Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama Nasıl Yapılır?

04.04.2020
772
A+
A-
Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borçlarınızın ödemeleri kredi kartı gecikme faiz hesabı aracı ile online olarak yapılabilmektedir. Kredi kartı gecikme faizi hesaplama işlemi yapılırken akdi faiz oranı ve gecikme faiz oranı bilgilerinin kesinlikle doldurulması gerekir.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplamada Gerekli Bilgiler

Kredi kartı gecikme faizi hesaplanmasının yapılmasında aşağıda verilen bilgilerin hesaplama aracına eksiksiz bir şekilde yazılması gerekir. Bu bilgileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kredi kartı gecikme faizi hesaplama aracına ilk olarak akdi faiz oranının yazılması gerekir. Akdi faiz oranı %1,40 olarak ele alınmalıdır.
  • Bununla birlikte gecikme faiz oranının da yazılması gerekir. Gecikme faiz oranı %1,70 olarak ele alınmalıdır.
  • Aynı zamanda asgari ödeme tutarının da yazılması gerekir.
  • Bunun yanı sıra asgari ödeme oranı da yazılmalıdır.
  • Ayrıca toplam dönem borcunun ne kadar olduğu da yazılmalıdır.
  • Bunun dışında kredi kartı borcu için ödenecek miktarın da yazılması talep edilir.
  • Ayrıca ödeme süresinin ne kadar geciktiği bilgisinin de yazılması gerekir.
  • Bütün bilgilerin girilmesinden sonra en altta yer alan “Hesapla” butonuna basılması gerekir.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplanması

Kredi kartı gecikme faizinin uygulanması toplam dönem borcu ile asgari ödeme miktarları arası için uygulanmaktadır. Aynı zamanda gecikme faiz oranı %1,70 oranında ele alınarak hesaplanmaktadır. Asgari ödeme tutarın altında kredi kartı borcunuzu ödemeniz sonucunda gecikme faizi uygulanmaktadır.  Akdi faiz ise asgari tutar dışında olan miktarlar için uygulanmaktadır. Akdi faiz hesaplanmasının yapılmasında ele alınan oran %1,40 olarak belirlenmektedir.

Kredi Kartı Gecikme Faizinin Artması

Kredi kartı gecikme faizin yükselmesinde asgari tutarın ödenmemesi veya kredi kartı borcunun ödenmesinde gecikmelerin olması etkilidir. Kredi kartı borçlarını ödemeyen veya asgari tutarın altında ödeme yapanların güncel kredi kartı borçlarına %1,70 oranında gecikme faizi ve %1,40 oranında akdi faiz uygulanmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Fuzulev Senetle Araba Alma Sistemi

Bunun dışında kredi kartı borçlarının istenilen miktarda ödenmemesi durumunda yasal takip işlemi başlar ve maaşınıza el koyulur. Bunun sonucunda da her ay maaşınızdan kredi kartı borcunuz kadar kesintiler yapılır.

Kredi Kartı Borcunun Ödenmemesi Durumunda Ne Olur?

Kredi kartı borcunun istenilen zamanda ve son ödeme gününde ödenmemesi sonucunda gecikme ve akdi faiz uygulanmaktadır. Bununla birlikte üç ayrı dönemde asgari tutarın altında kredi kartı borcunun ödenmesi veya hiç ödenmemesi durumunda ise kredi kartının nakit kullanımı kapatılır. Bunun yanı sıra 3 ay art arda kredi kartı borcunuzun asgari tutarını ödemediğinizde ise hem nakit avansa hem de alışverişlere kullanım tamamen kapatılacaktır.

Bunun dışında kartın alışverişlere ve nakit avanslara kullanımının açılması için kredi kartı borcunun hepsinin ödenmesi gerekir. Ödenmediği takdirde ise yasal takip süreci başlatılır. Bunun sonucunda bankadaki kredi sicilinizde bozulma meydana gelir.

Kredi kartı yasal takip sürecinin başlaması ilk olarak kart borcunun 90 gün içerisinde ödenmemesi sonucunda oluşur. 90 gün boyunca istenilen borcun ödenmemesi ile banka 7 gün süre boyunca size ödemenin yapılması için zaman tanır. Bir hafta boyunca ödemenin yapılmaması durumunda maaş haciz kararına çarptırılırsınız. Aldığınız maaşınızın dörtte birine banka tarafından el koyulur ve her ay düzenli olarak maaşınızdan %25 oranında kesinti yapılır. Bununla birlikte her ödemediğiniz gün için gecikme ve akdi faiz uygulanır. Kredi kartı gecikme faizi hesaplama için online hesaplama motoru kullanılabilir.

Fakat bu süre zarfında bütün kredi kartı borcunuzu ödediğiniz zaman yasal takip işlemine gidilmez ve kredi kartınız bütün kullanımlara açılmış olur.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.