Kadınlarda Emeklilik Şartları Nelerdir, Emeklilik Sorgulaması Nasıl Yapılır?

03.03.2020
914
A+
A-
Kadınlarda Emeklilik Şartları Nelerdir, Emeklilik Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kadınların emekli olmaları prim doldurmalarına ve yaşlarının tamamlanmasına bağlıdır. Bu iki durumdan birinin eksik olması halinde kadınlarda emeklilik durumu söz konusu olamaz.

Kadınların Emeklilik Yaşı

Kadınların emekli olma durumunda çalışılan pirim sayısı ve sigorta başlangıç zamanı etkilidir. Aşağıda kadınların hangi yaşlarda emekli olabileceği ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

 • Sigortalarının başlangıç zamanı 2002’den önce olanlar ve 3600 primi tamamlayanların emeklilik yaşı 50’dir.
 • Sigortalarının başlangıç zamanı 2002 ile 2005 olanlar ve 3600 primi tamamlayanların emeklilik yaşı 52’dir.
 • Sigortalarının başlangıç zamanı 2005 ile 2008 olanlar ve 3600 primini tamamlayanların emeklilik yaşı 54’tür.
 • Sigortalarının başlangıç zamanı 2008 ile 2011 olanlar ve 3600 primini tamamlayanların emeklilik yaşı 56’dır.
 • Sigortalarının başlangıç zamanı 2011’den daha ileri bir tarih olanlar ve 3600 primini tamamlayanların emeklilik yaşı 58’dir.

Kadınlarda Emekli Olmak İçin İstenen Koşullar

Kadınların emekliliği için istenen şartlar şu şekildedir.

 • Emekli olma durumunda tamamlanması gereken sigorta süresinin doldurulması gereklidir.
 • Prim ödemeleri eksik yatmış kişiler emekli olamaz.
 • Emekli olmak için yaşın tamamlanması gerekir. Bazı durumlarda prim günleri tamamlansa da yaşı beklemek zorunda kalınır.

Malulen Emekli Olacak Kadınların Özellikleri

Kadınlarda malulen emeklilik durumu için aşağıda yer alan koşulların yerine getirilmesi gereklidir.

 • Hangi kurumdan sigortalı olunursa olunsun malulen emekli olacak kadın vatandaşların 10 yıldan az bir sürede sigortalı çalışması halinde bu durum gerçekleşmez.
 • Engellilikten dolayı emekli olacak kadınların bu durumu gösteren belge almaları gerekir. Bu belge hastanelerden heyet kararı ile rapor olarak alınır. Rapor alındıktan sonra SGK’ya gidilerek malulen emeklilik için başvuruda bulunulur.
 • Engellilik raporunda asgari olarak yüzde 60 oranında engellilik derecenin olması gerekir.
İlginizi Çekebilir:  Engelli Ehliyeti Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Kadınlar Emeklilik Sorgulamasını Nasıl Yapmalıdır?

Emekli olacakların her türlü bilgiye ulaşacakları yer e-devlettir. Burada yer alan bilgiler doğrultusunda ne zaman emekli olunacağı ve ne kadar maaş alınacağı da öğrenilebilir. Emeklilik hakkında bilgi almak için vatandaşların izlemesi gereken adımlar sırasıyla aşağıda şu şekilde yer almaktadır.

 • E-devlet sistemine giriş yapabilmek için şifre ve T.C. kimlik numarası istenir. Daha önce şife edinememiş vatandaşlar PTT’lere giderek şifre edinme işlemlerini kolay ve hızlı bir şekilde yapabilir. Daha önceden şifresi olup hatırlamayanlar da sistemde kayıtlı e-posta ya da cep telefonları ile birlikte şifre değiştirme işlemlerini yapabilir. Şifre işlemlerinin ardından sisteme giriş yapılır.
 • Sistemde arama kısmına “emeklilik sorgulama” yazılır. Bu sorgulamanın ardından hangi sandığa üye olunduysa onun hizmet dökümüne ve emeklilik sorgusuna erişim mümkündür.

Kadınların BES’ten Emekli Olması

Çalışan kadınların emekliliklerinin yanında BES ile de emekli olabilme imkanları vardır. Son yıllarda getirilen yasalar doğrultusunda zorunlu hale getirilen BES ile emekli olmak isteyenlerin 45 yaşından küçük olması gerekir. Ayrıca 18 yaşından küçük olanlar da BES’ten faydalanamaz. BES sisteminde her ay kazanılan maaşın belirli bir miktarı bankalar tarafından birikim hesabına alınır. Bu banka işverenlerin anlaşmalı oldukları bankalardır.

Yapılan birikimler sonucunda üzerinde devlet de belirli bir oranda katkı sağlar. Ayrıca bazı bankaların bu konuda promosyonları da bulunur. BES’e girişte 1000 TL’’ye kadar ek para da verilebilir. Bu paraları almak için sistemde en az 5 sene kalınması şartı vardır. Daha sonra ileriki yıllarda biriken paralar ile emekli olmak mümkündür. Sistem ev hanımları için de tasarlanmıştır. Bankaların benzer sistemde evde çalışan kadınların emekli olduğu paketleri de bulunur.

İlginizi Çekebilir:  Waves Coin Nedir? Nereden, Nasıl Alınır?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.