Kaymakam Maaşları Ne Kadar?

25.02.2020
2.571
A+
A-
Kaymakam Maaşları Ne Kadar?

Kaymakam maaşlarına gelen 2021 zamları ile birlikte maaş miktarlarında değişiklikler meydana geldi. Bu sene yeni belirlenen kaymakam maaşları Ocak ayında alınacaktır.

Zamlı Kaymakam Maaşları

2021 Ocak ayında düzenlenen kaymakam maaşları TÜİK tarafından belirlenen zam oranları ile arttı. Yapılan zamlar yıllık enflasyon oranı ile birlikte belirlenmiştir. Yeni düzenlenen maaş miktarlarına göre görevini sürdüren kaymakam ortalama olarak 7500 TL aylık almaktadır.  Kaymakamlıktan emekli olan vatandaşlar ile gelen maaş zamları sonucunda ortalama olarak 6000 TL maaş almaktadır. Bu maaş miktarları kıdeme göre değişim gösterir.

Kimler Kaymakam Olabilir?

Kaymakamlık mesleğini icra etmek isteyenler için istenen şartların arasında öncelikli olarak ilgili bölümlerden mezun olma şartı vardır. Bu bölümler hukuk, işletme, iktisat, vb. gibi bölümlerdir. Üniversitelerin bu bölümlerinden mezun olunduktan sonra kaymakamlık sınavlarına girilip bu sınavda başarılı olunması gerekir. Yapılan kaymakamlık sınavından başarılı olmak için en düşük olarak 70 puan alınmalıdır. 70 puanın altında alanlar sınavdan başarısız sayılmaktadır.

Yazılı sınavın ardından adaylar sözlü olarak mülakata tabi tutulur. Bu mülakatı geçenler staj eğitimine başlamaya hak kazanır. Kaymakam olmak isteyenler için yaş sınırı da bulunmaktadır. 35 yaşını doldurmuş olanlar kaymakamlık için başvuruda bulunamaz.   Kaymakamlık kurslarını ve stajlarını tamamlayanlar kaymakam olmak için atamalarının yapılmasını bekler. Bu süreçte tekrar sınava tabi tutulurlar. Bu sınav İçişleri Bakanlığı tarafından yapılır. Sınavda başarılı olanlar kaymakam olarak atanırlar.

Kaymakamların Ortak Özellikleri Nelerdir?

Kaymakam mesleğini sürdürmek isteyenlerin sahip olması gereken özelliklerden bir tanesi yöneticilik özelliğidir. Kaymakamların altında birçok insan çalışır. Verdikleri görevlerin düzenli bir şekilde yerine getirilebilmesi için yöneticilik özelliği aktif hale gelir. Bunun yanı sıra yazılı ve sözlü olarak iletişim becerisinin de en iyi düzeyde olması gerekir. Kaymakamlar il ve ilçelerde üst düzey insanlar ile iletişim halindedir. Bu sebepten dolayı karşısındakini iyi anlama ve kendilerini iyi ifade etme özelliği olmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Engelli Araç Alım Şartları Nelerdir? 

Kaymakamlık mesleğinin gerektirdiği özelliklerden biri ise sosyal bilimlere karşı ilgi duyulmasıdır. Özellikle sınava hazırlanırken sosyal bilimler ile ilgili soruların sorulması bu alanda başarılı olunmasını gerektirir.

Kaymakamlar Ne İş Yapar?

Kaymakamlık mesleğinin sorumlulukları şu şekildedir.

 • Toplumun düzenini sağlamak amacı ile yazılı ve sözlü yasalar bulunur. Kaymakamlar bu yasalara uymalıdır ve toplumun düzenini bozacak durumların önüne geçmelidir.
 • Kaymakamlar valilerden emir alarak işlerini yürütür. Bu sebepten dolayı valinin verdiği görevleri düzenli ve eksiksiz bir şekilde yerine getirmelidirler.
 • İlde ve ilçelerde çok sayıda kamu kuruluşu görev yapar. Kaymakamlar bu kuruluşların görevlerinin yerine getirmeleri için denetim yapmalıdır ve kuruluşlar arasındaki iş görevlerinin dağılımını düzenlemelidir.
 • Özellikle ilçelerdeki vatandaşların isteklerini dinlemeli ve onlara yardım etmelidir. İlçelerde durumu kötü olanların belirlenmesi ve bunlara yardım edilmesi konusunda çözüm önerilerinin bulunması kaymakamın görevleri arasında yer alır.

Kaymakam Olmak İçin Gerekli Bilgiler

Kaymakamlık sınavında soruların geldiği konular aşağıdaki gibidir.

 • Kaymakam adaylarına Türkiye’nin siyasi ve idari yapısı hakkında sorular yöneltilir.
 • Türkiye’nin idari edilmesinde ve diğer anayasa kuralları ile ilgili gerekli yasalar hakkında sorular sorulur.
 • Tarihsel olaylar ile ilgili bilgi sahibi olunmalıdır. Bu konuda da sınavda sorular yöneltilir.
 • Türkiye’deki ekonomik olayların takip edilmesi kaymakamlık sınavına hazırlanan adaylar için dikkat edilmesi gereken bir konudur. Sınavda ekonomi ile ilgili sorular yöneltilmektedir.
 • Kaymakam olacakların insanların eşitliğini sağlaması ve her bireyin haklarının korunmasının amaç edinilmesi için insan hakları ve eşitlik ile ilgili sorular da sınava dahil olan konulardır.
 • Erbaş Maaşları Ne Kadar?

 • Genel Müdür Maaşları Ne Kadar?

 • Güvenlik Görevlisi Maaşları Ne Kadar?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.