Kuveyt Türk Yatırım Hesapları

19.10.2021
1.710
A+
A-
Kuveyt Türk Yatırım Hesapları

2021 itibariyle Kuveyt Türk’te açılan yatırım amaçlı hesaplar faizsiz kazanç elde etmek istersek aynı zamanda parasının değer kaybetmesini istemeyen müşterilerine birçok alternatif sunuyor. Kuveyt Türk yatırım hesapları tamamı uzaman yatırım analistleri tarafından yönetilen ve mümkün mertebe yatırımcı risklerini minimize etmek amacıyla farklı risk oranlarında sepet haline getirilmiş yatırın araçlarından oluşuyor.

Faizsiz bankacılık işlemlerinde özellikle yatırımcıların önündeki en büyük risk unsuru enflasyon kaybında paranın yaşayacağı değer kaybı. Diğer yandan ülkemizde dönemsel olarak oryaya çıkabilen yüksek kur riskleri ile zaman aman meydana gelebilen devalüatif parasal hareketler de söz konusu.

İşte özellikle bu gibi durumlarda faizden kaçınan yatırımcıların yatırımlarının değer kaybetme riski ortaya çıkıyor. Bu durumda faiz dışı araçlarda yapılacak yatırımların son derece dikkatli ve uzamanlar tarafından yapılması önemli. Diğer yandan yatırımların olası risklerinin de en az değer kaybı ve maksimum getiriyi sağlayacak şekilde dağıtılması ve farklı araçlar arasında dengelenmesi gerekiyor.

Kuveyt Türk yatırım hesapları farklı menkul kıymetleri bir arada sunan sepetlerden oluşuyor. Aşağıda sayılan yatırım araçları aslında Kuveyt Türk yatırım hesaplarının birer üyesi durumunda. Kuveyt Türk yatırım uzmanları banka müşterilerinin risk algıları ve getir beklentisine göre bu araçları farklı oranlarda yatırımcı adına kullanabiliyor.

Kuveyt Türk Döviz Hesapları

Kuveyt Türk’te açılan döviz yatırım hesapları özellikle döviz garantili kazanç sağlaması sebebiyle ülkemizde çoklukla tercih ediliyor. Döviz yatırım hesaplarının önemli yanları aşağıdaki gibi:

 • Kuveyt Türk döviz yatırım hesapları konvertible tüm döviz cinsleri üzerinden yapılabiliyor. Aynı zamanda yatırımcı isterse yatırım uzmanına yatırım yaptığı döviz cinslerinin sepetteki oranlarını değiştirmesi talimatını verebiliyor.
 • Bu açıdan örneğin döviz yatırım hesabında USD cinsinde daha fazla ticaret yapan ve USD cinsi riski yüksek olan bir yatırımcı USD cinsi araçlara daha fazla yatırım yaparak bu riskini minimize edebiliyor.
 • Kuveyt Türk döviz yatırım araçları opsiyon veya swap gibi ileriye dönük risk azaltıcı yatırım işlemleri ile de birleştirilip yatırımcının ileriye dönük kur riskini minimize etmek için kullanılabiliyor.
 • Yatırımcılar Kuveyt Türk döviz hesaplarında ekonomik duruma bağlı olarak çok hızlı al ve sat işlemi veya döviz cinsleri arası değişim yapıp olası gördükleri risk veya fırsatlar karşısında hızlı önlem alabiliyorlar.
kuveyt turk hesap cesitleri

Kuveyt Türk Hesapları Nelerdir?

Kuveyt Türk Kıymetli Maden Alım ve Satım Hesapları

Kuveyt Türk’te açılan kıymetli maden yatırım hesapları özellikle altına yatırım yapma konusunda eğilimi olan kişiler için ideal bir yatarım aracı oluyor. Kıymetli maden hesaplarından sadece altın değil piyasalarda kıymetli maden statüsünde satılan nikel, platin vb. tüm farklı türlerde kıymetli madenler alınıp satılıyor veya bu madenler üzerinden birikim yapılabiliyor. Kıymetli maden yatırım hesaplarının önemli yanları şunlar:

 • Kuveyt Türk kıymetli maden hesaplarında 24 saat alım ve satım emri vermek mümkün.
 • Kuveyt Türk kıymetli maden hesapları açan müşteriler istedikleri kıymetli madenin yatırım sepeti içerisindeki ağırlığını istedikleri şekilde arttırıp azaltabiliyorlar.
 • Kıymetli maden hesaplarında alınıp satılan madenler tamamen LME yani Londra metal borsası işlemleri içerisinde gerçekleşiyor. Dolayısıyla Londra borsasındaki anlık değişimler aynen Kuveyt Türk kıymetli maden hesaplarına da olumlu veya olumsuz yönde yansıyabiliyor.
İlginizi Çekebilir:  Kuveyt Türk ATM En Yakın Nerede?

Kuveyt Türk Hazine Hesapları

Kuveyt Türk’te açılan hazine bonosu yatırım hesapları devlet hazine bonolarının faizlerinden etkilenmeden sadece alım satım getirilerinden kar etme amacıyla kurulmuş bir hesaptır. Hazine bonolarının bu kadar önemli ve tercih edilir olmasının başlıca nedenleri şunlardır:

 • Hazine bonoları her zaman nihai olarak devlet garantisinedir ve bu sebeple bu kıymetli kağıtları alanların yatırım araçları devletin bastığı para kadar değere haizdir.
 • Hazine bonoları ne olursa olsun devlet tarafından geri alınma garantisine sahiptir. Yani yatırımcı bonoyu istediği fiyattan satamasa bile her zaman vade tarihinde üzerinde yazan fiyattan devlete geri satabilir.
 • Hazine bonoları genellikle zaten piyasa faizlerinin üzerinde getiri sağlaması ile bilinirler

Kuveyt Türk Vadeli (Forward) Alım ve Satım Hesapları

Kuveyt Türk’te açılan forward işlem yatırım hesapları özellikle döviz riski taşıyan işler yapan yatırımcılar tarafından tercih edilir. Kuveyt Türk yatırım hesapları içerinde ileriye dönük kur risklerini elimine etmeden en çok kullanılan araç vadeli işlem araçlarıdır. Özellikle uluslararası piyasalarda alım satım işlemleri yapan veya uzun vadeli ve döviz cinsinden taahhütler altına giren yatırımcılar bu vadeli işlemler ile risklerini azaltmaya çalışır. Bu yatırım aracında şayet yatırımcı düşül risk seçeneğini tercih ederse o zaman yatırımları sebebiyle aldığı kur riskini neredeyse sıfıra indirebilir ancak bu durumda spekülatif hareketler sebebiyle kazanabileceği olası kazançları göz ardı etmek durumunda kalır.

Kuveyt Türk Hisse Senedi Alım ve Satım Hesapları

Kuveyt Türk’te açılan hisse senedi yatırım hesapları özellikle İstanbul Menkul Kıymetler Borsası içerisinde borsaya üye şirketlerin hisse senetlerine yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için önemli bir yere sahip. Hisse senedi yatırım araçları eski dönemlerden beri faiz ve döviz dışında en çok kullanılan ve tercih edilen yatırım türlerinin başında geliyor.

İlginizi Çekebilir:  Kuveyt Türk Personel Alımı

Hisse senedi yatırımları çok farklı sektörlerde ve faaliyet alanlarında iş yapan çok sayıda işletmenin hisse senetlerinden oluştuğu için burada yatırımcılar istedikleri hisse senedi ve sektörü seçerek yatırımlarının risk oranını dengeli şekilde dağıtabiliyorlar. Bu ise kazancın da az riski elde edilmesini sağlıyor.

Hisse senedi yatırım özellikle ekonominin iyi gittiği dönemlerde faiz veya dövizden çok daha fazla kazandırma potansiyeline sahip. Burada unutulmaması gereken hisse senetlerinin aslında uzun süreli bir yatırım aracı olduğu.

Genel kanının aksine döviz yatırımı ile hisse senedi yatırımı aslında tamamen ayrı piyasalarda işlem gören yatırımlar ve birbiriyle direkt alakaları yok. Döviz yatırımları para piyasalarında ve daha kısa süreli işlemler için söz konusu iken hisse senetleri daha uzun süreli yatırımların işlem gördüğü sermaye piyasalarının birer yatırım aracı konumunda.

Kuveyt Türk Hesap Çeşitleri (Resmi Sayfa)

Kuveyt Türk Kira Sertifikası Hesapları

Kuveyt Türk’te açılan kira sertifikası yatırım hesapları uzun vadeli yatırım fonlarının dış yatırım kurumlarına kiralanması ve sonra tekrar geri alınması işlemlerinden oluşur. Burada kiralanan fonların kira getirisi fona yatırım yapan yatırımcıların net getirisi olmaktadır. Özellikle uluslararası piyasalardaki kar fırsatlarını değerlendirmek isteyen yatırımcılar için ideal bir yatırım aracıdır.

Türev Araç Hesapları

Kuveyt Türk’te açılan türev araç yatırım hesapları ileri tarihli alım ve satım yapma imkanı veren aşağıdaki işlemlerden oluşur:

 • Gelecek vadeli işlemler,
 • SWAP işlemler,
 • Future işlemler,
 • Arbitraj işlemleri.

Türev araçların en önemli yanı yatırımcıya gelecekteki olası risklerden kaçınabilme imkanını vermesidir. Örneği döviz arbitraj işlemi sayesinde yatırımcılar bundan 1 sene sonra kesin olarak yapacakları bir USD veya Euro cinsi ödeme sebebiyle karşılaşacakları USD veya Euro kur riskinden kaçınabilirler.

Kuveyt Türk Yatırım Fonları

Kuveyt Türk’te açılan fon yatırım hesapları alım satımı sermaye piyasalarında yapılan yatırım fonlarından oluşur. Kuveyt Türk yatırım hesapları içerinde yer alan fonlar hem özel sektör hem de kamuya ait fonlardır. Bu fonlar farklı risk ve getiri oranlarına sahiptir. Faiz gelirinden en önemli farkı ise bu fonların kesin sağlayacağı getirinin bilinememesinden kaynaklanır.

İlginizi Çekebilir:  Kuveyt Türk Gümüş Hesabı Var Mı? Nasıl Açılır?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.