Hakim Maaşları Ne Kadar?

24.02.2020
1.323
A+
A-
Hakim Maaşları Ne Kadar?

2021 yılında hâkimlerin maaşlarına zam gelmektedir.  Özellikle hakimlerin çalışma saatlerine göre aldıkları hakim maaşları her sene artış içerisinde olur. Hâkim ve savcı olmak için adayların üniversitelerin Hukuk Bölümü’nde 4 yıl eğitim görmeleri gerekir. Bunun haricinde hem sözlü hem de yazılı mülakatların başarılı bir şekilde tamamlanmasından sonra istenilen 2 aylık eğitimi de almaları gerekir.

Hâkimler Ne Kadar Alır?

Hâkimlerin aldıkları maaşlar statülerine göre farklılık gösterir. Örneğin; üniversite sınavlarında hem sözlü hem de yazılı sınavları geçip hâkim olmak için eğitim almaya hak kazanan hakim adayları bu süreçte toplamda 6.200 TL maaş alır. Bu eğitimlerden başarılı bir şekilde daha üst bir unvana sahip olan hâkimler ise toplamda 20 Bin TL maaş almaya hak kazanır. Bu maaşların miktarları aynı zamanda hâkimlerin evli veya çocuklarının olup olmamasına göre de değişkenlik gösterir.

Hakimlikte Dereceler Nelerdir?

Hâkim maaşlarının artmasında çalışma süreleri ve dereceleri oldukça önemlidir. Özellikle hâkimlerin hangi kıdemde çalıştıkları aldıkları maaşların miktarını çok fazla etkilemektedir. Aşağıda hâkim olarak görev alan kişilerin çalışma süreleri ve aldıkları maaşlar listelenmektedir:

 • 8. derecede daha yeni eğitimlerini tamamlayıp hakimlik mesleğini icra edenlerin 2021’de alacakları maaş 9.250 TL’dir.
 • Bununla birlikte 7. derecede ve 3 yıl hakimlik mesleğini yürüten kişiler ise 9.500 TL maaş alacaktır.
 • Aynı zamanda 6. derecede olup 5 yıl bu meslekte deneyim elde etmiş hakimler 9.750 TL zamlı olarak maaş almaya hak kazanır.
 • 5. derecede olup 7 yıl hakim olarak görev yapanlar 10 Bin TL maaş alacaktır.
 • 4. derecede olan ve 9 yıl çalışan hakimler ise 10 Bin 450 TL maaş alacaktır.
 • 3. derecede görev alıp 11 yıllık hakim olarak çalışanlar 11 Bin TL maaş almaya hak kazanır.
 • 2. dereceli olup 13 yıl bu alana emek veren hâkimler 11 Bin 250 TL maaş alır.
 • 1. derece ve 18 yıllık tecrübe elde eden hâkimler ise 13 Bin TL maaş almaya başlar.
 • 24 yıl hakim görevini sürdürenler ise toplamda 2021 yılında 16 Bin 500 TL maaş almaya hak kazanır.
 • 25 yıldan daha fazla sürede hakim olarak görev almış kişiler 16 Bin 500 TL maaş alır.
İlginizi Çekebilir:  Faizsiz Kredi Veren Bankalar ve Şartları

Hâkim Olmak İçin İstenen Şartlar

Hakim olmak için gerekli olan koşulların yerine getirilmesi gerekir. Bu sayede eğitimler alınarak hakim olmaya hak kazanılır. Aşağıda hakim olacakların yapması gerekenleri şu şekilde açıklayabiliriz:

 • Hakim olmak için ilk olarak yazılı sınava girilmesi gerekir. Yazılı sınavlara başvuru yapıldıktan sonra açıklanan tarihlerde bu sınava girilir.
 • Yazılı sınavda başarılı bir şekilde sonuç elde edenler sözlü mülakat aşaması için yeniden çağrılır.
 • Sözlü mülakatta da başarılı sonuçlar elde edenler, hakim olmak için 2 aylık süren Adalet Akademisi’nin yaptığı eğitimlere katılır.
 • Eğitimleri de üstün başarı ile tamamlayanlar, atamalarının yapıldıkları yerlere giderek görevlerini icra etmeye başlar.

Hâkimler Ne Kadar Çalışır?

Hakimlerin çalışma ortamları ve saatleri oldukça yoğundur. Hakimler kapalı ve kendilerine özel olacak şekilde ayrı odalarda çalışır. Bunun dışında hakimlerin çalışma saatleri de sabah 08:00’de başlar ve akşam üzeri 17:00’de biter. Bu süre baktıkları davalara ve olaylara göre daha da uzayabilir. Yani hakimler geceye kadar da çalışma içerisinde olabilir. Aynı zamanda sabahlara kadar soruşturmalar yaparak adli vakaların çözülmesine yardımcı olur. Böylece çalıştıkları fazladan saatler için ek hakim maaşları alır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.