İSPARK Engelli Kayıt Nasıl Yapılır?

28.04.2021
630
A+
A-
İSPARK Engelli Kayıt Nasıl Yapılır?

İSPARK engelli kayıt “ispark.istanbul” adresinden yapılmaktadır. Bahsedilen adrese girilerek online başvuru yapılabileceği gibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde de başvuru yapılabilecektir. Başvuru için ruhsat sureti gerekmektedir ve ruhsatta mutlaka “engelli” ibaresi bulunmalıdır.

Online başvuruda ad soyad, TC. Kimlik numarası, telefon numarası, e-mail adresi, başvuru tipi (engelli, gazi vd.) ve araç plakası gibi zorunlu alanların doldurulması gerekmektedir. Başvuru hakkında açıklamalar bölümü isteğe göre doldurulabilecektir. Son olarak özel statü veri işleme beyanı mutlaka işaretlenmelidir. Tüm alanlar doldurulduktan sonra başvurunun sözleşmeler, başvuru belgeleri gibi bölümlerine geçilecek ve son olarak başvuru kontrolü sağlanarak başvuru yapılabilecektir.

Araç sahibi engelliler İSPARK ‘a araçlarını plakalarıyla birlikte kaydettirerek açık veya katlı otoparklardan günde 8 saat, diğer otoparklardan ise günde 3 saat yararlanabileceklerdir. Belirlenen sürelerin dışında otoparkların kullanılması halinde ise normal tarifeye göre ücret ödemeleri gerekecektir.

Engelli Araç Park Yeri Nasıl Alınır?

Engelli araç park yeri alımı bir dilekçeyle yapılan talep sonrasında alınabilmektedir. Engelli vatandaşların evinin önünde kendisine ayrılacak özel bir park alanı için taleplerini içeren bir dilekçeyle İl Belediye Başkanlığına başvurmaları gerekmektedir. Dilekçe verilirken nüfus cüzdanı ve sağlık kurulundan alınan engelli raporu da verilmelidir. Müracaat yapıldıktan sonra İl Belediyesi engelli vatandaşların evinin önünde kendilerine özel engelli araç park yeri tahsis edecektir.

İSPARK Sağlık Çalışanı Araç Kaydı Nasıl Yapılır?

İSPARK sağlık çalışanı araç kaydı ispark.istanbul adresindeki online başvuru kısmından yapılmaktadır. Otoparklardan ücretsiz yararlanmak isteyen sağlık çalışanları İBB tarafından verilen Sağlık Çalışanı Kartı ve adlarına tescilli araç ruhsatının suretini başvuruyla birlikte siteye yüklemelidir.

İlginizi Çekebilir:  Orient Sigorta Hasar Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

İSPARK sağlık çalışanı araç kaydı için başvuru yapılırken ad soyad, TC. Kimlik numarası, telefon numarası, e-mail adresi, başvuru tipi (engelli, gazi vd.) ve araç plakası gibi zorunlu alanların doldurulması gerekmektedir. Başvuru hakkında açıklamalar bölümü isteğe göre doldurulabilecektir. Son olarak özel statü veri işleme beyanı mutlaka işaretlenmelidir. Başvuru için tüm aşamalar tamamlandıktan sonra başvuru değerlendirmeye alınacak onaylandığında başvuru yapan kişiye bildirilecektir.

İSPARK Gazi Kayıt Nasıl Yapılır?

İSPARK gazi kaydı engellilerde olduğu gibi “ispark.istanbul” adresi üzerinden yapılacaktır. Online başvuru ispark.istanbul adresinden yapılabilmektedir. Gazi, gazi yakını ve şehit yakını olanların ASP Bakanlığı tarafından verilen gazi ya da şehit yakını kimlik kartı ve ruhsat suretini başvuruyla birlikte vermeleri gerekmektedir.

Online başvuruda ad soyad, TC. Kimlik numarası, telefon numarası, e-mail adresi, başvuru tipi (engelli, gazi vd.) ve araç plakası gibi zorunlu alanların doldurulması gerekmektedir. Başvuru hakkında açıklamalar bölümü isteğe göre doldurulabilecektir. Son olarak özel statü veri işleme beyanı mutlaka işaretlenmelidir. Tüm alanlar doldurularak diğer başvuru aşamalarına geçilmeli ve hepsi tamamlandıktan sonra başvuru gönderilmelidir.

Gazi, gazi ve şehit yakınları Özel Müşteri/Abone Kayıt Sözleşmesine göre; T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının vermiş olduğu karta sahibi gazilerin kendileri ve eşleri, yetim aylığı alan çocukları ve anne ile babaları ve şehitlerin dul eşleri İSPAR A.Ş’ye bildirim yapmaları ve adlarına kayıtlı bulunan bir araç (yük nakli için ve ticari olmayan) plakasını sisteme kaydettirmeleri koşuluyla yol kenarı, katlı ve açık otoparklardan günlük ücretsiz olarak yararlanacaklardır. Yukarıda sayılanlar dışındaki kişiler gazi, gazi yakını ve şehit yakını olarak otopark hizmetinden yararlanamayacaktır.

İSPARK’tan Kimler Ücretsiz Yararlanabilir?

İSPARK’tan ücretsiz olarak yararlanabilecekler yukarıda hakkında açıklama yapılan engelliler, gaziler, gazi yakınları, şehit yakınları ve sağlık çalışanlarıdır. İSPARK ücretsiz imkanlarından yararlanmak için yapılan online başvuru aboneliğin kabul edildiği anlamına gelmemektedir. Park borcu olan müşteri/abone plakalarının kayıt işlemi yapılmamaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Doğum Parası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.