Er Maaşları Ne Kadar?

02.03.2020
1.510
A+
A-
Er Maaşları Ne Kadar?

Er maaşları ortalama 2 bin 637 TL ile 5 bin 274 TL arasında değişiklik göstermektedir. Görev yapılan yer maaş üzerine doğrudan etki eder. Bunun yanı sıra erin evli olup olmaması, varsa eşi, nerede çalıştığı, tecrübesi gibi konularda er maaşlarını etki eder. Doğu illerinde görev yapan kişilerin aldıkları maaş miktarı daha fazla olur. Ayrıca operasyon ücreti ve buna benzer ödenekler de maaş üzerine eklenir. Orduda rütbesiz olan askerlere er denir. Erler Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çalışırlar. Çeşitli özlük haklarına sahiptirler.

Sözleşmeli Erlerin Özlük Hakları Nelerdir?

Sözleşmeli erlerin özlük hakları başında bu kişilerin yemek ve yatak ihtiyaçlarının devlet tarafından karşılanması gelir. Bütün erler ve erbaşlar kışlada kalırlar. Bunlar için ek ücret ödenmez. Sözleşmeli er olarak çalışan kişiler izin hakkını kullanabilir. 30 gün yıllık izin ve 15 gün mazeret izni vardır. Yani bu kişiler en çok 45 gün izinli olabilirler. Erler hafta sonları da izinlerini kullanabilirler. Evli olan erler hafta içinde ya da hafta sonunda fark etmeksizin geceyi kışlada geçirmek zorundadırlar.

Sözleşmeli çalışan erler ve erbaşlar silah taşıyamazlar. Kendilerine görevleri için silah verilir. Bu kişiler askeri kamplardan faydalanma hakkına sahip değildirler. Sözleşmeli erler sigortalı gibi çalışırlar. Ön sözleşme süresi içinde arzu ederseler istifa edebilirler ancak sözleşme süresi kesinleştiğinde istifa durumu söz konusu değildir.

Sözleşmeli Erlerin Sözleşme Süreleri Ne Kadar?

Sözleşmeli erlerin sözleşme süreleri 4 ya da 3 yıl olarak düzenlenmektedir. Bu sürenin bitmesi halinde yeniden sözleşme yapılabilir. İkinci sözleşme en az bir sene için yapılır. En çok ikinci sözleşme 3 sene için yapılabilir. Hizmet süresinin toplamda 7 seneyi b ulması halinde yeniden sözleşme yapılması artık gerekmez. Kişiler sözleşme süreleri dolmadan önce istifa etme hakkında sahip değildirler. Ancak kişinin ön sözleşme süresi içinde istifa etmesi mümkündür.

İlginizi Çekebilir:  Türkiye’de Hizmet Veren Faizsiz Bankalar

Sözleşmeli Erlerin Astsubay Olması Mümkün müdür?

Sözleşmeli erlerin astsubay olması mümkündür. Söylediğimiz üzere sözleşmeli bir er en çok 7 sene için hizmet verebilir. Bu 7 sene dolduktan sonra kişilerin memur olarak hizmet vermeleri mümkün olur. Ancak bunun için zaman şartının yanı sıra mutlaka olumlu nitelik belgesi alma şartının da yerine getirilmesi gerekmektedir. Olumlu nitelik belgesi amirlerden alınır. Sözleşmeli er olarak çalışan kişiler 3 senelik görev süresini tamamladıktan sonra eğer yaşları 29’a gelmemişse bu kişiler uzman erbaş olarak görev yapmaya başlayabilirler. Aynı şekilde kişiler isteklerine göre astsubay olarak da çalışabilirler.

Sözleşmeli Er Maaşları ve Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Sözleşmeli er olmak için yerine getirilmesi gereken şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Askeri öğrencilik ile ilişiği kesilmemiş olmak,
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak,
 • En az ilk öğretim ya da buna denk okullardan mezun olmuş olmak,
 • Mucazzaflık hizmeti sırasında 3 yıl içinde müracaat etmiş olmak,
 • Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde daha önce uzman erbaş, jandarma, uzman jandarma, subay, astsubay olarak görev yapmamış olmak,
 • Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmış olmak,
 • Fiziki kabiliyet testini başarı ile geçmek,
 • Mülakatlarda başarılı olmak,
 • Taksirli suçlar hariç olmak üzere, daha önceden hapis cezası ile mahkum olmamış olmak,
 • Yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymemiş olmak şartlarını yerine getirdiğini düşünen kişiler başvurularını yapabilirler.

Er olarak yaptığınız başvurunuzun kabul olması halinde kurum ile aranızda ilk sözleşmeniz 4 ya da 3 sene için yapılır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.