Fuzulev Senetle Ev Alma Sistemi

15.01.2020
964
A+
A-
Fuzulev Senetle Ev Alma Sistemi

Fuzulev senetle ev alma sistemi sayesinde ev almak için faiz, peşinat ya da kredi ödenmesine gerek kalmaz. Bu yazıda Fuzulev ev alma sistemi hakkında bilgiler veriliyor.

Fuzulev Ev Alma Sistemi Çeşitleri

Fuzulev ev alma sistemleri 4 ana başlıkta toplanıyor. Bu başlıklar şunlardır:

 • Tasarruflu Erken Teslim Modeli,
 • Sabit Teslim Modeli,
 • TÜFE Endeksli Model,
 • Çekilişsiz Modeldir.

Fuzulev Ev Alma Sistemi Tasarruflu Erken Teslim Modeli

Fuzulev tasarruflu erken teslim modeliyle ev sahibi olunması için izlenecek basamaklar şunlardır:

 • Öncelikle sistem katılımcısı tarafından kaç TL maliyetinde bir ev almak istendiği ve aylık ödeme gücü saptanmalıdır.
 • Daha sonra herhangi bir Fuzulev şubesine gidilir ve hesap uzmanları ile görüşülür. Bu aşamada ödeme planı oluşturulur.
 • Ödeme planı oluşturulması ile birlikte katılımcını dahil edileceği grup belirlenir. Gruplar 40,60, 80, 100, 120,140, 160, 200, 240 kişilik olabilir.
 • Ev teslimatı her ay noter gözetiminde yapılan kura ile belirlenir.
 • Ödenmesi gereken taksitlere faiz ya da vade farkı ilavesi yapılmaz.
 • Ödenmesi gereken taksit tutarı alınması planlanan gayrimenkulün değerinin vadeyi oluşturan taksit sayısına bölünmesi ile bulunur.
 • Ev teslimatı yapıldıktan sonra, taksitler daha önce katılımcıya bildirilen oranlarda arttırılır. Böylece katılımcının borcu hesap edilen zamandan daha önce biter. Sözgelimi bu tip bir ödeme sisteminde ilk ay evini teslim alan kişi daha önce hesapladığı vadenin yarısından daha kısa sürede borcunu ödeyebilir.
İlginizi Çekebilir:  Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Fuzulev Ev Alma Sistemi Tasarruflu Erken Teslim Modeli Peşinatsız Taksit Hesaplama

Tasarruflu erken teslim modeliyle hiç peşinat ödemeden ev alınması planlanıyorsa, örnek olarak alınacak konut değerinin 100.000 TL, vadenin de 240 ay olduğu düşünülürse, ödenmesi gereken ilk taksit tutarı 416 TL olur. Bahse konu mülk 1 ila 73 aylık zaman zarfında katılımcıya teslim edilir. Fuzulev ev alma sistemi kapsamında bu koşullarda yapılan ödeme ile alınan mülkün toplam maliyeti 110.500 TL olur.

Fuzulev Ev Alma Sistemi Tasarruflu Erken Teslim Modeli Peşinatlı Taksit Hesaplama

Tasarruflu erken teslim modeliyle hiç peşinat ödemeden ev alınması planlanıyorsa, örnek olarak alınacak konut değerinin 100.000 TL, vadenin de 240 ay olduğu düşünürse, ödenmesi gereken ilk taksit tutarı 333 TL olur. Bahse konu mülk 1 ila 58 aylık zaman zarfında katılımcıya teslim edilir. Fuzulev ev alma sistemi kapsamında bu koşullarda yapılan ödeme ile alınan mülkün toplam maliyeti 110.500 TL olur.

Fuzulev Senetle Ev Alma Sistemi Sabit Teslim Modeli

Sabit teslim modeliyle ev alınması planlanıyor ise yapılacak işlemlerin tamamı bir önceki tasarruflu erken teslim modeli ile aynıdır.

Sadece ev teslimatı yapıldıktan sonra taksitler daha önce katılımcıya bildirilen oranlarda arttırılır. Bu iki yöntem arasındaki fark taksitlerin artış oranlarındaki değişikliklerdir. Bu oran da her katılımcıya göre farklılık gösterir.

Fuzulev Senetle Ev Alma Sistemi Sabit Teslim Modeli Hesaplama

Sabit teslim modeliyle hiç peşinat ödemeden ya da peşinat ödenerek ev sahibi olunmasında da izlenmesi gereken yol ödenecek, aylık taksitler ve toplam maliyet tasarruflu erken teslim modeli ile birebir aynıdır.

Sadece sabit teslim modelinde mülk teslimat süresi peşinat yatırıldığı takdirde 1 ila 76 ay arasında, peşinat yatırılmadığı takdirde 13 ila 96 ay arasında değişmektedir.

Fuzulev Sistemi (Resmi Sayfası)
İlginizi Çekebilir:  İstanbul’da Senetle Mobilya Nereden Alınır?

Fuzulev Ev Alma Sistemi  TÜFE Endeksli Model

Fuzulev TÜFE endeksli model ile ev sahibi olunması için izlenecek basamaklar şunlardır:

 • Öncelikle sistem katılımcısı tarafından alınacak evin değeri ve aylık ödenebilecek taksit tutarını saptanmalıdır.
 • Daha sonra herhangi bir Fuzulev şubesine gidilir ve hesap uzmanları ile görüşülür. Bu görüşmeye bağlı olarak ödeme planı oluşturulur.
 • Ödeme planı oluşturulması ile birlikte katılımcının dahil edileceği grup belirlenir. Gruplar 40,60, 80, 100, 120,140, 160, 200, 240 kişilik olabilir.
 • Ev teslimatı için düzenli olarak her ay noter gözetiminde kura çekilir.
 • Ödenmesi gereken taksitlere faiz ya da vade farkı ilavesi yapılmaz.
 • Ödenmesi gereken taksit tutarı, alınması planlanan gayrimenkulün değerinin vadeyi oluşturan taksit sayısına bölünmesi ile bulunur.
 • Daha sonra taksit tutarları her ay açıklanan TÜFE endeksine göre artış ya da azalma gösterir. Konut bedeli de TÜFE’ye göre artış ya da azalma kaydedeceği için katılımcını almayı planladığı konutun değeri düşmeden piyasa koşullarına göre korunmuş olur.

Fuzulev Ev Alma Sistemi Çekilişsiz Model

Çekilişsiz model Fuzulev ev alma sistemi içinde 3 ayrı başlık altında katılımcıya sunuluyor. Bu başlıklar şunlardır:

 • Vade ortası model; bu başlık altında sistemden yararlanan katılımcıya 7 ay ila 200 ay arasında sistemde kalma hakkı tanınır. Ödemeler sabit eşit taksitler halinde yapılır. Peşin ödemeye gerek yoktur.
 • Peşinatlı erken teslim modeli, bu başlık altında geri ödeme planında katılımcıdan istenen bütün taksitler sabittir. Vade farkı ve faiz uygulaması yoktur. Peşinat kabul edildiği için ödenmesi gereken taksit tutarları daha düşüktür.
 • Ara ödemeli erken teslim modeli, bu başlık altında sisteme dahil olan katılımcı kendi tercihine göre hem peşinat verip, hem de ara ödeme yapabilir. Böylece ödemeler hesap edilen tarihten daha önce bitirilir. Belli zamanlarda ara ödeme yapıldığı için taksit tutarları azaldığı gibi, evin teslimatı da tahmin edilen zamandan daha önce olur.
İlginizi Çekebilir:  Engelli Maaşı Nasıl Bağlanır?

Fuzulev Senetle Ev Alma Sisteminin Avantajları

Fuzulev ev alma sistemine katılmanın başlıca avantajları şunlardır:

 • Fuzulev ev alma sistemlerine katılımcılar, tercihlerine göre peşinat ödemesi ile ya da peşinatsız dahil olabilir.
 • Ödenecek taksitler, katılımcının tercihine göre ayarlanacağı için gelir gider dengesi göz önünde bulundurulur ve yıpratıcı bir ödeme süreci yaşanmaz.
 • Fuzulev yukarıda anlatılan sistemler içinde ek bir maliyet ya da faiz vb. artı ödemeler istemez. Bütün katılımcılar sabit bir organizasyon ücreti dışında bir ödeme yapmazlar.
 • Katılımcıya peşinat ya da ara ödeme yapması için herhangi bir şart koşulmaz. Fakat kullanıcı bu tip ödemeleri tercihine göre yaparak, toplam borcunu düşürebilir.
 • Türkiye sınırları içinde her yerde Fuzulev hizmet sağlamaktadır. Fuzulev’ in hizmet alanı Türkiye’nin belli bir bölgesi ya da şehri ile sınırlı değildir.
 • Herhangi bir sebep nedeni ile taksit ödemesinde sıkıntı yaşanması halinde, Fuzulev katılımcısına taksit dondurma hakkını verir.
 • Fuzulev kullanıcısına sunduğu TÜFE endeksli model ile kullanıcının alacağı konutun ihtimal dahilinde bulunan artış değerinden piyasa koşulları içinde etkilenmemesini sağlar.

Fuzulev İletişim Bilgileri

Fuzulev irtibat bilgileri kullanılarak senetle ev alma konusunda merak edilen konular hakkında bilgi alınabilir. Fuzulev iletişim bilgileri şunlardır:

Fuzulev ev alma sistemi konusunda uygulamada olan bilgiler bunlardır. Konu ile ilgili detaylı bilgiler ya da kampanyalar yukarıda verilen bağlantılardan edinilebilir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.