Evde Bakım Parası Şartları Nelerdir?

02.03.2020
1.593
A+
A-
Evde Bakım Parası Şartları Nelerdir?

Evde bakım parası şartları başında kişilerin bakıma muhtaç olması gerekmektedir. Hastanın bakım için muhtaç durumda olması demek hayatını bir başkasının yardımı ile devam ettirebilmesi anlamına gelmektedir. Bu işler banyo işleri, tuvalet ya da yemek yemek olabilir. Evde bakım parası alınması için resmi gazetede bakıma muhtaç özürlülerin tesbiti ve bakım hizmeti esaslarının belirlenmesine ilişkin yönetmelik yayınlanmış, bu yönetmelikde konu hakkında bütün detaylar belirlenmiştir.

Evde Bakım Parası Başvurusu için Hangi Belgeler İstenir?

Evde bakım parası başvurusunda gerekli olan belgeler şu şekilde sıralanabilir:

  • Eğer anne ve baba boşanmışsa, boşanmaya ilişkin mahkeme kararı,
  • Özürlü ya da bakıcı olacak yazılan kişi kimse, bu kişilerin kimlik fotokopileri,
  • Özürlünün varisi olması halinde, vesayete ve vasi atanmasına ilişkin mahkeme kararı,
  • Özürlü kişiye ait varsa öğrenim durumunu gösteren belge,
  • Devlet hastanelerinden alınması zorunlu olan ve ağır özürlü olduğunu gösteren sağlık kurulu raporu ve fotokopisi.

Evde Bakım Parası Şartları Nedir ve Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Evde bakım parası başvurusunun sonuçlanması için yaklaşık 3 ile 6 ay arasında zaman geçmesi gerekir. Evde bakım parası almak için başvuru yapan kişilerin başvuruları önce SHÇEK il müdürlüğüne ulaşır. Ardından kurulda bakım hizmetleri heyeti incelemeler yaparak kişinin gerçekten bu parayı almaya hakkı olup olmadığını tespit eder. Bunun için başvuru yapan kişinin ikamet adresi ziyaret edilebilir. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra bakım raporu hazırlanır. Başvurular bütün bu işlemlerden geçtikten sonra sonuçlanır ve başvuru sahibine gerekli bilgilendirme yapılır.

Evde Bakım Parası Almak için Akrabalık Şartı Var mı?

Evde bakım parası almak için akrabalık şartı bulunuyor. Bu şarta göre engelli olan kişiye bakan kişi ile engelli olan kişi arasında kan bağı bulunması gerekiyor. Yani engelliye bakan herkesin bu parayı alması mümkün olmuyor. Yönetmelikte verilen bilgiye göre, üvey olan akrabaların da bu parayı alması mümkün oluyor. Akrabaların bakım parası alabilmesi için engelli ile bakıcı olan kişinin mutlaka aynı adreste yaşamaları gerekiyor. Aksi halde kişinin gerekli bakımı yerine getirebileceği düşünülmüyor.

İlginizi Çekebilir:  Fuzulev Giriş Nasıl Yapılır?

Evde Bakım Parası Almak için Başvuru Nereye Yapılır?

Evde bakım parası almak için başvuru yapılacak yer Aile ve Sosyal Bakanlığı il ve ilçe müdürlükleridir. Evde bakım parası almak için başvuru esnasında herhangi bir engelle karşılaşılmaması zorunluluğu bulunuyor. Gerekli belgeler ile başvuru yapıldıktan sonra başvuru işlemleri tamamlanmış oluyor. Engelli aylığı almak isteyen kişiler kurumdan sevk ile sağlık kurulu raporu vermek için yetkilendirilmiş hastanelere giderler. Kişilerin bu raporu almak için herhangi bir ücret ödemesi gerekmez. Alınan raporda engellilik oranına göre ne kadar muhtaçlığa ihtiyaç olduğu değerlendiriliyor. Daha sonra aylık miktarı belirleniyor ve buna göre emeklilik aylığı bağlanıyor.

Evde Bakım Parası Almak için Kimler Başvuru Yapabilir?

Evde bakım parası almak için başvuru yapabilecek kişilerin başında engelli bireyin eşi ve çocukları gelmektedir. Ayrıca üvey olan çocuklar da başvuru yapabilirler. Engelli olan bireyin anne ve babasının başvuru yapmak için yasal hakkı vardır. Kardeşler, kardeş eşleri ve kardeşlerin çocukları da bu parayı almak için başvuru yapabilirler. Engelli bireyin akrabalarından olan teyze, onların eşleri, halası, dayısı başvuru yapabilirler. Kuzen olanların da başvuruları kabul edilebilir. Evde bakım parası alınacak kişinin en azından yüzde 50 engel oranına sahip olması gerekir. Aksi halde yukarıda sayılan kişilerin hiç birine maaş alma hakkı doğmaz. Bu oran engelli raporunda görünür.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.