Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar?

02.03.2020
2.013
A+
A-
Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar?

2021 yılında fizyoterapist maaşları miktarlarında değişmeler yapıldı. Bu sene özel ve devlet hastanelerinde fizyoterapist olarak görev yapanların maaşları birbirlerinden farklıdır. Aynı zamanda çalışma süreleri de alınan maaşın miktarında etkilidir.

Fizyoterapist Ne Kadar Kazanır?

Fizyoterapistler özel ve devlet hastanelerinde ayrı ayrı maaş sistemine tabii tutulur. Bunun dışında hastanelerde fizyoterapist olarak çalışma süreleri ve dereceleri de alınan maaşların miktarlarında artışa sebep olur. Örneğin; 2021 yılında devlet hastanelerinde fizyoterapist olarak mesleğini icra edenler en düşük 4 Bin 500 TL olarak belirlenmektedir. Özel hastanelerde daha yeni fizyoterapist olarak işe başlayanlar ise 3 Bin TL ücretlendirmelere tabi tutulacaktır. Fakat uzun yıllar boyunca fizyoterapistlik yapanların maaşları ise 2021 yılında 10 Bin TL’ye kadar yükselecektir.

Fizyoterapistler Kaç Saat Çalışır?

Fizyoterapistlerin çalışma saatleri hastaların durumlarına göre farklılık gösterir. Hastaların talepleri üzerine yoğunluk olur. Aynı zamanda çalışılan hastanenin saat sistemine ve çalışma koşullarına göre de fizyoterapistler işinin başında olur. Bunun dışında vardiya veya nöbet sistemlerinin de hastanelerde olması durumunda fizyoterapistler ekstradan da mesai yapabilmektedir.

Genel olarak özel ve devlet hastanelerinde çalışan fizyoterapistler 08.00-17.00 veya 09.00-18.00 arasında çalışır. Bunun dışında vardiya veya nöbet zamanlarında 12 saat aralıksız bir şekilde çalışıp 1 gün izin haklarını kullanabilir. Ya da 24 saat çalışıp 2 gün izin alma hakkına sahip olabilirler. Bu durum tamamen hastanenin koşullarına göre değişebilmektedir.

Fizyoterapistin Görevleri Nelerdir?

Fizyoterapistlerin sorumlulukları oldukça fazladır. Aşağıda fizyoterapistlerin ne iş yaptıkları ile ilgili detaylı bilgiler verilmektedir:

  • Özellikle kas ve eklem ağrısı ile baş edemeyen hastaların gerekli tetkiklerini ve kontrollerini yapar.
  • Bunun dışında testlerde çıkan sonuçlara ve hastanın vücut yapısına uygun olacak şekilde fizyoterapi ile ilgili gerekli planları yapar ve tedavi sürecini başlatır.
  • Bununla birlikte hastaların tedavilerinde çeşitli teknikler kullanırlar. Örneğin; egzersiz hareketleri, masajlar ve kişiye özel olarak uygulanan hareketleri yaptırarak hastaların kas ve eklemlerinin gelişmesine ve düzelmesine yardımcı olur.
  • Aynı zamanda hastaların fizyoterapide uygulanan süreci not alarak gerekli detayları elde eder.
İlginizi Çekebilir:  Enerji Kimlik Belgesi Nedir, Nasıl Alınır, Ücreti Ne Kadar?

Özel Hastanede Çalışan Fizyoterapistlerin Ücretleri

Özel hastanelerde çalışan fizyoterapistlerin maaşları devlette çalışanlardan daha azdır. Üstelik özel hastaneler daha yorucu ve tempolu şekilde çalışma içerisinde olur.  Bu yüzden alınan maaşlar çalışma koşullarına göre yeterli olmayabilir. Özel hastanelerde çalışan fizyoterapistlerin bu sene maaşlarına zam geldi. Özellikle yeni işe başlayan fizyoterapistlerin maaşı asgari ücretle aynı oranda olur.  Bunun dışında daha uzun süre özel hastanede çalışanlar ise 2021 yılında yaklaşık olarak 3 Bin TL maaş alacaktır. Bu miktar çalışma süresine ve deneyime göre 5 Bin TL’ye kadar yükselebilmektedir. Aynı zamanda nöbetlerde ve vardiya sistemlerinde alınan ek ücretler de bu fiyatın içerisinde yer alır.

Devlet Hastanesinde Çalışan Fizyoterapistlerin Ücretleri

Devlet hastanesinde çalışan fizyoterapistlerin alacakları maaş özel hastanedekilere göre daha fazladır. Özellikle döner sermayedeki artıştan dolayı bu sene fizyoterapistler daha fazla maaş alır. Devlette  çalışan fizyoterapistlerin maaşları 2021 yılında 3 Bin TL ve 3 Bin 500 TL arasında değişkenlik gösterir. Bu fiyatın içerisine ekstradan katılan ücretlendirmeler de vardır. Örneğin; nöbet ve fazla yapılan mesailerden de gelen ücretlerle birlikte 2021 yılında yeni iş hayatına başlayan fizyoterapistlerin maaşları yaklaşık olarak 4 Bin TL’ye yükselebilmektedir.  Bu miktar çalışma sürelerine göre 6 Bin TL’ye kadar da artış içerisinde olabilir. Aynı zamanda çocuk ve aile yardımı da fiyatların belirlenmesinde etkilidir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.