Koruyucu Aile Nasıl Olunur? Ücretleri Ne Kadar?

15.01.2021
907
A+
A-
Koruyucu Aile Nasıl Olunur? Ücretleri Ne Kadar?

Koruyucu ailenin olmak için belirli şartlar bulunmaktadır. Öncelikle koruyucu ailenin ne olduğunu ve hangi şartları sağlamanız gerektiğini öğrenmeniz gerekir. Belirli nedenlerden, bakımlarının gerçekleştirilemediği, ötürü ailesinin yanından alınan çocukların bir süreliğine evine götüren ve ona bakan aileye koruyucu aile denir. Koruyuculuk; bakmak, büyüme ve gelişmesine yardım etmek anlamına gelir. Bu, koruyucu ailenin çocuk için yaptığı şeydir. Devlet tarafından yetiştirilen, büyültmekte olunan çocuklara aile sıcaklığının sağlanması, sevgiyle büyümesi için yeterli imkanı ve düzeni olan ailelerin, koruyucu aile olması, bir kişinin geleceğine açılan kapının ilk adımıdır.

Koruyucu Aile Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Koruyucu aile olarak bir çocuğun hayatına umut olmak için bazı koşullara sahip olmanız gerekir. Öncelikle korucuyu aile olmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekir. Düzenli bir gelire sahip olan (En düşük ilkokul mezunu olması gerekmektedir.), yaşam kalitesi yerinde 25 ile 65 yaş aralığındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları medeni durumuna bakılmaksızın koruyucu aileye aday olabilirler. Adayların öncelik sıralaması aşağıda verilmiştir.

 • Adayın işi ve ekonomik koşulları,
 • Adayın evliliği (eğer varsa) ve sosyal ilişkileri,
 • Adayın kişilik özellikleri,
 • Adayın çocuk yetiştirme yeterliliği,
 • Aday olan kişinin koruyucu ailenin yapacak olduğu çocuğu daha önce tanıyıp tanımaması veya yakın bir çevreden olması.

Koruyucu Aile Olmak İçin Nereye ve Nasıl Başvuru Yapılır?

Koruyucu aile için yapılan başvurular 3 farklı olacak şekilde gerçekleştirilebilir. Bekar, evli, çocuklu veya çocuksuz olmak fark etmeksizin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes (yukarıdaki şartları sağlayan) aşağıdaki başvuru yöntemleriyle koruyucu aileye aday olabilir.

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bireysel başvuru,
 • E-Devlet platformu üzerinden bireysel başvuru,
İlginizi Çekebilir:  Eminevim Sistemi Nedir?

https://www.turkiye.gov.tr/avsh-koruyucu-aile-ilk-gorusme-talebi

 • Bakanlık internet sitesi üzerinden bireysel başvuru

https://ailevecalisma.gov.tr/koruyucuaile

Koruyucu Aile Olmak İçin Başvuru Yapmış Adaylarından İstenen Evraklar Nelerdir?

Koruyucu aile adaylarının incelenmesi için birtakım belgeler istenmektedir. Bu belgeler aşağıda listeli olarak verilmiştir.

 • Adayın Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Belgesi beyanı
 • Adayın 1 Adet vesikalık fotoğrafı
 • Adayın öğrenim durumunu gösteren belge
 • Adayın gelir durumunu gösteren belge
 • Adayın sosyal güvenlik durumunu gösteren belgenin onaylı örneği
 • Başvuru adayı ile birlikte yaşayan kişi veya kişiler var ise, her bir kişi için adli sicil belgesi.
 • Aday ve yaşadığı kişiler için çocuk bakımı, psiko-sosyal gelişimi ve eğitimi etkileyecek herhangi bir rahatsızlığının olmadığına dair devlet veya üniversite hastanelerinden alınmış doktor raporu.

Koruyucu Ailelerin Aldığı Destek Ücreti Nedir?

Koruyucu ailelere ve adaylarına, baktıkları her çocuk için destek olarak aylık ücret ödenir. Bakanlık tarafından sağlanan bu ödeme her bir koruyucu aile için ortalama aylık 1.485 TL iken, engelli çocuklara yapılan koruyucu ailenin ödemeleri ise ortalama 2.057 TL’dir. Bu ödemenin yanı sıra her eğitim öğrenim döneminin başında olacak şekilde çocuğun eğitim ve öğretim ihtiyaçlarının karşılanması için bu ücretin 3 katı olacak şekilde ödeme gerçekleştirilmektedir. Aynı şekilde yılda iki kez çocukların giyim ve ihtiyaç masraflarının karşılanması için ücretin 2 katı olacak şekilde ödeme yapılmaktadır. Yapılan ödemeler her yaş grubu ve seviyedeki çocuklar için farklılık göstermekte ve hiçbir şekilde kesinti yapılmamaktadır.

Tüm bunlara ek olarak koruyuculuk sağlanan çocukların sağlık ihtiyaçları, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kapsamında devlet tarafından karşılanmaktadır. Sizden istenen büyük oranda çocuğun büyümesinde şefkatli, hoşgörülü ve özgür bir yaşam sağlamanız. Bir çocuğa umut olabileceğinizi unutmamalısınız.

Koruyucu Ailenin resmi gazete yönetmeliğine ulaşmak için lütfen aşağıdaki linke gidiniz.

İlginizi Çekebilir:  Faizsiz KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.