Fuzulev Sistemi Nedir?

24.01.2020
1.945
A+
A-
Fuzulev Sistemi Nedir?

Fuzulev ev alma sistemi ev sahibi olmak isteyen, dar gelirli kişilere hitap etmektedir. Kredi çekemeyen veya banka faizi ödemeyen kişiler faizsiz, peşinatsız Fuzulev üzerinden ev sahibi olabilir. Sistem mantığı dayanışma üzerine kuruldur. Ev almak için vade sürelerine ve ödemelerine göre gruplar oluşturulmaktadır. Kişiler birbirlerine destek olarak, her ay bir ev almaktadır. Fuzulev içerisinde ödeme sistemleri ise şu şekildedir;

 • Vade ortası ödeme sistemi.
 • Peşinatlı erken teslimat sistemi.
 • Ara ödemeli erken teslim sistemi.
 • Çekiliş ile ödeme sistemi.

Fuzulev Sistemi Özellikleri Nelerdir?

Fuzulev ev alma sistemi içerisinde kişiler peşinat ödemeden ev sahibi olabilmektedir. Katılımda bulunan kişilerin kredi notu veya sicili dikkate alınmaz. Her gelir grubundan olan bireyler ev alma sistemine dahil olarak, faizsiz ev sahibi olurlar. Fuzulev sisteminde ev almak için bankadan kredi çekmek gerekmemektedir. Katılan kişiler ortak fon havuzu oluşturarak her ay bir kura da belirlenen kişiye ev almaktadır. Fuzulev ev alma sistemi özellikleri ise şu şekildedir;

 • İlk çekilişte ev çıkan kişiler, direkt olarak ev sahibi olmaktadır kalan taksit tutarlarını eve yerleşerek ödemeye devam etmektedirler.
 • Kişinin içine girdiği grubun dağılması durumunda Fuzulev sistem çalıştırıcı devreye girmektedir, bu sistem çalıştırıcısı ise organizasyon teminatıdır, dağılan gruptan alınarak yeni bir gruba eklenebilir yine kura da çıkan tarihte evinize yerleşebilirsiniz.
 • Çekilişte en son ev çıkan kişilere Fuzulev kira desteği vermektedir, verilen kira yardımı ile birlikte daha uygun fiyata ev sahibi olunmaktadır.
 • Sistem içerisindeyken alınacak olan konut değiştirilebilir kişiler ev yerine, arsa dükkan ve benzeri yerler alabilirler bu konuda ki tek şart tapunun hala Fuzulev üzerinde olmasıdır.
 • Çekilişler her ayın ilk cumartesi günü yapılmaktadır, noter tarafından yapılan çekilişte kişi ev alma hakkı kazanır ise evi aynı hafta içerisinde kişiye teslim edilir.
 • Ev veya araba alımı yapan kişilerden haciz masrafı alınmaktadır, ayrıca kişi ipotek, rehin ve mülkiyeti muhafaza yaptırmak istediği takdirde masrafları kendisi ödemektedir.
 • Araç alımı yapacak olan kişiler kasko, dask, trafik sigortası gibi masrafları kendisi ödemektedir.
 • Taksit ödemesinde problem yaşayan kişiler taksit tutarı düşürmesi veya dondurmasında bulunabilir.
 • Taksit dondurması yapan kişiler ev teslimatını daha geç bir tarihte alır, ödeme yapmakta zorluk yaşayan kişiler sistemden ayrılabilir organizasyon bedeli haricinde ödenen vade ücretleri geri verilmektedir.
 • Sisteme katılan kişiler erken ödeme sistemine geçerek daha erken ev sahibi olabilirler.
 • Çekilişli ödeme sisteminde erken ödeme sistemine dahil olamaz.
 • Alınacak olan konut üzerinde Fuzulev rehin ve ipotek koymaktadır, bu işlemin amacı vade süresi bitmemiş olan kişilerin hakkını korumak adına yapılmaktadır vade ödemesi bittikten sonra evin satışı kişi tarafına yapılmaktadır.
İlginizi Çekebilir:  PTT Engelli Kredisi Başvurusu

Fuzulev Tasarruflu Erken Teslim Modeli Nedir?

Fuzulev ev alma sistemi tasarruflu erken teslim modeli kişilere bütçelerine göre ev taksiti ödeme imkanı sağlamaktadır. Fuzulev üzerinden ev almak için öncelikle alınacak olan evin tutarını belirlemeniz gerekmektedir. Sonrasında ise belirlediğiniz ev ve ödeme planını alarak Fuzulev şubelerine başvuruda bulunabilirsiniz. Fuzulev tasarruflu erken teslim ev alma modeli ise şu şekildedir;

 • Sisteme girmeye karar verdikten sonra seçeceğiniz 40, 60, 80, 100, 120, 140, 160, 200 ve 240 kişilik gruplara dahil olabilirsiniz.
 • Erken teslim modeline katılan kişiler herhangi bir faiz, peşinat veya taksit farkı ödemeden sisteme dahil olabilir.
 • Sisteme katılacak olan kişiler evin değerini, cinsini ve taksit tutarını kendi belirler.
 • Ödeme imkanı planına göre ve vade sayısına göre kişi grubuna dahil edilir.
 • Bu sistem içerisinde ev alacak olan kişiler ev teslimatı öncesinde taksit tutarlarını yükseltip, düşürebilir.
 • Evini ilk ay alan kişiler vadelerini daha kısa sürede ödemektedir.

Fuzulev Tasarruflu Erken Teslim Modelinin Artıları Nelerdir

Fuzulev ev alma sistemi tasarruflu erken teslim modelinin en büyük avantajı sistem içerisinde peşinat talep edilmemesidir. Bu sistem içerisine peşinat, faiz veya vade farkı ödemeden dahil olabilirsiniz. Sisteme katılmadan önce katılımcılardan sadece organizasyon ücreti talep edilmektedir. Başka herhangi bir ücret talebinde bulunulmaz. Kişiler ödeyecekleri taksit ücretlerini kendileri belirleyerek, ödeme kolaylığına sahip olurlar. Ödenecek olan organizasyon ücreti konut değeri üzerinden hesaplanmaktadır. Tasarruflu ev alma sistemi borcu, normalden erken ödemenize yardımcı olmaktadır. Zaman tasarruflu modeller üzerinden Türkiye üzerinden herhangi bir yerden ev alımında bulunabilirsiniz. Bu sistem üzerinden ofis, iş yeri, arsa veya yatırım gayrimenkulleri satın alabilirsiniz. Taksit ödemesinde zorluk yaşayan kişiler, taksitlerini dondurma imkanına sahiptir. Sistemden ayrılmak isteyen kişiler organizasyon ücreti hariç ödediği taksit tutarlarını alarak sistemden ayrılabilir. Fuzulev ödeme sistemi üzerinde ki örnek hesaplama tablosu ise şu şekildedir;

 • Peşinatsız ödeme sisteminde 100.000 TL değerinde konut alımında, 240 ay vadede ödenecek ilk taksit tutarı 416 TL’dir, toplam teslim aralığı ise 1 ile 73. aylar arasında yapılmaktadır toplam gelecek olan maliyet ise 110.500 TL’dir.
 • 100.000 TL’lik konut alımında 20.000 TL peşinat ödendiği takdirde 240 ay vadede, ilk taksit tutarı 333 TL’dir, teslim aralığı ise 1 ve 58. aylar arasındadır, kişinin toplam ödeyeceği maliyet ise 110.500 TL’dir.
İlginizi Çekebilir:  KOSGEB Faizsiz Kredi Nedir?

Fuzulev Vade Ortası Ödeme Sistemi Nedir?

Fuzulev vade ortası ödeme sistemi kişinin kendi bütçesine göre ödeme planı yapılan bir tasarruf sistemidir. Sabit teslim modeline katılan kişiler ödeyecekleri vadeleri, vade zamanından önce ödeyerek para tasarrufu etmektedir. Sisteme başvuracak olan kişiler öncelikle ne kadar tutarda bir ev alacaklarına karar vermeleri gerekmektedir. Ev değerine karar veren kişiler aylık ne kadar taksit ödeyeceklerine ve kaç vade üzerinden ödeme yapacaklarını hesaplamaları gerekmektedir. Hesap uzmanlarından yardım almak isteyen kişiler Fuzulev şubelerine giderek, hesaplama işleminde bulunabilirler. Fuzulev vade ortası ödeme sistemi özellikleri ise şu şekildedir;

 • Sistem 40, 60, 80, 100, 120, 140, 200 ve 240 vade grubuna ayrılmaktadır.
 • Konut alma sistemine dahil olan kişiler vade üzerinden fark veya faiz ödememektedir.
 • Kişilerin evlerinin hangi ayda verileceği noter huzurunda yapılan kura ile belirlenmektedir.
 • Kampanyaya dahil olmak isteyen kişiler alınacak olan konutun cinsini, fiyatını, taksit ödemesini kendisi belirlemektedir.
 • Kişiler ödeme yapacakları olduğu tutarlara göre gruplara verilmektedir.

Fuzulev Vade Ortası Ödeme Yöntemi Özellikleri Nelerdir?

Fuzulev ev alma sistemi vade ortası ödeme yöntemine  peşinat ödemeden dahil olabilirsiniz. Bu model üzerinden hemen ev satın alabilirsiniz. Kişinin bütçesine göre ödeme planı oluşturulmaktadır. Alınacak olan evin değerine göre Fuzulev’e organizasyon ücreti ödenmektedir. Sabit teslim modeli üzerinden Türkiye’den istediğiniz herhangi bir bölgeden ev alımında bulunabilirsiniz. Sabit teslim modeli üzerinden iş yeri, arsa, araba, ofis ve benzeri şeyler alabilirsiniz. Taksit ödemesinde problem yaşayan kişiler taksit ödemelerini dondurabilir. Fuzulev örnek ödeme tablosu ise şu şekildedir;

 • Sıfır peşinatlı ödeme sisteminde 100.000 TL değerinde konut alımında, 240 ay vadede ödenecek ilk taksit tutarı 416 TL’dir, toplam teslim aralığı ise 1 ile 73. aylar arasında yapılmaktadır toplam gelecek olan maliyet ise 110.500 TL’dir.
 • 100.000 TL’lik konut alımında 20.000 TL peşinat ödendiği takdirde 240 ay vadede, ilk taksit tutarı 333 TL’dir, teslim aralığı ise 1 ve 58. aylar arasındadır, kişinin toplam ödeyeceği maliyet ise 110.500 TL’dir.

Fuzulev Peşinatlı Erken Teslim Modeli

Fuzulev ön ödemeli erken teslimat modeli tüfe endeksine göre ödeme yapılan bir sistem türüdür. Bu sistem içerisinde ödediğiniz her taksit tutarı tüfe endeksine göre belirlenmektedir. Sistem içerisinde katılan kişilerin evlerinin değeri bu sistem sayesinde korunmaktadır. Konut endeks oranına göre değişen konut değerinden kişinin etkilenmemesi adına böyle bir önlem alınmaktadır. Peşinatlı erken teslim modeli özellikleri ise şu şekildedir;

 • Kişiler 40, 60, 80, 100. 120, 140 ve 160 ay vadeli gruplara katılabilirler.
 • Kampanya içerisinde herhangi bir ek ücret, faiz veya taksit farkı alınmamaktadır.
 • Kişilerin ev sahibi olacağı tarih noter huzurunda belirlenmektedir.
 • Kişiler almak istedikleri ev fiyatına göre taksitleri belirlenmektedir.
 • Sisteme katılmak isteyen kişiler peşinatsız veya peşinat ödemeli olarak sisteme katılabilirler.
 • Ödeme tutarları her ay belirlenen tüfe oranına göre azalma veya çoğalma yaşayabilir.
 • Bu sisteme katılan kişi konut değerini ilk gün ki gibi korumuş olur.
İlginizi Çekebilir:  Asgari Ücretten Emekli Maaşı Ne Kadar?

Fuzulev Çekilişsiz Sistem Nedir?

Fuzulev çekiliş olmadan yapılan sistem kişinin kampanya içerisine girerek belirlediği tarihte evini almasını sağlar. Bu sistem içerisinde çekiliş yapılmamakla beraber kişi daha sisteme kayıt olduğu ilk gün evini teslim alacağı tarihi bilmektedir. Çekilişsiz modele katılacak olan kişiler için herhangi bir özel gelir durumu aranmamaktadır. Sistem içerisinde vade farkı ödemesi, faiz veya peşinat bulunmamaktadır. Fuzulev çekilişsiz sistem modelleri ise şu şekildedir;

 • Vade ortası sistem ile birlikte grup içerisinde ki kişiler 7 aydan 200 aya kadar ödeme yapabilirler, kişinin almak istediği ev değerine göre gruplar belirlenmektedir, peşin ödeme yapmadan bu sisteme dahil olabilirsiniz.
 • Vade ortası sisteme katılan kişilerin taksit ücretleri sabittir herhangi bir değişiklik yapılmamaktadır, organizasyon ücreti ve birinci taksit tutarını ödeyerek sisteme dahil olabilirsiniz.
 • Peşinatlı erken teslim modeli tüm taksit tutarları sabittir. Sisteme katılan kişiler faiz veya taksit farkı ödememektedir.
 • Peşinatlı erken teslim sistemine dahil olan kişiler ne kadar yüksek tutarda peşinat öderlerse, o kadar hızlı ev sahibi olabilmektedir.
 • Peşinat ödeyen kişilerin taksit tutarları, normal taksit tutarlarına göre az olmaktadır sisteme katılmak isteyen kişiler peşinat ve organizasyon ücretini vererek sisteme dahil olabilirler.
 • Ara ödemeli erken teslim modeline katılacak olan kişiler peşinat vererek ve ara ödeme yaparak sisteme dahil olabilirler.
 • Ara ödemeli erken teslim modelinde peşinat ödemek zorunlu değildir, kişiler isterlerse sadece ara ödeme yaparak vade süresini ve taksit fiyatını düşürerek ödeme yapabilirler.
 • Fuzulev Senetle Araba Alma Sistemi

 • Fuzulev Çekiliş Sistemi Nedir?

 • Faizsiz Kredi Veren Bankalar ve ŞartlarıZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.