Kuveyt Türk Borsa Hesabı Var Mı? Nasıl Açılır?

15.02.2021
1.236
A+
A-
Kuveyt Türk Borsa Hesabı Var Mı? Nasıl Açılır?

Kuveyt Türk borsa hesabı bulunmamakla birlikte birikimlerinizi farklı şekillerde değerlendirmeniz için seçenekleriniz bulunmaktadır. Bankada borsa hesabı açmak yerine kısa vadede yüksek kazanç elde etmek için hisse senedi tercih edebilirsiniz. Uzun vadeli yatırım düşünen kişiler hisse senedi ile ortak noktada buluşuyorlar. Hisse senetleri anonim ortaklıklarca ihraç edilen ve anonim ortaklık sermaye payını temsil eden kıymetli evrak niteliğindedir. Bir anonim şirketin hisse senedine sahip olduğunuz zaman şirkete ortak olmuş olursunuz. Hisse senedi alım satımında güvenli ve doğru bilgi akışının esas olduğu bilinmektedir. Hisse senedine yatırımları farklı şekillerde yapabilirsiniz. Hem kısa hem de uzun vadeli yatırım imkanı bulunmaktadır.

Kuveyt Türk Borsa Hesabı Nasıl Açılır?

Kuveyt Türk hisse senedi hesabı açmak için mobil şube üzerinden ya da banka şubeleri üzerinden işlem yapabilirsiniz. Kuveyt Türk Bankası Vakıf Yatırım Menkul Değerler acentesidir. Kuveyt Türk internet şubesi sayesinde hisse senedi fiyatlarını IBS Real Trade programı ile anlık olarak takip etmeniz mümkündür. Hisse senedi alım ve satımını, halka arz başvurusunu hemen gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz işlemlerinizi telefon bankacılığı üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için telefonlarınızdan 2012 352 35 77 hatlı numarayı tuşlamanız yeterli olacaktır. Vakıf Yatırım Menkul Değerler çağrı merkezi sizlere ihtiyacınız olan konularda yardımcı olacaktır. Hisse senedi ile ilgili özel hizmetler, uygulanan komisyon oranları hakkında detaylı bilgi almak mümkündür.

Kuveyt Türk Hisse Senedi Hesabı İşlem Saatleri Nelerdir?

Kuveyt Türk hisse senedi hesabı işlem saatleri dışında işlem yapmak mümkün değildir. Tıpkı borsa hesabında işlem yapmak için saatler olduğu gibi hisse senedi için de işlem saatleri bulunuyor. Bu saatler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kapanış fiyatından işlemler için 18:08 ile 18:10,
 • Fiyat belirleme için 18:05 ile 18:08,
 • Kapanış seansı emir toplama için 18:01 ile 18:05,
 • Sürekli işlem için 10:00 ile 18:00,
 • Eşleştirme için 9:55 ile 10:00,
 • Gün başı açılış seansı için emir toplama için 09:40 ile 09:55 arası işlem yapabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir:  Kuveyt Türk ATM En Yakın Nerede?

Kuveyt Türk Hisse Senedi İşlemlerinin Uygunluğu Nedir?

Kuveyt Türk hisse senedi işlem uygunluğu için Katılım Bankacılığı prensipleri doğrultusunda kurulan Katılım Endeksi kuralları esas alınmaktadır. Bu nedenle endekste faaliyet alanları şunlar olamaz:

 • Tütün mamulleri ve silah,
 • Domuz eti ve benzer gıda,
 • Alkollü içecek,
 • Kumar,
 • Şans oyunu,
 • Faize dayalı işlemler,
 • Basın, yayın, reklam, turizm ve eğlence,
 • Döviz ticareti, vadeli altın ve gümüş ticareti yapmayan şirketler bulunmaktadır.

Ayrıca şirketlerin faaliyet alanlarından elde ettikleri gelirlerinin toplam gelirlerine olan oranlarının yüzde 5’ten daha az olması gerekir. Örneğin faiz getirili nakit ve menkul kıymetlerinin piyasa değerine yüzde 30’dan az olması şarttır.

Kuveyt Türk Hisse Senedi Yatırım Nasıl Yapılır?

Kuveyt Türk hisse senedi yatırımı yapmak için kar payından yararlanabilirsiniz. Hisse senedi sahibine şirketin yıllık net karı üzerinden pay alma hakkı vermektedir. Şirket genel kurulunda kar dağıtım kararı alınması halinde hisse senedi sahiplerine temettü ödemesi yapılmaktadır. Sermaye kazancından da faydalanabilirsiniz. Kısa ce uzun vadede yaşanan fiyat değişikliklerinden faydalanarak hisse senedi alım satımından gelir elde edebilirsiniz. Yerli ve yabancı farklı olmaksızın hisse senedi alım satımdan elde edilen gelirden vergi alınmaz. Siz de iyi yatırım yapmak için borsa hesabı dışında hisse senedi avantajlarından faydalanmaya başlayabilirsiniz. Vergi avantajı sizleri bekliyor olacak. Yatırım ortaklıklarında yüzde 10 değerden faydalanabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.