İcra Tahsil Harcı Hesaplama Nasıl Yapılır, Hangi Belgeler İstenir?

01.04.2020
4.538
A+
A-
İcra Tahsil Harcı Hesaplama Nasıl Yapılır, Hangi Belgeler İstenir?

İcra tahsil harcı hesaplaması işlemi online olarak hesaplama motoru aracılığı ile yapılmaktadır. İcra tahsil harcı hesaplama işleminde dosya türü, dosyanın ilamlı veya ilamsız olduğu, tebligatın nasıl gönderilmesi gerektiği ve borçlu sayısı bilgilerinin eksiksiz ve doğru bir şekilde yazılması gerekir.

İcra Takip Harcı Hesaplaması İçin İstenen Bilgiler

İcra takip harcı hesaplamasının yapılmasında talep edilen bilgiler aşağıda tek tek listelenmektedir:

 • İcra takip harcı hesaplamasının yapılması için ilk olarak dosya türünün yazılması gerekir.
 • Daha sonra dosyanın ilamlı veya ilamsız olduğunun belirtilmesi talep edilir.
 • Ardından borçlu sayısının yazılması gerekir.
 • En son olarak tebligatın normal veya hızlı gönderilme seçeneklerinden birinin seçilmesi talep edilir.
 • Bütün bilgilerin yazılmasından sonra en altta yer alan “Hesaplat” butonuna basılarak hesaplama işlemi tamamlanmış olur.

İcra Dosyasının Kapanması İçin Ne Yapılır?

İcra dosyasının kapanmasında öncelikle borçlu kişinin icra müdürlüğüne şahsen gidip dosyası hakkında kapatma hesabı yapılmasını talep eder. Hesaplama sonucunda ödenmesi gereken borcun yatırılması durumunda icra dosyasının kapanması sağlanır. Bunun yanı sıra borçlunun hacizli mallarında bulunan haciz de kaldırılmış olur.

Bunun dışında borçlu kişi, karşı tarafın avukatı ile görüşerek uzlaşma yolunda ilerlemeye gider. Uzlaşma sonucunda borçlu borcunu ödediği zaman karşı tarafın avukatı veya kendisi borcunun ödendiği ile ilgili dilekçe yazarak icra müdürlüğüne iletir.

Aynı zamanda 1 yıl boyunca borçlu borcunu ödemediği için dosya kendiliğinden kapanır. Borçlu kişi borcunu ödemek istediği zaman dosya yeniden işlem için açılır.

Haciz Gelme Durumu

Haciz işleminin nasıl meydana geldiği aşağıda en ince ayrıntısına kadar anlatılmaktadır:

 • İlk önce alacaklı taraf İcra Müdürlüğüne giderek takip işleminin başlatılmasını talep eder.
 • Daha sonra İcra Müdürlüğü gerekli isteği kabul eder ve borçlu olan tarafa borcunu ödemesi için tebligat gönderir.
 • Gönderilen tebligatın içerisinde borçlunun ne zamana kadar borcunu ödemesi gerektiği ve bu borca itiraz edebileceği gibi bilgiler yer alır.
 • Tebligatın gönderilmesinden sonra borçlu istenilen zamana kadar borcunu ödemediği durumda alacaklının isteği üzerine takip işlemi başlatılır.
 • Takip işleminden sonra İcra Müdürlüğü tarafından haciz işlemlerine de başlanmaktadır.
 • Haciz işlemlerinde borçlunun bütün varlıklarına el koyulur.
 • Eğer borçlu alacaklıya yeniden verilen sürede borcunu öderse el koyulan mal varlıkları yeniden kendisine verilir ve haciz tamamen ortadan kalkar.
İlginizi Çekebilir:  Sxp Coin Nedir? Nereden, Nasıl Alınır?

Haciz Nasıl Ortadan Kalkar?

Aşağıda haczin durdurulması için yapılması gerekenler detaylı olarak açıklanmaktadır:

 • İlk olarak borçlu olan taraf gönderilen tebligata uyarak istenilen zamanda borcunu alacaklıya ödediği zaman mal varlıklarına koyulan haciz tamamen kaldırılır ve bütün malları yeniden kendine verilir.
 • Bunun dışında haczin durdurulması için alacaklı tarafın İcra Müdürlüğüne giderek haciz takip işleminin yapılmasını durdurmak istediğini söylemesi sonucunda da borcu olan kişinin el koyulan varlıkları geri kendisine iletilir ve haciz ortadan kalkar.

Haciz İşleminde Hangi Mallara El Koyulur?

Haciz işleminde özellikle borçlunun taşınabilir veya taşınamaz değerli eşyalarına el koyulur. Bununla birlikte borçlu kişinin çiftçi olması durumunda ise çiftçinin arazilerine, çiftlikte yetiştirdikleri hayvanlarına ve ziraat araç ve gereçlerine haciz memurları tarafından el koyulur. Haciz sonucu el koyulan malların geri alınması için borçlunun alacaklıya zamanında borcunu ödemesi gerekir. Bunun dışında borçlu kişi alacaklının avukatı ile uzlaşıp ödemesi gereken borcunu taksitlendirme yöntemine gidebilir. Bu sayede haciz ortadan kalkar. Aynı zamanda alacaklının haciz talebinden vazgeçmesi durumunda da haciz durdurulmuş olur.

İcra tahsil harcı hesaplama için online olarak hesaplama motorundan dosya türünü ve dosyanın ilamlı veya ilamsız olduğunu belirtmek yeterli olacaktır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.