İŞKUR Engelli Kaydı Nasıl Yapılır?

18.06.2021
441
A+
A-
İŞKUR Engelli Kaydı Nasıl Yapılır?

İŞKUR engelli kaydı, internet üzerinden engelli olarak kayıt yaptırmak isteyen kişilerin sağlık kurulu raporunu Kuruma getirerek veya göndererek bu durumlarını onaylatmaları zorunludur. Onay işlemi yaptırmayan engelliler normal statüde işlem görecektir. Raporlarında herhangi bir işte çalışamaz bilgisi olanların engelli kaydı alınmayacaktır. İŞKUR engelli kayından süreksiz raporlarda da rapor tarihi dikkate alınarak engellilik derecesinin kalktığı tarihten itibaren iş arayan kaydı sistem tarafından otomatik olarak normale dönüştürülecek, engelliliğinin devam ettiğine dair yeni bir rapor getirmesi halinde engelli kaydı bu rapor doğrultusunda güncellenmektedir.

İŞKUR’a Eski Hükümlü Kaydı Nasıl Yapılır?

İŞKUR’a önceden hükümlü kaydı, kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına hüküm giyenler ile Devlet memuru olmaya engel bir suçtan hüküm giyenler, cezasını infaz kurumlarında tamamlayanlar, cezası ertelenenler ve koşullu salıverilenler ya da özel kanunlarda belirtilen şartlardan dolayı istihdam olanağı bulunmayanlar veya ömür boyu kamu hizmetlerinden yasaklı bulunanlar bu durumlarını Cumhuriyet Başsavcılığından alınan “Tahliye Edilen Hükümlüye Ait Durum Bildirim Formu” ile durumlarını belgelendirenler eski hükümlü sayılacak olup ilgili mevzuat hükümlerinden yararlanacaktır. İnternet üzerinden eski hükümlü olarak kayıt yaptırmak isteyen kişilerin belgelerini Kuruma getirerek veya göndererek bu durumlarını onaylatmaları zorunlu durumdur. Onay işlemi yaptırmayan eski hükümlüler normal statüde işlem görmektedir.

İŞKUR’a Nasıl Kayıt Olunur?

İŞKUR’a kayıt olmak, İŞKUR hizmetlerinden yararlanmak isteyen iş arayanların İŞKUR portalına üye olarak veya şahsen İŞKUR ünitelerine başvurarak kaydolmaları zorunludur. Gerek kendi kendine gerekse İŞKUR personeli eşliğinde, kayıt yaptıracakların kendileri ile ilgili bilgileri tam ve doğru olarak yansıtmaları uygun işe yerleştirilmelerinde oldukça önemlidir.

İŞKUR’a Kayıt Olma Koşulları Nelerdir?

İŞKUR’a kayıt şartları, 14 yaşını doldurmuş olmaları ve kayıt esnasında fiilen askerlik görevinde bulunmamaları gerekmektedir. Mesleklerinin tespitinde beyan esas alınır. Beyanların gerçek dışı olmasından Kuruma hiçbir sorumluluk yüklenemez.

İlginizi Çekebilir:  Bursa Peşinatsız Senetle Araba Satan Yerler

Engellilerin İşçi Olarak İstihdam Edilmesi

Engelliler işçi olarak da istihdam edilebilmektedirler. Engellilere işveren tarafından iş imkanı sunulması için kanunda belirli düzenlemeler yapılmış ve İŞKUR engelli istihdamı zorunlu tutulmuştur. 4857 sayılı İş Kanununa göre 50 veya daha fazla işçi çalıştıran özel sektör iş yerlerinde %3 engelli, Kamu işyerlerinde ise %4 engelli işçiyi meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlü tutulmuştur.

İŞKUR Kayıtların Geçerlilik Süresi

İŞKUR kayıtlarının geçerlilik süreci, kayıtların aktif olarak işlemde kalma süresi, son işlem tarihinden itibaren iki yıldır. Kayıtları işlemden kaldırılan iş arayanlar internet üzerinden Kurum portalına girerek iş arama durumu menüsünden kaydını aktif duruma getirebilirler veya Kurum İl/Şube Müdürlüğüne şahsen, telefon, faks, e-mail vb. iletişim araçlarıyla müracaat etmeleri halinde kayıtları yetkili Kurum personelince, sistemden müracaatçı adına işlem yapılarak müracaat tarihinden itibaren aktife alınır. Aktif olarak işlemde kalma süresi içinde işlem görmeyen veya diğer nedenlerle geçersiz hale gelen kayıtlar, kişi tarafından güncelleninceye kadar iş arayan olarak değerlendirilmeyecektir.

Engelliler İçin İş Proje Şartları Nelerdir?

Engelliler için iş proje koşulları bulunmaktadır. İŞKUR engelli kaydı ve kendi işini kurmak isteyen engellilerde aranan şartlar şu şekildedir:ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.