İninal Kart Nedir, Nasıl Alınır, Nerede Satılır, Nasıl Kullanılır?

24.11.2020
1.322
A+
A-
İninal Kart Nedir, Nasıl Alınır, Nerede Satılır, Nasıl Kullanılır?

Para kullanımı giderek azalırken, en çok tercih edilen ödeme yöntemleri online ya da kart ile yapılanlar oluyor. Özellikle yanında para taşımak istemeyenler ya da hızlı ve güvenli ödeme yapmak isteyenler, pek çok kart türünden yararlanıyor. İninal kart da bu ödeme seçeneklerinden biri olarak kullanıcıların hizmetine sunuluyor. İninal kartların ne olduğu ya da nasıl kullanıldığı hakkında sorularınız varsa, bu yazıyı okuyabilirsiniz.

İninal Kart Nedir?

Ininal Kartlar, hesap açmak istemeyen ya da kredi kartı olmayan kişilerin, para yatırarak daha sonra harcayabildiği bir ön ödeme sistemidir. Bu kartların kullanımında 13 yaş sınırı bulunmaktadır. 13 yaşını henüz doldurmamış kişiler, bu kartın kullanımından yararlanamamaktadır. Bu kartlar:

  • Yurtiçi ve yurtdışı,
  • Online alışveriş, ödeme ve mağazalar,
  • Kredi kartı ve banka kartından ödeme alan her noktada kullanılabilmektedir.

İninal Kart Nasıl Kullanılır?

İninal kart kullanımı yapabilmek için, kartın içine en fazla yükleme limiti kadar para yüklenebilir ve yüklendiği kadar harcanabilir. Özellikle internet üzerinden alışveriş yapmak için, kart sahibi olmak gerekmektedir. Herhangi bir banka ya da kredi kartı sahibi olmak istemeyen kullanıcılar, bu kartları da tıpkı kredi kartı gibi kullanabilmektedir. İninal kart içinde bulunan bakiye, ortak ATM’ler aracılığı ile nakit olarak çekilebilmektedir. Bunun yanında, akıllı telefonlara indirilebilecek “İninal cüzdan” uygulaması ile harcama takibi yapılabilmektedir.

İninal Karta Nasıl Para Yüklenir?

İninal karta para yüklemek için üç ayrı seçenek bulunmaktadır. Bu seçenekler, kişinin kullanım alışkanlıklarına göre şekillendirilmiştir. Bu yükleme yöntemleri şu şekildedir:

  • EFT ya da havale yolu ile para yükleme: Kullanılan bankanın mobil uygulaması aracılığı ile yükleme yapılabilmektedir. Akbank hesabı olan kullanıcılar havale yolu ile, diğer kullanıcılar EFT yolu ile yükleme yapabilmektedirler. Yükleme yapabilmek için havale sayfasında, IBAN alanına kartın iban numarası yazılır. Açıklama kısmına, ininal kartın arkasında yer alan 13 haneli numara, aralarında boşluk kalmayacak şekilde yazılır. Alıcı kısmına, “İNİNAL ÖDEME VE ELEKTRONİK PARA HİZMETLERİ A.Ş.” yazılarak devam edilir. Bu adımların ardından, para yükleme işlemi, 15 dakika içerisinde gerçekleşmiş olur.
  • İninal cüzdan kullanılarak para yükleme: İninal cüzdan uygulamasına girildikten sonra, işlemlerim kısmından para yükleme işlemine gelinir. Banka, kredi kartı ya da EFT seçenekleri kullanılarak yükleme işlemi yapılabilmektedir. Yüklenmek istenen tutar, aylık yüklenebilir tutarı geçmemelidir. Yoksa işlem iptal edilir. Başarısız olan yükleme işlemleri için iadeler, hafta içi çalışma saatlerinde gerçekleştirilmektedir. İninal Visa kartlar için yükleme limiti bulunmamaktadır.
  • Kart yükleme noktaları kullanılarak para yükleme: Pek çok kart yükleme noktası aracılığı ile karta para yüklemesi gerçekleştirmek mümkündür. Bu noktalar şunlardır: PTTMatikler, PTT şubeleri, ortak banka ATM’leri, Migros, Şok, Macrocenter, Teknosa zincirleri, NKolay ve Pratik İşlem noktaları.
İlginizi Çekebilir:  4C Maaş Hesaplama Nasıl Yapılır?

İninal Kart Kullanım Ücreti Ne Kadardır?

İninal kart kullanım ücreti oldukça temsili bir rakamdır. İninal kart ilk kez kullanılacaksa, alım bedeli olarak 5 lira istenmektedir. Daha sonraki aylarda ise, kullanım bedeli olarak aylık 2 lira ödeme yapılması gerekmektedir. Kart içinde para olmadığı ve kartın aktif olarak kullanılmadığı durumlarda, kart kullanım bedeli istenilmemektedir. Karta para yüklenildiğinde de ödenmemiş ayların geriye dönük borçları alınmaz.

Kart yurtdışında kullanıldığı sırada, kart içinde bulunan TL, otomatik olarak bulunulan ülkenin parasına dönüştürülmektedir. Ancak karta yalnızca TL cinsinden para yüklemesi yapılabilir.

Eğer ininal kart içerisinde bulunan para, nakit olarak ATM’lerden çekilmek istenirse, işlem ücreti olarak, çekilen paranın %1.15’i kesilir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.