başardı. Çoğunlukla bahis ve kumar uygulamalarına ev sahipliği yapan Eos coin, Ethereum’dan farklı olarak DPoS konsensüs modeline sahiptir. Ethereum şu an için Proof-of-Work (iş ispatı) modeline sahip olsa da yakında bunu Proof-of-Stake (PoS) modeli ile değiştirmeyi hedefliyor. EOS’un sahip olduğu konsensüs modeli ise PoS modelinin biraz daha gelişmişi olarak görülmekte. EOS ağındaki her şey tamamen şeffaf ve ağ akıllı kontratlar tarafından merkeziyetsiz bir şekilde düzenlenmekte. EOS ağında Bitcoin ağındaki gibi herhangi bir madencilik modeli bulunmuyor.

Eos Coin Madenciliği Yapılır Mı?

Eos madenciliği yapmak mümkün değildir. Çünkü projede fikir birliği mekanizması olarak DPOS yani proof of sttake kullanılmaktadır. Bu yöntem madenciliğe dayanmaz. Blok üreticileri ağ oluşturdukları zaman EOS tokenlarına blok üretmiş olurlar. Bu şekilde ödüllendiriliyorlar. Blok üreticileri dpos sistemi ile oylanmaktadır. EOS para biriminin diğer para birimlerinden farkı da tam olarak bu. Konsesus mekanizması olarak proof of stake tercih edilmiştir. Paralel yürütme ya da asenkron iletişim metodolojisi kullanılarak yüksek oranda ölçeklenebilir olması sağlanmıştır.

Eos Coin Avantajları Nelerdir?

Eos coin olumlu özellikleri şu şekildedir:

  • Kullanıcılarına göre bu platform diğer kripto para birimlerine kıyasla daha hızlı ve daha güvenlidir.
  • EOS sayesinde tam teşekküllü dappler geliştirilir.
  • Merkezi olmayan bir platform olarak çalışmaktadır. Yani herkes dapp oluşturma hakkına sahiptir.
  • Eos coin ile akıllı sözleşmelerin kullanılmasına gerek yoktur. Akıllı sözleşmelerden daha verimli olduğu düşünüldüğü için dapp işlemleri kullanılmaktadır.
  • Blok zinciri çözümlerinin pek çoğunda belli bir ücret gerekirken bu durum EOS için geçerli değildir. Herhangi bir maliyet ödemeden işlem yapmak mümkündür.
  • Yönetim yapısında esnekliğin sağlanması için oylama sistemi kullanılmaktadır. Kurallar yalnızca bir oylama ile değiştirilebilir. Değişiklik yapmak gerektiği zaman oylama yeterli olur.
  • Geliştiriciler için kullanım kolaylığı sağlar. Geliştiriciler hem veri tabanı şemalarını hem web araç setini hem de diğer işlevleri verimli bir şekilde kullanmanın keyfini çıkarabilirler.
İlginizi Çekebilir:  Eminevim Nasıl Araba Alınır?

Eos Coin Dezavantajları Nelerdir?

Eos coin olumsuz yönleri olmamakla birlikte bazı kullanıcılar için soru işareti niteliğinde bazı noktalar olduğunu belirtmekte fayda var. İlk olarak EOS Ico’nun tüm gelirlerinin Cayman Adaları’na kayıtlı görünen bir şirkete ait olduğunu söylemekle belirtelim. Bu bilgiye şirket kendi internet sitesinde yer vermiştir. Bunun yanı sıra bazı kullanıcılar için arz miktarının oldukça yüksek olması da EOS’un olumsuz özelliklerinden bir tanesi olarak kabul edilmiştir. Bunun dışında EOS sunmuş olduğu avantajlar ile en çok tercih edilen kripto para birimleri arasında yerini almayı başarmıştır.

Piyasada Bulunan Toplam Eos Coin Miktarı Nedir?

Piyasada toplam bulunan eos miktarının 1 milyar olduğu bilinmektedir. Dolaşımda olan arz ise 940 milyondur. Yıllık yüzde 5’e varan bir enflasyon oranı vardır. Maksimum arz söz konusudur. Eos piyasada bulunan pek çok kripto para borsasından alınabilir. Diğer kripto paralardan farklı olarak tamamen merkezi bir yapıya sahip olmayan bir para birimi değildir. Bütün işlemler 21 tane blok üreticisi tarafından onaylanmaktadır. Eos coin platformu kendi kendine yetmesi ile biliniyor. Bu da blok üretici çalışmaları için insanların sürekli ödüllendirileceği anlamına gelmektedir. Her sene topluluktan dapp teklifi finanse edilmektedir ve yeni fikirlerin, geliştiricilerin EOS’a taşınması sağlanmaktadır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.