Kamudan İhraçlarda Emeklilik Nasıl Oluyor?

05.04.2021
585
A+
A-
Kamudan İhraçlarda Emeklilik Nasıl Oluyor?

Kamudan ihraçlarda emeklilik; emekli sandığı tarafından veya dava yolu ile emekli ikramiyesi alınarak yapılabilir. Kamu kurumlarından ihraç edilen kişilerin hizmet süreleri SSK veya BAĞ-KUR üzerinden emekli olmaya yetiyor ise dava yolu ile emekli ikramiyesi alma hakkı sabittir. Kamudan ihraç edilen kişinin emekli olması mümkündür.

Kanun Hükmünde Kararname Nedir?

Kanun hükmünde kararname; yasama organı tarafından konu, süre ve amacın belirlenmesi ile yetki kanunu ile verdiği yetkiye veya doğrudan doğruya anayasadan aldığı yetkiye dayanarak, hükümetin çıkardığı maddi anlamda kanun gücüne dayandırılan kanunnamelerdir. Bu kararnamelerde parlamento onay ve tasdiki ile kanun gücünü elde eder.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 1982 Anayasası’nın 87. maddesi ile “Bakanlar Kuruluna belli konularda kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi vermek” TBMM’nin görev ve yetkileri arasında sayılır.

Tüm bunların yanı sıra Anayasa’nın 91. maddesinde de KHK çıkarma yetkisi verme konusu üzerinde durulur. Bu maddeye göre; TBMM, Bakanlar Kurulu’na kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi verebilir. Ancak sıkıyönetim ve olağanüstü haller saklı kalmak üzere Anayasa’nın ikinci kısmının birinci ve ikinci bölümlerinde yer alan temel haklar, kişi hakları, ödevleri ile dördüncü bölümde yer alan siyasi haklar ile ödevler kanun hükmünde kararnameler ile düzenlenemez.

Bu maddeler göz önünde bulundurulduğunda kişilerin kamudan ihraçları hususu kanun hükmünde kararnameler ile mümkündür. KHK ile kamudan ihraç edilen kişinin emekli olması hakkı vardır.

Kamudan İhraç Edilince Hangi Durumlarda Emekli Olunma Hakkı Bulunur?

Kamudan ihraçlarda emeklilik  durumları şu şekildedir:

  • Sosyal Güvenlik Kurumu primlerinin tamamı emekli sandığına yatırılmış, çalışma sürelerinin tamamını sadece memuriyette geçiren kişilerin emekli olma hakları vardır.
  • Kamudan ihraç edilen kişilerden emekli olma hakkına sahip olanlar emeklilik ikramiyelerini de emekli maaş ödemelerini de eksiksiz alırlar.
  • Kamudan ihraç edilen SSK ve BAĞ-KUR primleri olan kişiler için 26.01.2012 tarihli 6270 sayılı kanun gereğince işlem yapılır. Sistemde 1 gün dahi olsa kayıtlı bulunan kişi emeklilik sürecini başlatabilir ama emekli maaş ikramiyelerinden faydalanamaz.
İlginizi Çekebilir:  Eminevim Senetle Araba Alma Sistemi

Kamudan İhraç Edilenler Genel Sağlık Sigortasından Yararlanabilir Mi?

Kamudan ihraç edilen kişinin genel sağlık sigortasından yararlanma unsurları şu şekildedir:

  • Kamudan ihraç edilen kişinin görevine son verildiği tarihten itibaren ilk 100 gün genel sağlık sigortasından yararlanabilir.
  • Genel sağlık sigortasından yararlanabilmek için eğer kişinin eşi çalışıyorsa Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü’ne bireysel başvuruda bulunulması gerekir. Bu başvuru işe son verilen tarihten 100 gün sonra yapılabilir.
  • Kamudan ihraç edilen kişinin eşi eğer çalışmıyor ise işten ayrılmanın üzerinden geçen 100. gün sonrası bağlı bulunduğu Kaymakamlığa giderek gelir testi yaptırır. Bunun sonucunda Kaymakamlığın belirlediği GSS ile ilgili çıkan rakam ödendikçe GSS ’den faydalanma hakkı elde edilir.
  • Lise mezunu çocuklar 20 yaşına kadar, üniversite mezunu çocuklar 25 yaşlarına kadar devlet güvencesi altındadırlar. Aktif okul kayıtları bulunmayan çocuklar da Kaymakamlığa giderek gelir testi yaptırmak durumundadırlar. İşlem sonucunda belirlenen tutar ödenerek sağlık hizmeti almaya devam ederler.

Kamudan İhraç Edilme Durumlarında Emekli Olmak Mümkün Mü?

Bireyin kamudan ihraç edilmesi durumunda emekli olması mümkündür. Kamudan ihraçlarda emekli olmak isteyenlerin yapması gereken adımlar şu şekildedir:

  • Kamudan ihraç edilen bir kişinin emeklilik yaşı geldiğinde isterlerse SGK ’ya başvuru yapılarak emekli hakkı elde edilir.
  • Kamudan ihraç edilmeden önce yeteri kadar hizmet etmiş kişiler sadece yaş sınırını bekleyerek zamanı geldiğinde emekli olma hakkı elde edilir.
  • Kamudan ihraç edilen bir kişinin o güne kadar ki tüm hizmeti emekliliğe has memuriyet üzerinden yapılmış ise emekli ikramiyesi almaya da hak kazanır.

Gerekli şartların uygulanması sonucunda kamudan ihraç edilen kişinin emekli olması mümkündür.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.