Gemici Maaşları Ne Kadar?

22.02.2020
12.241
A+
A-
Gemici Maaşları Ne Kadar?

Gemici maaşları kaptan için 7 bin 400 dolardır. 2. Kaptan gemici 5 bin 800 dolar maaş alır. Bu miktar 3. Kaptan için 3 bin 600 dolar, reis (fitter, aşçı, fitter, lostromo) için 2 bin 200 dolar, usta gemici (yağcı) için bin 700 dolar ve kamarot için bin 500 dolardır. Bu maaş miktarları çalışılan firmaya göre değişiklik gösterecektir. Yukarıda paylaşılan maaşlar yabancı bir gemi şirketine aittir. Türk parası cinsinden bu maaşları ortalama olarak ifade etmek gerekirse  en düşük maaş miktarı 2 bin 180 TL en yüksek ise 6 bin 250 TL olarak hesaplanmıştır. Gemici pozisyonunda çalışan kişiler, kariyerlerinde ilerledikçe kazançları da artacaktır.

Gemici Olmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Gemici olmak için gerekli şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • 16 yaşından büyük olmak,
 • Gemici sınavından başarılı olmak,
 • En az ilk okul diplomasına sahip olmak,
 • Yetkilendirilmiş bir eğitim kurumundan (kurs olabilir) gemici eğitimi almak,
 • Gerekli sürelerde güverte eri olarak çalıştığını belgelemek.

Eğer usta gemici olmak isterseniz aşağıdaki şartları sağlamanız gerekmektedir:

 • Usta gemici sınavını başarı ile geçmek,
 • Usta gemici eğitimi almak,
 • 18 aylık onaylı deniz hizmeti ya da 12 aylık deniz hizmeti yapmış olmak,
 • 18 yaşından büyük olmak.

Usta gemici olmaya hak kazanan kişilere ayrıca idare seyir vardiyası tutma adlı bir belge verir.

Gemici Olmak için Başvuru Sırasında Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Gemici olmak için gerekli başvuru belgeleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Askerlik durum belgesi,
 • Sağlık raporu,
 • Cumhuriyet savcılığından alınabilecek olan sabıka kaydı,
 • 8 adet fotoğraf,
 • İkametgah belgesi,
 • Mezuniyet, öğrenim ya da diploma belgesi,
 • 1 örnek ve 1 aslı olmak üzere kimlik belgesi.
İlginizi Çekebilir:  Albaraka Türk Kartımı Kaybettim, Ne Yapmalıyım?

Bu belgeleri tamamladığınızdan emin olduktan sonra belgeleri ekleyerek dilekçe yazıp başvurunuzu sicil liman başkanlıklarına yapmanız gerekir. Eğer aşçı ve kamarot için gemi adamı cüzdanı almak istiyorsanız, yukarıda sayılan belgelere eğitim ve çalışma belgelerini de eklemeleri gerekir. Eğer bu belgeleri yurt dışından aldıysanız aldığınız belgeleri Türkçe’ye noter onayı ile çevirmeniz gerekmektedir.

Gemici Olmak için Gemici Yeterlilik Sınavı

Gemici olmak için gemici yeterlilik sınavı  yılda  kere düzenlenmektedir. Uygun görülen zamanlarda bu sınav yapılır. Sınavlar bölge müdürlüklerinin bulunduğu yerde yapılır. Sınav yeri ve zamanı hakkında duyurular denizcilik resmi internet sitesinde yapılacaktır. Sınav tarihinden 3 gün önce adayların gemici sınavına girmek istediklerini belirtmeleri gerekmektedir. Başvuru yapmak için kişilerin beyan örneklerini doldurup kendilerine en yakın liman başkanlığına başvuru yapmaları gerekmektedir. Eğer kişi girdiği sınavdan başarısız olursa, başvuru yaptıkları evraklar bu kişilere iade edilecektir.

Gemici Olmak için Adımlar Nelerdir?

Gemici olmak için adımlar başında kişilerin kendilerine en yakın yetkili kuruma başvuru yapması gelir. Kişiler bu başvuruyu eğitim almak için yaparlar. Ardından gerekli olan evrakların temin edilerek kursa kayıt olunması aşamasına geçilir. Kişi eğitime katılır. Kurs bitince adaylar kurumun sınavına girerler. Kurs sınavından başarılı olmak ve kurs başarı belgesi almak gerekir. Bulunulan yerdeki liman başkanlığına başvuru yapıldıktan sonra gemici sınavı için giriş kaydı alınır. Gemici sınavına girilir. Sınav sonuçları belli olunca kişinin yeniden liman başkanlığına gitmesi gerekir. Kişi eğer sınavı başarı ile tamamlamışsa gemi adamı cüzdanı alır. Başarılı olunmaması halinde yeni bir sınav talebinde bulunmak gerekir.

Gemici Güverte Tayfasının Genel Görevleri Nelerdir?

Güverte tayfasının genel görevleri kişilerin pozisyonuna göre değişiklik göstermektedir. Kişi reis ise güverte tayfasının amiri olur. Fenerci güverte donanımının işletiminden sorumludur. Ayrıca boya deposunun sorumluluğuna üstlenir. Usta gemici olan kişi güverte donanımının işletim görevlisi sayılır. Gemici tekne bakım görevlisidir. Ayrıca kürekli bot kürekçisidir. Bu görevler gemiye göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle kişi başvuru yapacağı gemiye göre kesin görev tanımlarını öğrenmelidir.

İlginizi Çekebilir:  2021 Engelli BAĞKUR Primi Ne Kadar?

Gemici Olmanın Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Gemici olmanın dezavantajları ve avantajları bulunmaktadır. Bu işi yapmaya karar verdiyseniz uzun haftalar boyunca zamanınızı gemide geçirmeniz gerekebileceğini unutmayın. Gemiciler uzun zaman kara yüzü görmeden çalışabilirler. Bu durum kişilerin özgürlüklerinin kısıtlanması anlamına gelebilir. Gemici olmanın en büyük dezavantajlarından biri olarak karadan uzak olmak görülmektedir. Akşam olduğu zaman diğer çalışanlar evine giderken gemiciler için böyle bir durum söz konusu değildir. Bu işi yapan kişiler ailesinden ve sevdiklerinden uzak kalırlar. Ne var ki gemici olan kişiler, pek çok insandan daha çok ülke görme fırsatına sahip olurlar. Yapılan göreve göre kişilerin çoğu zaman her ülkeyi gezmeleri mümkün değildir. Gemiden yükler boşaldıktan sonra geminin yeniden hareket etmesi gerekecektir. Bu da gemicinin gezmesi için zamanı olmaması anlamına gelir. Gemiye geri dönmeseniz bile elinizde liman cüzdanı olacağından bu cüzdan ile kara yolunu kullanmanız yasak olacaktır. Liman cüzdanına sahip olan kişiler ancak hava yolunu kullanabilirler.

Gemici Olmanın Zor Yanları Nelerdir?

Gemici olmanın zor yanları başında kişilerin özel günler de dahil olmak üzere yaşadıkları yerden uzak kalmaları gelmektedir. Düğün, nişan ve cenaze olsa bile bu özel durumlarda dahil, denizde çalışmanız gerekecektir. Her ne kadar bu meslek kişilerin yeni yerler görmelerine olanak sağlasa da, gidilen yerlerde uzun süre kalınmaz. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte gemilerden yüklerin boşaltılması için geçmesi gereken süre kısaltılmıştır. Ayrıca limanlara gemilerin demirlenmesi için masraflar artmıştır. Bu nedenle gemilerin mümkün olan en kısa süre içinde işlemlerini tamamlaması istenir. Eğer gemici olarak gittiğiniz ülkeleri ziyaret etmek gibi bir düşünceniz varsa, bu düşüncenizden vazgeçmeniz gerekir. Çünkü büyük ihtimalle bunu yapamayacaksınız.

Gemici Olmak için Gemici Eğitimleri

Gemici olmak için gemici eğitimleri sanılanın aksine yalnızca İngiltere’de verilmemektedir. Bu eğitimler sandviç kurs şeklinde sağlanır ve eğitimlerin belli etapları vardır. Eğitimlerde ilk önce temel denizcilik eğitimini almanız istenir. Bu eğitimler seviyeye göre değişmekle birlikte ortalama 1 ay boyunca sürer. Eğitimlerden sonra sınava girmeniz gerekir eğer eğitimi geçerseniz sertifika almaya hak kazanırsınız. Daha sonra ikinci etap başlar. Bu etap 9 ay sürer. Hem teorik hem de pratik eğtiimleri içinde barındırır. Bu eğitim sayesinde deniz hayatını görmeye ve anlamaya başlarsınız. Kişiler eğer denizi sevmiyorsa bu aşamada bunun farkına vararak rotalarını başka yöne çevirebilirler.

İlginizi Çekebilir:  Unico Sigorta Hasar Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gemicilikte Eğitimden Sonra Süreç Nasıl İşler?

Eğitimler tamamlandıktan sonra süreç gemi dönemi olarak adlandırılır. BU sürece dördüncü etap da denir. Bir okul senesi boyunca eğitim görmek gerekir. Ardından 6 ay boyunca sürecek olan gemi stajına geçilir. Staj aşaması beşinci aşama olarak bilinir. BU süreçlerin tümü, diğer mesleklerde olanın aksine kısa zaman dilimleri değildir. Yalnızca akademik anlamda başarı elde etmek yeterli olmaz. Kişiler yıllarda çalışmanın verdiği bilgi birikimi ve tecrübe ile terfi etme şansı elde edebilirler. Gemici olmak için merdiven adımlarını koşarak çıkmak yerine, adım adım çıkmak gerektiği söylenir Mesleğe saygı son derece önemlidir. Eğer gerekli tecrübeye sahip olursanız kısa sürede zaten piyasada aranılan bir isim haline gelirsiniz. Bu da sizi başarılı yapar.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.