2021 Hangi Tazminatlarda Gelir Vergisi İadesi Yapılıyor?

03.03.2021
485
A+
A-
2021 Hangi Tazminatlarda Gelir Vergisi İadesi Yapılıyor?

Gelir vergisi iadesi yapılan tazminatlar işveren ile işçinin karşılıklı anlaşarak sonlanan anlaşmalar sonunda ve iş ilişkisi devam ederken alınan ödemelerde söz konusu olan tazminatlardır. Bu şekilde gelir vergisi iadesi yapılan tazminatlar şu şekilde sayılabilir: İş kaybı tazminatları, iş güvencesi tazminatları, iş sonu tazminatları, hizmet ödülü, bonus ödemesi, ek ödeme, hizmet primi, ikramiye gibi tazminatlarda gelir vergisi iade edilmektedir.

Kıdem Tazminatı Gelir Vergisi İadesi Nasıl Alınır?

Kıdem tazminatı gelir vergisi iadesinin alımı için başvuru İnteraktif Vergi Dairesinin online sitesi üzerinden veya Gelir İdaresi Başkanlığının online sitesi üzerinden yapılmaktadır. İnteraktif Vergi Dairesinin online sitesi üzerinden sisteme giriş yapılmalı ve “İşlemlerim” sekmesinden gelir vergisi iadesiyle ilgili sekmeye girilmeli ve gerekli başvuru buradan gerçekleştirilmelidir.

Yukarıda açıklanan başvuruyu yapabilmek için dava açmamış olmak, eğer açılmış bir dava varsa da davadan vazgeçmek gerekmektedir. Bu işlemler gerçekleşmeden vergi iadesi başvurusunda bulunmak mümkün değildir. Söz konusu bir dava yoksa ya da davadan feragat edilmişse bu halde başvuru yapılabilecektir. Başvuru yaparken vergi kesintisi yapılan tutara ait ücret bordrosunun ay ve yıl olarak girilmesi gerekmektedir.

Vergi iadesi başvurusu yaparken iadenin yapılması istenilen bankanın şubesi ve hesaba ait iban numarası bilgileri de girilmelidir. Son olarak işverenle ilgili bilgiler de tamamlanmalı ve tüm bilgiler onaylanarak başvuru tamamlanmalıdır.

Gelir Vergisi İadesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Gelir vergisi iadesi için gerekli evraklar şunlardır:

  • Karşılıklı sonlandırma sözleşmesi, ikale sözleşmesi veya iş akdinin sonlandırılmasına ilişkin benzeri diğer sözleşme ve belgeler (Kesintiyi yapmakla sorumlu olan işverenden temin edilmiş olmalı)
  • İkale sözleşmesine istinaden yapılan ödemelere ilişkin kesinti tutarlarını gösterir belge (ücret bordrosu gibi)
  • İadeye konu tazminatların işveren tarafından hizmet erbabına ödendiğine ilişkin belge (dekont, hesap ekstresi, makbuz gibi)
  • İade talebinin avukat veya vekil tarafından yapılması halinde vekaletname örneği
İlginizi Çekebilir:  Dükkân Açmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Gelir Vergisi İadesini Kimler Alabilmektedir?

Gelir vergisi iadesi alabilen kişiler şunlardır:

  • İşvereniyle anlaşarak, kıdem ve ihbar tazminatı yerine farklı bir ödeme karşılığı iş sözleşmesini sona erdirip tazminat alan işçiler
  • Özelleştirme sebebiyle işini kaybedip de bir süre iş kaybı tazminatı alan işçiler
  • Kamuda sözleşmeli personel statüsünde çalışarak iş sonu tazminatı alan kişiler
  • İşe iade davasını kazandıktan sonra işverene çalışmak için başvuran ancak işe başlatılmadığı için işverenden iş güvencesi tazminatı alan işçiler
  • Hizmet ödülü, ikramiye, hizmet primi, bonus ödemesi, ek ödeme gibi çeşitli adlar altında ödeme alan kişiler gelir vergisi iadesi

Gelir Vergisinin İade Edildiği Nasıl Öğrenilir?

Gelir vergisi iadesini sorgulama işlemi e-devlet, İnternet Vergi Dairesi, İnteraktif Vergi Dairesi ve Gelir İdaresi Başkanlığının online sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Bu sitelerden başvuru yapılabildiği gibi iadesi yapılmış olan bir vergi varsa bu da öğrenilebilmektedir. Buna göre söz konusu sitelere giriş yaparak “Gelir Vergisi İadesi” kelime grubu aratılarak gerekli sorgulama yapılabilecektir.

Ayrıca başvuruda vergi iadesinin yapılmasının istendiği banka hesabı online yoldan, banka şubesinden ya da ATM’den kontrol edilerek herhangi bir para aktarımı yapılıp yapılmadığı kontrol edilerek de gelir vergisi iadesi sorgulanabilecektir.

Vergi İadesi Yapılmayan Ödemeler Hangileridir?

Vergi iadesi yapılmayan ödemeler şu şekilde açıklanabilir: 27 Mart 2008 öncesi ikale sözleşmelerinde, mesai, izin, ihbar ikramiyesi ve işten ayrılmadan önce hizmetle bağlantılı olarak ödenen performans primi gibi ödemeler ücret kapsamında değerlendirilmekte ve bunlardan yapılan gelir vergi kesintisi iade edilmemektedir.

Yine emekliye ayrılma nedeniyle ödenen tazminatlar emekli ikramiyesi olarak değerlendirilmekte ve bu nedenle de bu tazminatlardan kesilen vergiler, gelir vergi iadesi kapsamında sayılmamakta doğal olarak da iade edilmemektedir.

İlginizi Çekebilir:  Engelli Raporu Nasıl Yükseltilir?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.