Kuveyt Türk Bireysel Emeklilik Başvurusu

21.09.2021
1.772
A+
A-
Kuveyt Türk Bireysel Emeklilik Başvurusu

Kuveyt Türk bireysel emeklilik başvurusu yapmak için Kuveyt Türk Katılım Bankası’na gidilmesi gereklidir. Kuveyt Türk bireysel emeklilik başvurusu yapanların istedikleri zaman sistemden çıkma ya da ödemelerine ara verme hakları bulunmaktadır. Ayrıca katkı payı ödemelerini yapacakları periyotları da kendileri belirlemektedirler. Sistemde en az 10 yıl kalmış ve 56 yaşını doldurmuş olanlar emeklilik hakkı kazanmaktadırlar. Devlet katkısının tamamını alabildikleri gibi, birikimlerini aylık maaş olarak veya toplu para halinde de talep edebilmektedirler.

Kuveyt Türk Bireysel Emeklilik Sistemi Devlet Katkısının Özellikleri Nelerdir?

Kuveyt Türk bireysel emeklilik sistemi devlet katkısının özellikleri şunlardır:

 • Yıllık alınabilecek devlet katkısı tutarı maksimum %25 oranındadır. Brüt asgari ücret tutarı üzerinden bu oran hesaplanmaktadır.
 • Devlet katkısının limiti, katılımcı bazında hesaplanmaktadır.
 • Devlet katkısı alabilmek için en az 3 yıl sistemde kalınması gereklidir. Devlet katkısının tamamının yani %25 oranın alınabilmesi için ise sistemde 10 yıl kalmak gereklidir. Sistemde 3 yıl kalanlar %15’ini, 6 yıl kalanlar %35’ini alabilmektedirler. Emeklilik şartlarını sağlamayan fakat sistemde 10 yılını doldurmuş olanlar %60’a kadar devlet katkısı alabilmektedirler.
 • Herhangi bir sigortalı işte çalışmayanlar veya ev hanımları devlet katkısından diğerleri ile aynı şartlarda yararlanabilmektedirler.
 • İşverenler çalışanları adına ödedikleri katkı payı ücretlerini eğer ticari kazançlarının hesaplamasında gider olarak gösterirlerse, indirim hakları olabilmektedir.
Kuveyt Turk Emeklilik Sartlari

Kuveyt Türk Emeklilik Sayfası

Kuveyt Türk Bireysel Emeklilik Sistemine Dahil Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kuveyt Türk bireysel emeklilik sistemine dahil olmak için gerekli şartlar şunlardır:

 • 18 yaşın doldurulması gereklidir.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunmalıdır.
 • Medeni hakları kullanabilme ehliyetine sahip olunmalıdır.
 • Sistemden yararlanabilmek için 10 yıl süre ile sistemde kalınması gereklidir.
 • Bireysel emeklilik sisteminin getirilerinden yararlanabilmek için 56 yaşın doldurulmuş olması gereklidir.
İlginizi Çekebilir:  Kuveyt Türk Araç Kredisi Kampanyası ve Şartları

Kuveyt Türk Hesaplı Katılım Emeklilik Planı Nedir?

Kuveyt Türk hesaplı katılım emeklilik planı; giriş aidatı alınmayan ve aylık 185 TL katkı payı ödemesi talep edilen bir emeklilik planıdır. Bu emeklilik planından beş yıl dolmadan ayrılmak istenmesi durumunda, girişte alınmayan giriş aidatı talep edilmektedir ve ayrıca ek masraflar da alınmaktadır. Sistemden çıkılmak istenen süreden beş yılın dolmasına ne kadar kalıyor ise; bu süreçte yapılacak gider kesintileri toplu olarak birikimden düşürülmektedir ve sonrasında birikim alınabilmektedir. Beş yıl dolduktan sonra sistemden çıkmak isteyenler; ölüm, maluliyet veya emeklilik hakkı fark etmeksizin hangi nedenle ayrılırlarsa ayrılsınlar giriş aidatını gecikmeli olarak ödememektedirler. Katkı payı ödemelerinin belirli periyotlarda yapılabilmesi mümkündür. Bu sisteme dahil olanların ara vermek istemesi durumunda, aylık 5 TL ek yönetim gideri kesintisi yapılmaktadır.

Kuveyt Türk Özel Katılım Emeklilik Planı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Kuveyt Türk özel katılım emeklilik planı ile ilgili bilinmesi gerekenler şunlardır:

 • Aylık 740 TL katkı payı ödemesi talep edilmektedir.
 • Katkı payı ödemelerini 3 aylık, 6 aylık veya yıllık yapılabilmektedir ve bunu kendisinin belirlemesi mümkündür.
 • Giriş aidatı talep edilmeyen bir plandır.
 • 5 yıl taahhütle girilen bir plandır. Erken çıkılmak istenmesi durumunda, 5 yıla kadarki masraflar talep edilir.
 • Kuveyt Türk bireysel emeklilik başvurusu yapıp sisteme dahil olanlardan ilk yıl 80 TL, ikinci yıl 40 TL, üçüncü yıl 40 TL, dördüncü yıl 40 TL ve beşinci yıl 40 TL yönetim gideri alınmaktadır.
 • Bireysel emeklilik sistemine ara verilmesi durumunda kesinti yapılmaktadır. Toplamda yapılacak kesintilerin hesaptaki birikim tutarını aşması durumunda, hesap bakiyesi eksiye düşmemektedir. Sadece hesap bakiyesi 0 TL olana kadar giderler tahsil edilmektedir.

Kuveyt Türk Güzel Katılım Emeklilik Planı İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kuveyt Türk güzel katılım emeklilik planı ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Katkı payı olarak belirlenen tutar 1.770 TL’dir.
 • Başlangıç için giriş aidatı talep edilmemektedir.
 • İlk yıl için 60 TL yönetim gideri alınırken, sonraki 4 yıl için herhangi bir yönetim gideri alınmamaktadır.
 • Ek katkı payı üzerinden yönetim gider kesintisi yapılmamaktadır.
 • Sistemden 5 yıldan daha erken çıkılması durumunda, 5 yıla kadar ödenmesi muhtemel olan yönetim giderleri birikiminden düşüldükten sonra para iade edilmektedir.
 • Bu plana dahil olan emeklilerin katılabilecekleri 7 farklı yatırım fonu bulunmaktadır. Bu fonların yıllık toplam gider kesintileri %0.347 ile %2.25 arasında değişiklik göstermektedir.
İlginizi Çekebilir:  Kuveyt Türk IBAN’dan Hesap No Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kuveyt Türk Bireysel Emeklilik Sistemi Otomatik Katılım Nedir?

Kuveyt Türk bireysel emeklilik sistemi otomatik katılım; çalışılan iş yeri ile bağlantılı olarak otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine katılma hizmetidir. 2017 yılının Ocak ayı itibari ile uygulanmaya başlamıştır. Otomatik katılım sisteminden yararlanmak için 45 yaşın doldurulmamış olması gereklidir. Kamu veya özel sektör çalışanı olmak fark etmemektedir. Bütün 4A ve 4C çalışanlarını kapsamaktadır. 4B mensubu olanların yani Bağ-Kurluların faydalanabileceği bir hizmet değildir. Otomatik katılımın avantajlarından bir tanesi; normal şartlarda devlet katkısı %25 oranında alınırken, buna ek olarak %5 ek katkı payının da alınabilmesi mümkündür ve tek seferlik 1.000 TL katkı payı da verilmektedir. Çalıştığı iş yeri ile bağlantılı olarak otomatik katılım sistemine dahil olanların 2 aya kadar cayma hakları bulunmaktadır. Otomatik katılımın farkı, buna işverenlerin başvurmasıdır. İşverenler çalışanlarının plana dahil olmasını sağlamaktadırlar ve katkı payı ödemeleri de maaşlarından otomatik olarak düşülmektedir. Otomatik katılım sistemine dahil olan bir çalışanın iş yeri değiştirmesi durumunda ortaya çıkabilecekler şunlardır:

 • Yeni iş yerinin otomatik katılım sistemine geçebilmektedir ve eski iş yerinde yaptığı birikim bu sisteme aktarılmaktadır.
 • Yeni iş yerinin otomatik katılıma dahil olmaması durumunda, eski iş yerinde dahil olduğu sistem üzerinden ödeme yapmaya devam edebilmektedir.
 • Sistemden çıkış yaparak birikiminin iadesini talep edebilmektedir.
Kuveyt Türk Emeklilik (Resmi Sayfa)

Kuveyt Türk Bireysel Emeklilik Sistemi Ödemelerine Ara Verilebilir Mi?

Kuveyt Türk bireysel emeklilik sistemi ödemelerine ara verilebilmektedir. Ancak ara verilen dönemlerde yönetim gideri adı altında var olan birikimden kesinti yapılmaya devam edilmektedir. Bu süreçte birikimden düşülecek olan yönetim gideri maksimum hesap bakiyesini sıfırlayabilmektedir. Dolayısı ile borçlanma gibi bir durum için endişelenmeye gerek yoktur. Bireysel emeklilik sistemi ödemelerine birden fazla kez ara verilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Kuveyt Türk Arsa Finansmanı ve Faiz Oranları

Kuveyt Türk Bireysel Emeklilik Sisteminden Çıkılabilir Mi?

Kuveyt Türk bireysel emeklilik sisteminden cayma hakkı kullanılabilmektedir. Sisteme dahil olunduktan sonra ilk 2 ay içerisinde cayma hakkının kullanılması durumunda herhangi bir masraf ödenmemektedir. Ancak sonrasında cayma hakkının kullanılması halinde giderler tahsil edilmektedir. Sistemden çıkabilmek için uygulanabilecek yöntemler şunlardır:

 • Katılım Emeklilik Acentesi aracılığı ile bireysel emeklilik sisteminden çıkılabilmektedir. Bunun için acenteye gidilerek, sistemden ayrılmak istendiğine dair bir dilekçe doldurulması gereklidir.
 • Kuveyt Türk bireysel emeklilik başvurusunda bulunanların sistemden çıkmak istemesi halinde 0216 692 11 22 numaralı Katılım Emeklilik çağrı merkezini araması gereklidir. İptal talebi oluşturulduktan sonra bu talebin işleme alınabilmesi için imzalanması gereken belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler mail yolu ile talep edilebileceği gibi şubeye gidilerek de imzalanabilmektedir.
 • Kuveyt Türk Kredi Kartı Başvurusu

 • Kuveyt Türk Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Kuveyt Türk Kâr Payı HesaplamaZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.