İmam Maaşları Ne Kadar?

25.02.2020
1.163
A+
A-
İmam Maaşları Ne Kadar?

2021 yılında imam maaşlarına da piyasanın ekonomik durumuna göre zam gelmiştir. Özellikle son 6 ayda enflasyon durumlarının miktarına göre imam maaşları yükselmeler olmuştur. Bu sene yeni belirlenen imam maaşları Ocak ayından itibaren alınmaya başlanacaktır. Duyurular Diyanet İşleri Bakanlığı’nın resmi internet adresi üzerinden yapılmaktadır.

İmam Ücretleri

2021 yılında imamların aldıkları maaşların miktarlarında artışlar meydana geldi. %11.84 oranında zam yapılarak imamların daha fazla maaş almalarına vesile olundu. Yani önceden imamların aldıkları maaş 3101,9 TL iken, 2021 yılında  %11.84 oranında yapılan zam ile ortaya çıkan rakam 3272,1 TL olmuştur. Bu vesile ile bu sene Ocak ayından itibaren imamlar belirtilen miktarda maaşlarını almaya hak kazanmıştır. Bu miktarın belirlenmesinde Aralık ayında meydana gelen enflasyon değerleri etkili olmuştur.

İmam Olmanın Yolları Nelerdir?

İmam olmanın en önemli yollarından birisi lise ve üniversite mezunu olmaktır. Liselerin veya üniversitelerin ilgili bölümlerinden başarılı bir şekilde mezun olunması durumunda imam olunabilir. Bu kurum ve kuruluşlardan mezun olanları Diyanet İşleri Bakanlığı camilere atayarak görevlerini yapmalarına olanak sağlar.  İmam olmak için aynı zamanda çok iyi bir şekilde dini görevlerin ve sorumlulukların yerine getirilmesi gerekir. Bunun yanında din hakkında her türlü bilgiye de hakim olmak en büyük görevlerden birisidir.

İmam Maaşlarına Ne Kadar Zam Yapılır?

2021 yılında imam maaşlarına yapılan zamlar Diyanet İşleri Bakanlığı tarafından resmi internet adresleri üzerinden duyurular yapıldı. Bu sene imam olarak camilerde görev yapanların maşalarına %11.84 oranda zam geldi. Bu oranın belirlenmesinde ülkenin sermaye durumu da göz önüne alındı. Yaklaşık olarak belirlenen zam ile bu sene imamlar toplamda 3272 TL maaş alacaktır. Bu maaşları imamlar Ocak ayından itibaren almaya başlayacaktır.  Bu meslekte ilerleyen imamların maaşlarına her sene zam gelerek artışlar meydana gelir.

İlginizi Çekebilir:  Birevim Senetle Araba Alma Sistemi

İmam Olmak İçin İstenen Koşullar

İmam olmak için aranan şartlar vardır. Bu şartlara uyum sağlandıktan sonra isteyenler imam olarak görevlerini yapabilir. Aşağıda imam olmada istenilen koşullar tek tek anlatılmaktadır:

 • İlk önce İmam Hatip Liselerinden mezun olmak gerekir.
 • Daha sonra İlahiyat Fakültesi’nde 4 yıllık eğitimden başarılı bir şekilde geçilmesi de aranan şartların arasındadır.
 • Ardından İlahiyat Fakültesi’nden başarılı bir şekilde mezun olanlar ilk önce KPSS’ye girmelidir.
 • KPSS’den sonra Din Hizmetleri Alan Bilgi Testi Sınavı’na da girerek bu sınavdan da başarılı puanlar çıkarmalıdırlar.
 • Girilen iki sınavda alınan puanların ortalaması elde edilir ve Diyanet İşleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden imam alımları için başvurular açıldığı zaman bu puan ile başvurular yapılmalıdır.
 • İki sınavdan da en az 70 puan alanlar direkt olarak Diyanet İşleri Bakanlığı tarafından camilere gönderilir ve imam olarak görevlerini yapmalara başlarlar.

İmamlar Fazla Mesailerde Ücret Alır Mı?

İmamlar her yıl olduğu gibi bu yılda özellikle dini ve milli bayramlarda fazladan çalışma saatlerinin ücretlerini almaya hak kazanır. Aşağıda imamların fazladan çalıştıkları özel günler ve alacakları ek ücretlerin miktarı listelenmektedir:

 • 1 Ocak yılbaşından sonraki gün çalışan imamlar ek olarak 67.64 TL ücret alacaktır.
 • Bununla birlikte 4 gün süren Ramazan Bayramı’nda da camilerde görev alan imamların maaşlarına ek olarak her gün 67.64 TL ücret eklenecektir.
 • Aynı zamanda Kurban Bayramı’nda da çalışan imamlar 33.82 TL ek ücret alarak maaşlarının artmasına vesile olur.
 • 1 Mayıs Emek Ve Dayanışma Günü’nde de faaliyet gösteren imamlar 67.64 TL ek ücret alacaktır.
 • Hostes Maaşları Ne Kadar?

 • Erbaş Maaşları Ne Kadar?

 • Genel Müdür Maaşları Ne Kadar?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.