Hizmetli Maaşları Ne Kadar?

02.03.2020
1.382
A+
A-
Hizmetli Maaşları Ne Kadar?

2021 yılında yapılan zamlarla birlikte hizmetli maaşları artmıştır. Fakat bu artış daha çok devlette çalışan hizmetliler için geçerlidir.

Devlette Hizmetli Maaşları Ne Kadar?

Kamuda çalışan hizmetli personellere %5 oranında zam yapılmıştır. Yapılan zamlarla birlikte alınan maaşlar şu şekildedir.

  • Mesleğinde en az 5 yıl görev yapmış hizmetli 3550 TL ücret almaktadır.
  • Mesleğinde en az 10 yıl görev yapmış hizmetli 3650 TL ücret almaktadır.
  • Mesleğinde 20 yıl boyunca çalışmış olanlar yaklaşık olarak 3750 TL maaş alır.
  • 25 yıl boyunca hizmetli olarak çalışanların maaşı 3800 TL’dir.

Özelde Çalışan Hizmetliler Ne Kadar Alır?

Özel sektörde çalışan hizmetlilerin aldıkları ücret ortalama olarak asgari ücrettir. Devletin yaptığı asgari ücret zamları ile birlikte özelde çalışan hizmetlilerin maaşında da artış görülür. Fakat bu miktar devlette çalışanların maaşından oldukça düşüktür. Özel alanda çalışanlar için alacakları en iyi miktar 2500 TL’dir.

Hizmetlilerin Çalışma Süreleri Ne Kadardır?

Hizmetlilerin çalışma saatleri sabah 8.30 ile akşam 17.30 arasındadır.  Bunun yanı sıra okullarda ve bunun gibi yerlerde herhangi bir etkinliğin olmasından dolayı ek mesailer de olabilir. Özellikle üniversitelerde hafta sonu etkinliklerinin daha sık bir şekilde yaşanmasından dolayı hafta sonu da çalışma durumu olabilir. Bazı yerlerde mesailer sabah saat 07.30’da başlayabilir. Bunun sebebi genel temizliğin ve düzenin diğer personeller gelmeden tamamlanmasını sağlamaktır. Bu yüzden her kurum ve kuruluşların hizmetlilere tanıdıkları süre farklı olabilir.

Hizmetlilerin Görevleri

Hizmetlilerin sorumlulukları aşağıda şu şekilde verilmiştir.

  • Çay ve temizlik işlerinden sorumludurlar. Okullarda ve diğer kurumlarda sabah gelindiğinde genel temizlik yapılır. Çıkarken de aynı şekilde binanın temiz ve düzenli bir şekilde kalması için genel temizlik tekrarlanır. Bu temizlik içerisinde çöp toplama, binanın içi ve dış temizliği, vb. gibi işler yer alır.
  • Üniversiteler, vb. gibi resmi binalarda yapılması gereken ekstra işler olabilir. Bu işlerden bir tanesi herhangi bir evrakın birine teslim edilmesidir. Bazı zamanlarda bu konularda hizmetlilerden yardım istenebilir.
  • Ofis ve binalardaki yerlerin silinmesini hizmetliler yapar. Bu temizliğe tuvaletler de dahildir. Tuvaletler süpürülür ve paspas ile silinir. Bu işlem gün içerisinde birkaç kez tekrarlanır.
  • Binalarda meydana gelen elektrik, doğalgaz, vb. gibi teknik bakımların yapılmasında da hizmetiler sorumludur. Kendilerinin yapamadıkları konularda ise usta çağırılması için yetkililere haber vermeleri gerekir. Bunun yanı sıra binaya gelen faturaların ödenmesinde de sorumluluk onlardadır.
  • Bina içerisinde bozuk ya da kırık kısımlar varsa bunların tamir işlerinden sorumludurlar.
İlginizi Çekebilir:  Bursa Senetle Ev Satılan Konut Projeleri

KPSS İle Hizmetli Olma

Devlette hizmetli olmak için KPSS şartı vardır. Liseden mezun olduktan sonra KPSS’ye girmek gerekir. Burada geçerli asgari puanın alınmasının ardından hizmetli olmak için il tercihleri yapılır. Yapılan tercihlerde sıralamalar alınan puanlara göre yapılır. En yüksek puandan başlanarak sıralama yapılır. KPSS iki aşamadan oluşur. Bu aşamalardan bir tanesi genel matematik testidir. Matematik alanında dört işlemden başlanarak daha çok akıl yürütme ile ilgili sorular sorulur. Buradaki sorular çok zor olmamakla birlikte pratik yapılması istenilen sorulardır.

Bunun yanı sıra ikinci kısımda genel kültür soruları yer alır. Burada tarih,  vb. gibi genel kültür gerektirecek sorular yer alır. Sınav toplamda 80 sorudan oluşmaktadır. Dağılımları; 40 soru sayısal alanda 40 soru ise sözel alandadır. KPSS’de iyi bir puan almak isteyenler için sorular ile ilgili pratik yapabilecekleri kaynaklar yer alır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.