Hemşire Maaşları Ne Kadar?

24.02.2020
1.620
A+
A-
Hemşire Maaşları Ne Kadar?

2021 yılında Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan hemşirelerin maaşlarına yapılan zamlar duyuruldu. Özellikle üniversitelerin ilgili bölümlerinden hemşire olarak mezun olanların maaşlarına yapılan zamlar Sağlık Meslek Lisesi mezunlarından daha fazladır. Zamların üstüne eklenen ek ücretler ile de hemşire maaşları artışlar meydana gelir. Özellikle nöbetlere kalındığı zaman kaç saat nöbet yapıldıysa, o miktarda ek ücret olarak maaşa yansır.

Hemşireler Maaşları Ne Kadardır?

2021 yılında özel ve devlet hastanelerinde çalışan hemşerilerin maaşlarına yapılan zamlar birbirlerinden farklıdır. Bunun dışında hemşirelerin yaşları ve çalışma süreleri de aldıkları maaşların miktarını etkilemektedir. 2021 yılında kamu kurumunda hemşirelerin en düşük olarak alacakları maaş, 4.871 TL olarak belirlenmektedir. Bunun dışında tecrübesi ve çalışma süresi daha fazla olan hemşireler ise yaklaşık olarak 5.066 TL maaş alacaktır. Bu maaşların üzerine nöbetler de eklenirse, toplamda 6000 TL’ye kadar maaş yükselebilmektedir. Özel hastanelerde çalışan hemşirelerin ise 2021 yılında yeni başlayanların alacakları maaş 3 Bin ile 4 Bin TL arasında farklılık göstermektedir.

Hemşirelere Verilen Ek Ücretler

Hemşirelere verilen ek ücretler ile maaşlarında artışlar meydana gelir. Yaklaşık olarak hemşirelerin ek ücretlerden de kar elde ettikleri tutar 6000 TL’ye kadar yükselmektedir. Aşağıda hemşire maaşları ek olarak katkı sağlayan ücretler yer alır:

  • Özellikle gece nöbetlerine kalan hemşirelerin maaşlarına yaklaşık olarak 200 TL ek ücret eklenir.
  • Bunun dışında döner sermayenin de uyguladıkları indirimler ve fırsatlar ile hemşirelerin maaşlarına ek ücretler koyulur.
  • Aynı zamanda senede bir veya iki defa verilen ikramiyeler de hemşirelerin maaşlarının artmasına neden olur.

Hemşire Maaşlarında Derecelerin Önemi

Hemşire maaşlarında kıdemlerin ve yaşın önemi oldukça büyüktür. Ne kadar fazla sürede çalışılırsa,  kıdemler o kadar artar. Bu sayede de alınan maaşların miktarı da yükselişe geçer. Aynı zamanda hemşirelerin devlet veya özel sektörde çalışmaları da aldıkları maaşların miktarını etkilemektedir. Devlet hastanelerinde çalışan hemşireler özel sektördekilere göre daha fazla maaş alır. Aşağıda hemşirelerin çalışma sürelerine ve kıdemlerine göre aldıkları maaşlar sırasıyla verilmektedir:

  • Yeni mezun olup hemşirelik mesleğini ilk defa yapacakların alacakları maaş 4 Bin 500 TL’dir.
  • Bunun dışında 8. derecede mesleğini icra edenler ise 4 Bin 600 TL maaş alır.
  • Ayrıca 6. derecede ve 5 yılda hemşirelik mesleğini yapanlar 4 Bin 700 TL maaş almaya hak kazanır.
  • Bununla birlikte 4. derecede olup 10 yıl hemşirelik işi ile ekmeğini kazananlar ise 4 Bin 850 TL maaş alır.
  • derecede ve 15 yıllık süre boyunca çalışan hemşireler toplamda 5 Bin TL maaş alır.
  • Bunun yanı sıra 1. derecede ve 20 yıllık sürede çalışanlar ise 5 Bin 150 TL zamlı bir şekilde maaşlarını alır.
  • Aynı zamanda hemşirelik sektöründe 25 yıllık hizmet veren hemşireler ise 5 Bin 250 TL ücret almaya hak kazanır.
İlginizi Çekebilir:  Kredi Kartı ile BAĞKUR Ödeme Nasıl ve Hangi Bankalardan Yapılır?

Hemşirelere Ne Kadar Zam Yapılır?

2021 yılında hemşire maaşlarına yapılan zamların oranları çalıştıkları kurumların özel ve devlet olmasına göre farklılıklar gösterir. Kamu kurumunda çalışan hemşirelerin bu yıl maaşlarına toplamda %5.49 oranında zam yapılmıştır. Bu zam oranının miktarı piyasanın ekonomik durumu göz önüne alınarak belirlenmektedir. Bunun yanı sıra özel hastanelerde çalışan hemşirelerin maaşlarına da asgari ücrete yapılan zam kadar eklemeler yapılmıştır. Bunun dışında gece nöbetlerine kalmalardan dolayı da hemşirelerin maaşları yaklaşık olarak 5 Bin TL’nin üzerine çıkmaktadır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.