Kısmi Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

14.03.2021
445
A+
A-
Kısmi Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

Kısmi emeklilik aylığı adından da belli olduğu gibi normal emeklilerin aldığı maaşa göre daha düşük olur. Kısmi emeklilik maaşı kişinin yaştan emekli olma durumu olarak bilinir. Kısmi emekliliğin prim gününü doldurma, sigortalık süresini doldurma ve yaş doldurma gibi şartları bulunur. Yaştan emekli olmak için kişilerin 3600, 4500, ve 5400 gibi prim günlerinin dolması gerekir. Birden fazla koşul ve tarihe göre prim gün sayıları değişiklik gösterir. Maaş 800 TL ile 1000 TL arasındadır.

Kısmi Emeklilik Maaşı Nereden Öğrenilir?

Kısmi emeklilik maaşının öğrenilmesi için en uygulanabilir yöntem e-devlet sitesini kullanmaktır. E-devlet sitesi üzerinden kısmi emeklilik maaşını sorgulamak için emeklilik adayının yapması gereken işlemler şu şekildedir:

 • İlk etapta e-devlet sitesine giriş yapabilmek için kişinin e-devlet şifresi olması gerekir.
 • Şifre almak için en yakın PTT şubeleri tercih edilir.
 • E-devlet sitesini açtıktan sonra T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile kimlik doğrulaması yapılarak sisteme giriş yapılır.
 • Eğer e-devlet şifresi unutulursa “Şifremi unuttum” butonuna tıklanarak e-devlet sistemine kayıtlı olan mail adresi üzerinden şifre yenilemesi yapılır.
 • Giriş başarılı olduktan sonra arama kısmına “Kısmi emeklilik Maaşı” yazılır.
 • Sorgulama işleminden sonra kısmi emeklilik ile ilgili her bilgiye erişilir.
 • Sistemde işlemler sona erdikten sonra “Güvenli Çıkış” seçeneği ile çıkış yapılır.

Kısmi Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kısmi emeklilik için müracaat yapmak için emekli adayı olan kişi yaşadığı il veya ilçeye bağlı olan Sosyal Güvenlik Kurumu şubelerine başvurur. Başvuru esnasında işlemi yapan çalışan tarafından T.C. kimlik belgesi talep edilir. Kimlik verildikten sonra alınan emeklilik başvuru formunun doldurulması gerekir. Başvuru sürecinin hızlı ve sorunsuz ilerlemesi için forma yazılan bilgilerin doğru olması önemlidir.

E-devlet sitesi de kısmi emeklilik maaşı başvurusu için tercih edilebilecek bir platformdur. Sosyal Güvenlik Kurumu şubelerine gitmekle uğraşmak istemeyen kişiler bu site üzerinden başvurusunu gerçekleştirir. Başvuru süreci hakkında bilgi almak isteyen kişiler başvuru yapmadan önce veya sonra bilgi almak için ALO 170 numaralı hat ile iletişim kurar.

İlginizi Çekebilir:  İtfaiye Eri Maaşları Ne Kadar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kısmi Emeklilik Aylığı Nereden Temin Edilir?

Kısmi emeklilik maaşının alınacağı banka kişinin tercih ettiği bir banka olabilir. Başvuru şartlarını sağladığından emin olan kişi başvurusunu gerçekleştirir. İşlemlerin olumlu sonuçlanmasının ardından kişiye kısmi emeklilik maaşı bağlanır. Emeklilik maaşı anlaşmalı bankalardan ya da PTT şubelerinden temin edilir. Maaşın alınacağı her iki yerden de kişiye kart verilir. Kart aracığıyla ATM’lerden maaşın çekilme işlemi gerçekleştirilir. Mobil uygulama seçeneği ile kart olmadan para çekme işlemi yapılabilir.

Kısmi Emeklilik Aylığının Primi Yatırılmazsa Ne Olur?

Emeklilik maaşı primi yatmazsa maaş ödemesi gerçekleşmez. Maaş ödemesi yapılmadan önce yatan primlerin kontrolü yapılır. Gün ve prim sayısı doldurulduğunda emekli olma hakkı kazanılır. Bu bilgilerin doğruluğu teyit edilir. Eğer eksik olursa Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile durum belirtilir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yanı sıra sigortalı çalışan kişilerin İşçi Mahkemelerine başvurma hakkı da vardır.

Kısmı Emeklilik Maaşında Artış Olur Mu?

Emeklilik maaşının artması için yapılması gereken bazı işlemler bulunur. Emeklilik maaşının artmasını sağlayan işlemler şu şekilde belirtilir:

 • Çalışmayan kişiler emeklilik için yüksek prim ödediğinde alacağı emekli maaşını da artırmış olur.
 • İş verenler prim yatırırken 2008 yılından sonra yatırırsa emeklilik maaşı artar.
 • BAĞKUR sandığına bağlı kişiler emeklilik maaşını artırmak için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurur.
 • Eksik yatan primlerden dolayı kısmi emeklilik maaşı kesileceğinden maaş ile ilgili bir sorun yaşamamak için buna dikkat etmek gerekir.
 • Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Emeklilik Dilekçesi Nereye Verilir?

 • Emeklilik İptali Şartları Nelerdir?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.