Kuveyt Türk Faiz Oranları

02.10.2021
1.264
A+
A-
Kuveyt Türk Faiz Oranları

Kuveyt Türk faiz uygulaması ile değil, kâr payı oranlarıyla hizmet veren bir katılım bankasıdır. Hizmet vermeye başladığı ilk günden beri İslam Bankacılığı prensiplerine uygun olarak hizmet veren Kuveyt Türk Katılım Bankası, kredilerinde ya da bankacılık işlemlerinde faizlerle değil, uygun kâr payı oranlarıyla hizmet vermektedir. Kuveyt Türk faiz uygulamayarak hem helal kredi hizmeti vermekte hem de uygun kâr payı oranlarıyla kazanç sağlamaktadır. Kâr paylı kredi ürünleri özellikle hem dünyada hem de ülkemizde yaşayan Müslüman halkın faize karşı olan tutumu için faydalı bir bankacılık ürünüdür.

Kuveyt Türk Faiz ve Kâr Payları

Kuveyt Türk kâr payı oranlarıyla hizmet veren bir katılım bankasıdır. Birçok Arap ülkesinde ve Türkiye’de hizmet veren bu banka faiz karşıtı bir bankadır ve tüm bankacılık hizmetlerini yüzde sıfır faiz oranlarıyla uygulamaktadır. Kuveyt Türk Katılım Bankası’nda katılma ve kâr payı hesaplarından elde edilen kâr payları müşterilere finansman hizmetleri için dağıtılmaktadır. Bu banka, kârını bankacılık işlemlerinden topladığı fonlarla kazanmaktadır.  Birikim yapmak ve tasarruf etmek için açtıracağınız hesaplarda da bu kâr paylarından yararlanabilirsiniz. Ayrıca bankanın diğer bankacılık ürünlerinde de (kredi kartı, yatırım hesapları vb.) hiçbir faiz uygulaması bulunmamaktadır. En büyük ilkesi faizsiz hizmet olan bu banka, müşterilerinden ortaklık prensibine bağlı kalarak fon toplar ve elde ettiği kazançları, oranları yine müşterileriyle paylaşır.

Kuveyt Turk Hesaplama Araclari

Kuveyt Türk Kar Payı

Kuveyt Türk’ten Faizsiz Hesapları

Kuveyt Türk faizsiz hesapları, mudarebe, yani emek ve sermaye ortaklığıyla meydana gelen hesaplardır. Bunun anlamı, bu hesaplar banka ve müşterilerinin ortaklığıyla yürütülmektedir. Parayı yatıran kişi sermayedar, banka ise işletmeci konumunda bulunmaktadır. Bu ortaklık, sermaye sahibi kişinin parasını meşru olarak yatırıma dönüştürmek için işletmeciye verdiği ve işletmecinin toplanan fonları değerlendirerek getiriye çevirdiği bir ortaklıktır. Bu getiriden kâr elde edilir ve bu kârlar başta anlaşılan oranla sermaye sahibine verilir. Faizde olduğu gibi bir dengesizlik söz konusu olmaz. En başta nasıl anlaşıldıysa o şekilde kâr elde edilir. Banka işletmeci olarak toplanan fonları çalıştırır ve elde edilen kârı katılma hesabı sahipleriyle paylaşır.

Bu bankada faizsiz bir şekilde yararlanarak birikim ve tasarruf sağlayabileceğiniz kâr paylı hesaplar şunlardır:

 • Katılma Hesabı
 • Ara Dönem Kâr Payı Ödemeli Hesaplar
 • Güvenceli Birikim Hesabı
 • Birikimli Katılma Hesabı
 • Konut Hesabı
 • Çeyiz Hesabı
İlginizi Çekebilir:  Kuveyt Türk Operatöre Direkt Bağlanma Yolları Nelerdir? (Müşteri Hizmetleri)

Kuveyt Türk Katılım Bankası Katılma Hesabı

Kuveyt Türk Katılma Hesapları, hesabı açtıracak kişi ve banka arasında bulunan kâr-zarar ortaklığıyla elde edilen getirinin/kârın paylaşıldığı hesaplardır. Yukarıda bahsettiğimiz emek ve sermaye ortaklığı bu hesaplar için geçerlidir. Bu hesaplar ile elde edilen fonlar, faizsiz işletilen bankacılık prensiplerine göre finansmanlarda paylaştırılır.

 • Katılma hesaplarını Türk Lirası, Dolar, Euro ve Altın cinslerinde açabilirsiniz.
 • Bu hesaplar aylık vadeli olarak açılmaktadır.
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası, Katılma hesaplarını Klasik, Gümüş, Altın, Platin ve Platin+ olmak üzere 5 farklı türde sunmaktadır. Kâr paylaşım oranları her hesap türünde farklılık göstermektedir.
 • Her vadenin sonunda hesabın getiri oranları belirlenmektedir.
 • Hesap türüne göre limitler belirlenir ve bu limitler dahilinde hiçbir şekilde vade bozulmadan para çekilebilir. Vade tarihinde hesapta kalan bakiyeye göre kâr payı ödenir.

Katılma Hesap Türlerinde Kâr Paylaşım Oranları

Kuveyt Türk Katılma Hesabı türlerine göre kâr paylaşım oranları değişiklik göstermektedir. Kâr paylaşım oranları ayrıca para cinsine göre de değişiklik gösterir. Türk Lirası için farklı, Dolar ve Euro için farklı paylaşım oranları bulunmaktadır. Bu kâr paylaşımları, güncel olarak hesaplama yapılan günün oranlarıyla müşterilere sunulmaktadır. Tüm hesap türlerinde 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık, 1 yıllık ve 1 yıldan uzun vade çeşitleri bulunmaktadır. Güncel kâr paylaşım oranları şu şekildedir:

 • Klasik Hesap: Hesap açılış bakiyesi en az 250 TL’dir. 1 aylık vadede 72-28, 3 aylık vadede 7-27, 6 aylık vadede 75-25, 1 yıllık vadede 77-23 ve 1 yıldan uzun vadede 70,21 şeklindedir.
 • Gümüş Hesap: Hesap açılış bakiyesi en az 15.000 TL’dir. 1 ay için 76-24, 3 ay için 77-23, 6 ay için 79-21, 1 yıl için 80-20 ve 1 yıldan uzun vadeler için 82-18 kâr payı oranı sunulmaktadır.
 • Altın Hesap: Hesap açabileceğiniz minimum tutar 75.000 TL’dir. 1 aylık vadede 80-20, 3 aylık vadede 81-19, 6 aylık vadede 83-17, 1 yıllık vadede 85-15 ve 1 yıldan uzun vadede 87-73 olarak sunulur.
 • Platin Hesap: En düşük açılış bakiyesi 375.000 TL olan bu hesapta kâr payı oranları 1 ayda 84-16, 3 ayda 85-15, 6 ayda 86-14, 1 yılda 87-13 ve 1 yıldan uzun vadede 88-12 şeklindedir.
İlginizi Çekebilir:  Kuveyt Türk Faizsiz Konut Finansmanı

Kuveyt Türk Hesaplama Araçları (Resmi Sayfa)

Kuveyt Türk Ara Dönem Kâr Payı Ödemeli Hesaplar

Ara Dönem Kâr Payı Ödemeli Hesap, 372 günlük vadelerle açılan ve kâr payı ödemeleri 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık veya dönem sonu olarak yapılabilen hesaplardır. Kuveyt Türk faizsiz hizmet veren hesaplarından biri olan Ara Dönem Kâr Payı Ödemeli Hesap oldukça yüksek kâr payı fırsatı sunmaktadır. Açılış bakiyesine göre değişen Yatırım Hesabı ve Alternatif Yatırım Hesabı olmak üzere 2 farklı çeşidi bulunur. Bu hesabı da Türk Lirası, Dolar ve Euro para birimleriyle açabilirsiniz. Ara dönem içerisinde biriken kâr payı dilenirse cari hesaba ya da Kazançlı Katılma Hesabı’na aktarılabilir. Bu hesabın Türk Lirası için kâr paylaşım oranları şu şekildedir:

 • Alternatif Hesap: Hesabın açılış bakiyesi 20.000 TL’dir. 1 aylık vadede 84-16, 3 aylık vadede 85-15, 6 aylık vadede 86-14 ve 1 yıllık vadede 88-12 olarak sunulur.
 • Yatırım Hesabı: Açılış bakiyesi 150.000 TL’dir. 1 aylık vade için 86-14, 3 aylık vadede 86-14, 6 aylık vadede 87-13 ve 1 yıllık vadede 89-11’dir.

Kuveyt Türk’ten Birikimli Katılma Hesabı

Birikimli Katılma Hesabı, minik birikimler ile uzun vadeli yatırım yapmak isteyen kişilere sunulan hesap türüdür. En az 3 sene, en fazla 10 sene vadeli olarak bu hesap açtırılabilir. Geleceğe yönelik yatırımlar için kullanabileceğiniz bu hesaba 1 aylık ya da 3 aylık dönemlerle para yatırma yapabilirsiniz.

 • Birikimli Katılma Hesabı açmak için minimum 150 Türk Lirası, 100 Dolar, 100 Euro ya da 10 gram altın yatırılması gerekmektedir.
 • Hesap açıldıktan sonra minimum 50 TL, USD, EUR ya da 1 gram altın yatırılması gerekir. Toplu miktarlarda da yatırım yapabilirsiniz.

Kuveyt Türk’ten Güvenceli Birikim Hesabı

Güvenceli Birikim Hesabı, uzun vadeli birikim yapan tüketicilerin maluliyet ya da vefat gibi durumlarında katlanan birikimlerin ilavesiyle ödendiği hesaplardır. Bu hesap yalnızca Türk Lirası para birimiyle açılmaktadır. En az 3 yıl en fazla 10 yıl vadeyle açılabilir. Hesabı açacak kişi en az 18, en fazla 50 yaşında olabilir. Aylık talimatlarla gerçekleşen birikimlerden oluşan kâr payları, yıllık olarak hesaba aktarılır. Aylık minimum verilebilecek yatırım talimatı 100 TL olmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Kuveyt Türk İnternet Bankacılığı Şifre Alma İşlemi

Kuveyt Türk’ten Evleneceklere Çeyiz Hesabı

Çeyiz Hesabı, Kuveyt Türk faiz istemeyen yatırım hesaplarından birisidir ve evlenecek çiftlere özel olarak tasarlanmıştır. Evlenmeye hazırlanan çiftlere özel bu hesap hem devlet destekli hem de Kuveyt Türk Katılım Bankası destekli bir hesaptır. 24 yaşını henüz doldurmamış ve daha önce hiç evlilik yapmamış Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu hesaba başvurabilir.  Kâr payı oranları bu hesapta da bulunmaktadır ve evlenecek çiftler uzun vadeli olarak bu hesap üzerinden kâr paylı birikim yapabilir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.