Köy Korucusu Olma Şartları ve Başvuru Yeri

09.01.2021
636
A+
A-
Köy Korucusu Olma Şartları ve Başvuru Yeri

Köy Korucusu olma için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu yazıda başvuru şartları ve köy koruyuculuğu ile ilgili gerekli önemli bilgileri öğrenmiş olacaksınız. Öncelikle köy koruyuculuğu hepimizin bildiği gibi, ülkemizin terör saldırılarına uğradığı Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki köylerin korunması için yapılan görevdir. Terörle mücadeleye katılmak üzere yeni emekli olan geçici köy korucularının yerine 20.000’den fazla yeni köy korucusunun görevlendirileceği açıklanmıştır. Son yıllarda yapılan yönetmeliklere göre geçici köy korucusu olmanın adı güvenlik görevlisi olarak değiştirilmiş ve personelle birlikte birçok hak verilmiştir.

Köy Korucusu Olma Şartları Nelerdir?

Nerede olduğu fark etmeksizin yapılan köy koruyucusu olmak için birtakım şartların sağlanması gerekir. Bu şartlar aşağıda listeli olarak verilmiştir.

  • Türkçe olarak okur-yazar dil bilgisine sahip olmak,
  • Erkek Türk Cumhuriyeti vatandaşları için askerliğini tamamlamış olmak,
  • 22-60 yaş aralığında olmak,
  • Herhangi bir suçtan hüküm giymemek, temiz bir adli-sicil kaydına sahip olmak,
  • İyi huylu ve bölgede tanınmış biri olmak,
  • Köy koruyuculuğu yapacak olan kişinin ikametgahının çalışacağı köyde olması,
  • Fiziksel ve ruhsal sağlık veya fiziksel yaralanmanın neden olduğu herhangi bir engel olmadığını kanıtlamak için hastanelerden alınan sağlık raporuna sahip olmak.

Bu şartların sağlanması durumunda; Türkiye’nin ikamet ettiğiniz bölgesinde terörle mücadele ile kararnamesi dahilinde köy korucusu olarak yeni güvenlik personeli işe alımları için başvurabilirsiniz.

Köy Korucusu Maaşları Ne Kadardır?

2021 yılı için belirlenen köy koruyucusu maaşları 500 lira artarak %21,56 oranında yükselmiş ve brüt olarak 3.577,50 TL, net maaş ise 2.825,90 TL olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda İçişleri Bakanlığı, halen görevde olan ve yaklaşık 42 yaşında olan köy korucularının yaşlarını düşürmek için Güvenlik Görevlisi ve Şehit Aileleri Federasyonu ile görüşülmüştür ve 31 yaşa indirilme fikri ortaya konulmuştur.

İlginizi Çekebilir:  Engelli İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar?

Köy Koruculuğundan Emeklilik İçin Gerekenler Nelerdir?

Köy koruculuğundan emekli olabilmek için 2 şartın sağlanması gerekmektedir. 29896 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ve 678 Sayılı Resmi Gazete ile geçici köy korucularının isimleri değiştirilmiş, güvenlik görevlileri atanmış ve kendilerine aşağıdaki haklar verilmiştir. Aşağıda belirtilen her iki durumda da geçici köy koruyucularına emekli olma hakkı sağlanmaktadır.

  • 49 yaşın üzerindeki köy korucuları olan kişiler, 22 Kasım’dan itibaren 6 ay içinde görevden alınacak ve kalan avans ücretleri geri alınmayacaktır. Diğer bir deyişle, 22 Mayıs’a kadar 49 yaş ve üstü geçici köylüler işten çıkarılarak emeklilikleri verilecektir.
  • 44 yaşın üzerinde ancak 50 yaşın üzerinde olmayan korucular, 15 yıl veya daha uzun süre hizmet etmiş olmaları ve ön ödemeli ücretlerinin iade edilmemesi koşuluyla 22 Mayıs’a kadar (varsa) görevden alınarak emeklilikleri verilecektir.

Köy Korucularının Belirlenmesi ve Görevlendirilmesi Nasıl Gerçekleşir?

Güvenlik korucu olarak atanmak isteyen köy koruyuculuğu başvuruları, Geçici Köy Koruculuğu Yönetmeliği ve Talimatına göre kaymakam veya valilikler tarafından incelenmektedir. Korucu olarak atanmaya uygun bulunan vatandaşlar, valinin onayı ile köylerine veya meskenlerine atanmaktadır. Gönüllü Güvenlik Görevlisinin (GGK) öncelikli olarak, savaşta karalanan veya sakat kalan, ölen, hizmet süresinin bitiminden sonra istifa eden polislerden birine veya çocuksuz kardeşlerden birine verilmektedir.

Yeni işe alınan köy korucusu olma için görevlendirildikten sonra, başlangıçta iki haftalık temel eğitim ve altı ayda bir en az iki günlük iş başında eğitim verilmektedir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.