KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Hangi Sektörlere Veriliyor?

08.02.2020
861
A+
A-
KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Hangi Sektörlere Veriliyor?

KOSGEB üzerinden faizsiz kredi alacak olan kişiler KOBİ üyesi veya KOSGEB girişimci belgesine sahip olması gerekmektedir. KOSGEB sıfır faizli kredi almak isteyen kişilerin herhangi bir girişimcilik projesi olması gerekmektedir. KOSGEB genel olarak yok olmaya yakın meslek ve sanat gruplarına, tarım ve hayvancılık ile uğraşan kişilere kredi vermektedir. KOSGEB üzerinden kredi almak isteyen kişiler KOBİ niteliğinde iş yapması gerekmektedir. KOSGEB kredisi alacak olan kişilerin 18 yaşından büyük olması ve son bir yıl içerisinde KOSGEB belgesi alarak herhangi bir projeyi hayata geçirmiş olması gerekmektedir. 6 ay içerisinde meslek oda kaydını yaptırmayan kişiler KOSGEB üzerinden hibe kredisi alamaz. KOSGEB üzerinden kredi alacak olan kişilerin daha önce hibe desteği, faizsiz KOSGEB kredisi veya devlet destekli kredi almamış olması gerekmektedir. KOSGEB üzerinden faizsiz kredi alacak olan çiftçilerin ÇKS belgesi olması gerekmektedir. Çiftçilik belgesi olmayan kişiler KOSGEB veya KOBİ üzerinden kredi alamazlar. Çiftçilik üzerine kredi alacak olan kişilerin eşlerinin alternatif bir iş yapmaması gerekmektedir.

KOSGEB Faizsiz Kredi Alma Şartları Nelerdir?

KOSGEB üzerinden sıfır faizli kredi almak isteyen kişilerin KOSGEB üzerinden girişimcilik belgesi almış olması gerekmektedir. KOSGEB üzerinden girişimcilik belgesi alan kişilerin son bir yıl içerisinde herhangi bir projesini hayata geçirmiş olması gerekmektedir. KOSGEB üzerinden faizsiz kredi alacak olan kişilerin 18 yaşından büyük olması ve en az bir adet girişimcilik projesi tasarlamış olması gerekmektedir. KOSGEB sıfır faizli kredi alma koşulları ise şu şekildedir;

 • KOSGEB destek kredisine başvuruda bulunan kişilerin son bir yıl içerisinde KOSGEB, KOBİ veya can suyu hibesi almamış olması gerekmektedir.
 • KOSGEB kredisine başvuruda bulunacak olan kişilerin mesleği ile alakalı odaya kaydı olması gerekmektedir ve kişilerin Esnaf ve Sanatkarlar Odasında en az 6 aydır kaydı olması gerekmektedir.
 • KOSGEB kredisine başvuruda bulunacak olan kişilerin herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumuna, maliyeye veya bankalara borcu olmaması gerekmektedir.

Halkbank üzerinden faizsiz KOSGEB kredisi başvurusunda bulunacak olan kişilerden istenen şartlar ise şu şekildedir;

 • Halkbank üzerinden KOSGEB kredisine başvuruda bulunacak olan kişilerin makine, ekipman, demirbaş veya iş yeri giderlerini karşılamak adına kredi verilmektedir.
 • Halkbank KOSGEB kredisi isteyen kişilere 30.000 Türk Lirasına kadar faizsiz kredi vermektedir.
 • KOSGEB kredisine başvuruda bulunacak olan kişiler Halkbank tarafından istenen evrakları beyan ederek kredi talebinde bulunabilir.
 • KOSGEB kredisine başvuruda bulunacak olan kişilerin daha öncesinde hibe veya devlet destekli esnaf kredisi almamış olması gerekmektedir.
 • Üzerinden haciz, icra veya yasal takip olan kişiler KOSGEB kredisi talebinde bulunamaz.
İlginizi Çekebilir:  Dent Coin Nedir? Nereden, Nasıl Alınır?

KOSGEB 300.000 Türk Lirası Faizsiz Esnaf Kredisi

KOSGEB 300.000 TL değerinde sıfır faizli esnaf kredisi vermektedir. 2021 yılı başından itibaren Esnaf ve Sanatkarlar Odasına bağlı olan KOSGEB ve KOBİ üyelerine 300.000 Türk Lirası değerinde KOSGEB sıfır faizli kredi verilmektedir. KOSGEB’in sıfır faizli kredi vermesi sebebi ise ekonomik sorunlar yaşayan esnaflara sermayeleri için destek sağlamaktadır. KOSGEB üzerinden faizsiz kredi alacak olan kişiler sanayi işleri için, makine, ekipman, ofis içi malzeme ve imalat yatırımları için kredi alabilir. KOSGEB kredisi bankalar tarafından verilmektedir kişiler dilerlerse Türk Lirası üzerinden veya yabancı para cinsinden kredi kullanımında bulunabilir. KOSGEB kredisinin üst limiti KOSGEB kurulu tarafından karar verilmektedir. KOSGEB esnaf kredisi özellikleri ise şu şekildedir;

 • KOSGEB esnaf kredisi alacak olan kişiler 10.000 Türk Lirası ile 300.000 Türk Lirası arasında faizsiz kredi talebinde bulunabilirler.
 • KOSGEB’in esnaf için verdiği destek kredisi 48 ay vade ile verilmektedir.
 • Bu kredi türünden faydalanmak isteyen kişilerin yasaklı olmamaları gerekmektedir.
 • KOSGEB esnaf kredisinden faydalanmak isteyen kişilerin daha öncesinde can suyu veya hibe desteği alamamış olması gerekmektedir.
 • KOSGEB kredisine başvuruda bulunacak olan kişilerin projeleri ile birlikte KOSGEB İl Müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.
 • Alınacak olan kredinin ödemesinin gecikmesi durumunda KOSGEB İcra Kurulu kişiler hakkında yasal işlem başlatma hakkına sahiptir.
 • KOSGEB üzerinden faizsiz esnaf kredisi alacak olan kişilerin üzerinde herhangi bir yasal takip veya icra işleminin olmaması gerekmektedir.

Girişimcilere Devlet Destekli Faizsiz KOSGEB Kredisi

Girişimcilere 2021 yılında itibaren devlet destekli sıfır faizli KOSGEB kredisi verilmektedir. KOSGEB kredisinden faydalanmak isteyen kişilerin yeni bir iş kurmaları gerekmektedir ve daha öncesinde bu hibe programından faydalanmamış olması gerekmektedir. KOSGEB üzerinden hibe kredisi alacak olan kişilerin KOBİ veya KOSGEB üyesi olması gerekmektedir. KOSGEB destek kredisi alacak olan çiftçilerin, ÇKS belgesi olması gerekmektedir. KOSGEB devlet destekli girişimci kredisi özellikleri ise şu şekildedir;

 • Yeni bir iş projesi olan KOSGEB üyeleri, desteklenen birimler üzerinden iş kuruması gerekmektedir.
 • Yeni bir girişim projesi olan girişimc ilere KOSGEB kredi desteği sağlamaktadır, KOSGEB verdiği girişim desteğinde geri ödeme veya faiz talep etmez.
 • KOSGEB girişimci kredisi alacak olan kişiler KOSGEB resmi web sitesi üzerinden iş kodlarına bakarak işlerinin uygun olup olmadığını öğrenebilirler.
 • İş kuracak olan kişilerin KOSGEB üzerinden Geleneksel Girişimcilik Eğitimi veya İleri Girişimcilik Eğitimi almış olması gerekmektedir.
 • Kişiler KOSGEB kredisi için KOSGEB İl Müdürlüklerine giderek projelerini sunabilirler, projeleri uygun bulunan girişimcilere kredi verilmektedir.
 • KOSGEB şahıs şirketlerine 5.000 Türk Lirası hibe desteği vermektedir, sermaye işletmelerine ise 10.000 Türk Lirası girişimcilik desteği vermektedir.
 • 30 yaş altında kadın veya erkek genç girişimciler, engelli ya da gazi yakınları 12 ay içerisinde 5.000 Türk Lirası geri dönüşümsüz hibe alabilir.
İlginizi Çekebilir:  Ont Coin Nedir? Nereden, Nasıl Alınır?

KOSGEB Faizsiz Tarım ve Hayvancılık Kredisi

KOSGEB üzerinden sıfır faizli tarım ve hayvancılık kredisi alacak olan kişilerin KOBİ veya KOSGEB üyesi olması gerekmektedir. KOSGEB üzerinden kredi alacak olan kişilerin daha öncesinde devlet destekli kredi, hibe veya can suyu almamış olması gerekmektedir. Daha önce KOBİ veya KOSGEB kredisi alan kişiler bu destek programından faydalanamaz. KOSGEB kredisi alacak olan kişilerin tarım ve hayvancılık ile uğraşmaları gerekmektedir. KOSGEB tarım ve hayvancılık kredisi özellikleri ise şu şekildedir;

 • KOSGEB üzerinden tarım kredisi alacak olan kişilerin meyve ve sebzelerin işlenmesi, pazarlanması için geri ödemesiz yüzde elli faizsiz 9 ay vadeli kredi alabilirler.
 • KOGEB üzerinden sıfır faizli hayvancılık kredisi alacak olan kişilerin et ve et ürünlerini işlenmesi adına kredi verilmektedir bu kredinin geri ödemesi yoktur.
 • KOSGEB süt üreten tarımsal işletmelerin kurulması için 12 ay geri ödemesiz kredi verilmektedir.
 • KOSGEB et üreten tarımsal işletmelerin kurulması için geri ödemesiz kredi verilmektedir veya yüzde elli faiz indirimli devlet destekli kredi sağlanmaktadır.
 • KOSGEB kırsal aranda turizm faaliyeti gösterecek olan kişilere yüzde elli geri ödemesiz kredi verilmektedir.
 • KOSGEB yerel ürünlerin ve mikro işletmelerin gelişmesi adına geri ödemesiz kredi verilmektedir.

Sıfır Faizli KOSGEB Destek Programına Nasıl Başvurma İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Faizsiz KOSGEB yardım programına başvuruda bulunmak isteyen kişilerin daha önceden KOBİ, KOSGEB, hibe veya devlet destekli yardım kredisi almamış olmaması gerekmektedir. Devlet destekli kredi alan kişiler KOSGEB destek programına başvuruda bulunamaz. KOSGEB sıfır faizli kredi destek programına başvurma işlemleri ise şu şekildedir;

 • Faizsiz KOSGEB destek kredisi almak isteyen kişilerin daha önceden KOSGEB eğitim programını başarı ile tamamlamış olması ve KOBİ iş yeri üyesi olması gerekmektedir.
 • KOSGEB kredisi almak isteyen kişilerin en az 6 aydır KOSGEB veri tabanında kaydı olması gerekmektedir.
 • KOSGEB üzerinden kredi alacak olan kişilerin KOSGEB üzerine kayıt yaptırdıktan sonra, KOBİ beyannamesi doldurması gerekmektedir.
 • KOSGEB destek kredisini Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım ve Finans Katılım bankaları vermektedir, katılım bankaları kar payı oranı üzerinden faizsiz KOSGEB destek kredisi sağlamaktadır.
 • İlk defa KOSGEB destek kredisi alacak olan kişiler geri ödemesiz destek kredisi almaktadır, bu hibe olarak verilmektedir ve işletmenin canlanması adına devlet destekli olarak sağlanmaktadır.
İlginizi Çekebilir:  İstanbul’da Senetle Mobilya Nereden Alınır?

KOSGEB Faizsiz Hayvancılık Kredisi

KOSGEB üzerinden sıfır faizli hayvancılık kredisi alacak olan kişilerin KOBİ ve KOSGEB üyesi olması gerekmektedir. KOSGEB hayvancılık kredisini tarımcılara ve çiftçilere hibe üzerinden veya düşük faizli olarak vermektedir. KOSGEB hayvancılık kredisi beş yıl vade ile çitçilik belgesi olan herkese verilmektedir. KOSGEB üzerinden hayvancılık kredisi alacak olan kişilerin daha önceden hibe veya can suyu desteği almamış olması gerekmektedir. KOSGEB hayvancılık kredisi özellikleri ise şu şekildedir;

 • KOSGEB üzerinden hayvancılık kredisi alacak olan kişilerin en az iki adet kefil göstermesi gerekmektedir.
 • KOSGEB üzerinden hayvancılık kredisi alacak olan kişilerin, mevcut hayvanların küpelerine bankanın verdiği seri kodları yazmak zorundadır.
 • KOSGEB kredisi alacak olan kişiler bilir kişi raporu uygunluğuna göre kredi alma hakkı kazanmaktadır.
 • KOSGEB hayvancılık kredisi alacak olan kişilerin talep ettiği tutar mevduat hesabına yansıtılmaktadır.
 • KOSGEB hayvancılık kredisi alacak olan kişiler geri ödemelerini çektikleri kredi tutarına göre geri ödemektedir.

KOSGEB Sıfır Faizli Hayvancılık Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB sıfır faizli kredi alacak olan kişilerin daha önce KOSGEB, KOBİ, devlet destekli kredi veya hibe almamış olması gerekmektedir. KOSGEB üzerinden hayvancılık kredisi alacak olan kişiler Ziraat Bankasına giderek birebir başvuru yapma durumunda kredileri kabul edilmektedir. KOSGEB faizsiz hayvancılık kredisi talep koşulları ise şu şekildedir;

 • KOSGEB üzerinden hayvancılık kredisi alacak olan kişilerin KOSGEB il müdürlüklerine bir adet proje sunmuş olması gerekmektedir.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, 18 yaşından büyük ve KOSGEB girişimcilik belgesi olan herkes hayvancılık kredisine başvuruda bulunabilir.
 • KOSGEB hayvancılık kredisine başvuruda bulunacak olan kişilerin üzerinde haciz veya yasal takip işleminin olmaması gerekmektedir.
 • KOSGEB hayvancılık kredisi alacak olan kişilerin kredi sicilinde veya kredi notunda herhangi bir bozukluk olmaması gerekmektedir.
 • Son 6 ay içerisinde oda kaydı olan ve KOSGEB kuruluşlarına son bir yıl içerisinde üye olan herkes hayvancılık kredisi alabilmektedir.
 • KOSGEB Faizsiz Kredi Evrakları Nelerdir?

 • Faizsiz Ev Nasıl Alınır?

 • Faizsiz Araba Nasıl Alınır?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.