Kuveyt Türk Bireysel Emeklilik Sistemi Başvurusu Nasıl Yapılır?

04.02.2021
330
A+
A-
Kuveyt Türk Bireysel Emeklilik Sistemi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kuveyt Türk bireysel emeklilik sistemi başvuru yapma işlemi 18 yaşını tamamlayan her birey yapabilir. Bankayı internetten müşteri hizmetlerini arayarak, ya da internet bankacılığından canlı destek alarak bireysel emeklilik başvurusunu yapabilişiniz. Kuveyt Türk bireysel emeklilik sistemi içinde 10 yıl bulunmak kaydıyla 56 yaşını tamamladıktan sonra emekliliğe hak kazanımı gerçekleşmektedir. Bireysel emeklilik sistemi gelir sahiplerine hitap etmektedir. Sosyal güvenlik sistemine dâhil olunmasa da bireysel emeklilik sisteminden faydalanılmaktadır.

Kuveyt Türk Bireysel Emeklilik Sistemi Amaçları Nelerdir?

Kuveyt Türk bireysel emeklilik sisteminin amaçları ilk olarak BES kamu sosyal güvenlik siteminin yanı sıra bireylere emeklilik süreçlerinde gelir sağlamayı hedef edinmesidir. Özel tasarruflu bir sistem olarak bilinen Kuveyt Türk bireysel emeklilik sistemi, tamamen gönüllülük esasına dayanmaktadır. Devlet tarafından devlet katkısı ile desteklenen Kuveyt Türk Bireysel emeklilik sistemi,  kişinin hayat standartlarını yükselttikçe kişilerin emeklilik dönemlerinde de düzenli birikim yapmalarını sağlamaktadır. Devlet katkısı olarak  %25 oranında katılımcıların emeklilik hesabına ödenen katkı payları mevcuttur.

Kuveyt Türk Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet Kapısının Özellikleri Nelerdir?

Kuveyt Türk bireysel emeklilik sisteminde devlet kapısının özellikleri şunlardır:

  • BES katılımcı iseniz; dönem boyunca aldığını devlet katkısı tutarı aynı yıl brüt asgari ücret tutarını %25’in geçmemektedir.
  • Katılımcılara göre limit hesabı belirlenir.
  • Devlet katkı payına 3 yıl boyunca dokunamaz, 3. Yıl%15, altıncı yıl %35, onuncu yıl %60 oranında katkı payı alabilirsiniz. Devlet katkı payının tamamını ise ancak emekli olduğunuz yıl alabilirsiniz.
  • Devlet katkı payı için her dönem yeni düzenlemeler yapılmaktadır. Buna göre, devlete vergi ödemeyen ev hanımı ve aktif çalışma hayatında olmayan kişiler de devlet katkı payından faydalanabilecektir.
  • Devlet, işverence katılımcı adına ödenen katkı paylarını ödememektedir.

Yeni hesaplı katılım emeklilik hizmetinin başlangıç aşamasında giriş aidatı alınmamakta olup,  sözleşmenin 5.yılı dolamdan ayrılma durumlarında ertelenmiş giriş aidatı alınmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Kuveyt Türk Satılık Gayrimenkullere Başvuru Nasıl Yapılır?

Kuveyt Türk Bireysel Emeklilik Sisteminin Faydaları Nelerdir?

Kuveyt Türk bireysel emeklilik sisteminin faydaları Hesaplı emeklilik, özel ve güzel emeklilik hizmetleriyle emeklilik döneminde gelir elde edilmesini sağlamaktır. Bankanın sunduğu bireysel emeklilik sisteminin faydaları şunlardır:

  • Kuveyt Türk bireysel emeklilik sisteminde faizsiz bir şekilde birikim yapmanın kapılarını açmaktadır. Yatım ve birikimlerinizi bankanın fonuna yatırarak kısa sürede erken emeklik avantajından yararlanabilirsiniz. Kuveyt Türk bireysel emeklilik sistemine giriş hizmeti yenilikçi, modern ve teknolojik yatırım yapama imkânı sağlamaktadır.
  • Müşteri odaklı hizmet anlayışı ile sektörün seçkin firmalarından olan Kuveyt Türk katılım emeklilik sayesinde devasa fon yatırımları, sigorta sözleşmesi kapsamında hizmetinize sunulmaktadır.
  • Banka emeklilik süresince günlük, yıllık, fon kesintisini toplam gelir gider kesintilerini müşterilerine çok düşük oranlarda ödeterek faizsiz bir şekilde yatırım yapma imkânı sunmaktadır. Faizsiz birikim yapan ve yatırımlarını gelecekte kullanma avantajı sağlayan emekliler için yenilikçi ve modern bir emeklilik sistemi düşünülmüştür.
  • Sosyal politikalar bünyesine Devlet tarafından desteklen bireysel emeklilik her dönem avantajlı faizsiz Yatırım fonları ile müşterilerine SGK’lı olmanın kapılarını açmaktadır. Devlet teşekkülü olarak vatandaşların yanında olmayı başaran bankadan günün her saati teknik destek alarak, bireysel emeklilik fon yatırımı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
  • Her dönem güncel bir şekilde hizmet odaklı bir emeklik sistemi geliştiren Bireysel emeklilik sistemi gider indirimi yapmaktadır.

Bireysek emeklik sistemi son derece güvenli olup, emeklilik esas, sözleşme ve yasal süreci TC Hazine Müsteşarlığı tarafından denetlenmektedir. Yılda en az bir defa bağımsız olarak dış denetim yapılmakta olup bankanın sürdürdüğü Kuveyt Türk bireysel emeklilik sistemi emeklilik projesi dâhilinde tüm bankacılık işlemleri denetim altına alınmaktadır. Şirketlerin günlük faaliyetleri EGM tarafından elektronik ortamda izlenerek fon malvarlığı, devredilmeden portföye ilişkin olarak teminat gösterilmeden işleme alınmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  2021 Kuveyt Türk Kredi Kartı Başvuru SorgulamaZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.