Kuveyt Türk Kimin?

22.11.2021
1.912
A+
A-
Kuveyt Türk Kimin?

Kuveyt Türk kurulan ilk faizsiz bankalardan birisidir. Merkezi Kuveyt olan Kuwait Finance House 1989 yılanda Türkiye pazarına girmiştir. Bu kurumun pazara girmesiyle Kuveyt Türk Katılım Bankasının temelleri de atılmıştır. Kuveyt Türk ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının izni ile Kuveyt Türk Evkaf Finans Kurumu olarak faaliyete başlamıştır. Kuveyt Türk ismini tam anlıyla ise 2006 yılında almıştır ve günümüzde de katılım bankalarının öncülerinden olarak Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş olarak hizmet vermektedir. Kuveyt Türk Katılım Bankası 2019 yılında 30. yılını kutlayarak ne kadar başarılı bir banka olduğunu da kanıtlamıştır. Sürekli alanında ilerleyerek ve yenilikleri takip ederek faizsiz bankacılıkta öncü kurumlardan olmayı sürdürebilmektedir

Kuveyt Türk Katılım Bankasını Kim Kurdu?

Kuveyt Türk Katılım Bankası Kuveyt’te Kuveytli tacirler konsorsiyumu tarafından kurulmuştur. Kuveyt’e kurulmasında da anlaşılacağı gibi Arap merkezli bir bankadır. Arap denilince de akla ilk gelen şey genelde petrol olmuştur. Kuveyt de petrol bakımından zengin bir ülke olduğu için finansal işlemlerin daha iyi yönetilmesi için Kuveyt Türk Katılım Bankası burada faaliyet göstermeye başlamıştır.

Kuveyt Türk Katılım Bankası Ortakları Kimlerdir?

Kuveyt Türk Katılım Bankası ortaklık yapısı incelendiğinde;

 • Yüzde 62 Kuveyt Finans Kurum
 • Yüzde 9 oranlarında Kuveyt Devlet Sosyal Güvenlik Kurumuna
 • Yüzde 9 oranlarında İslam Kalkınma Bankasına
 • Yüzde on sekizlik kısım Vakıflar Genel Müdürlüğüne ve kalan yüzdelik kısımda anonim ve özel kişilere aittir,

Yüzdelik kısımlarda gördüğümüz üzere Kuveyt Katılım Bankası çoğunluk olarak Kuveytlilere ait bir bankadır. Diğer katılım bankalarında olduğu gibi bu katılım bankasının ana amacı da sermayeleri toparlayıp ülke içinde yatırımları gerçekleştirerek daha da fazla büyümesini sağlayabilmektir. Katılım bankalarının en büyük özelliği ise sayılmayacak kadar çok sermayedera sahip olmasıdır yani bu bankaların arkasında pek çok şirket destekçi olarak bulunabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Kuveyt Türk Altın Hesabı Başvurusu

Kuveyt Türk Katılım Bankasının Türkiye’deki şube sayısı ne kadardır?

Kuveyt Türk kurulduğundan bu yana sürekli gelişen ve büyüyen bir bankadır şu anda ise Türkiye’de en büyük 11.banka sıfatını almıştır. 2019 yılı şube sayısına baktığımızda ise Türkiye’de toplam 70 ilde 414 şubesinin bulunduğu görülmektedir. Toplam istihdam sayısı da oldukça yüksek olan Kuveyt Türk şu anda Türkiye’de 7 bine yakın kişi istihdam ettirmektedir.

Kuveyt Türk Yönetim Kurulu Kimlerden Oluşmaktardır?

Kuveyt Türk yönetim kurulu incelendiğinde;

 • Yönetim kurulu başkanı olarak Hamad Abdulmohsen ALMAZARZOUQ olarak karşımıza çıkar.
 • Yönetim kurulu başkan yardımcısı Dr.Adnan ERTEM
 • Yönetim kurulu üyesi Mohamad ALMIDANI ,Khaled N.ALFOUZAN,Nadir ALPASLAN,Fawaz KH ALSALEH,Ahmad ALKHARJI,Mazin SAS-ALNAHEDH
 • KUVEYT TÜRK GENEL MÜDÜRÜ ise Ufuk UYAN’dır.

Kuveyt Türk Özellikleri Nelerdir?

Kuveyt Türk müşterilerine faizsiz bankacılık alanında hizmet vermektedir. Faiz ile uğraşmak istemeyenlerin ilk olarak tercih ettiği 30 yıllık bir hizmet sunmaktadır. Kuveyt Türk tüm teknolojik gelişmeleri de yakından takip ettiği için müşterilerine sorunsuz bir hizmet vermektedir. Müşteriler gönül rahatlığı ile Kuvvet Türk şubelerine gidip finans işlemlerini kısa sürede gerçekleştirebilmektedir. Şubeye gelmek istemeyenler için ise Kuveyt Türk mobil işlem uygulamasını ortaya çıkarmıştır. Mobil uygulamayla müşteriler finansman çıkarmakta isteğinden, para transferine, hesap işlemlerine kadar her türlü işlemi kolaylıkla yapabilme imkânlarına sahiptirler.

Kuveyt Türk Bankası (Resmi Sayfa)

Kuveyt Türk Katılım Hesabı Nedir?

Kuveyt Türk Katılım Hesabı, hesap sahibi ile Kuveyt Türk arasındaki kar zarar ortaklığının sağlandığı bir hesap türüdür. Bu hesaplarda toplanmış olan hesaplar faizsiz bankacılık etrafından toplanan ilkelerde ticaret sanayi ya da hizmet sektörlerinin finansman karşılanmasında toplanmıştır. Bu hesaplar TL olabileceği gibi döviz olarak Dolar, Euro veya altın cinsinden de aylık vadeli hesap olarak da açılabilir. Klasik, Gümüş ,Altın, Platin ve Platin plus olmak üzere beş ayrı hesap türü bulunmaktadır. Bunlardan alınan kar paylaşım oranları ise hesap türüne göre farklılık gösterebilmektedir. Hesap türünde belirlenen limitler bazında vade oranları  bozulmadan para çekilebilir ve vade tarihinde kalan miktar üzerinden kar payı da ödenir. Bu hesaplarda getiri oranı da vadenin başında değil vade sonunda belli olmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Kuveyt Türk Hesap Açma Başvurusu

Kuveyt Türk Katılım Bankası ve XTM Hizmeti

Kuveyt Türk her daim yenilikleri yakından takip eden köklü bir katılım bankasıdır. XTM özelliği ile Kuveyt Türk işitme engelli kişilere büyük kolaylıklar sunmaktadır. Bu sistem ile işaret dili bankacılığı gelişerek işitme engelli müşteriler bir tek tuşa basarak tüm bankacılık işlemlerini halledebilmektedirler. Çağrı merkezine bağlanıldığında ise ister müşteri olsun ister olmasın işaret dili bilen bir uzman görüntülü olarak işitme engelli kişilerin işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Bu sayede hesap açılmasını isteyenlere kolaylıkla hesap açma işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Müşterilerin para transfer işlemleri kıymetli maden alım satım işlemlerine değin pek çok işlem bu sistem sayesinde kolaylıkla yapılabilmektedir. XTM’ler ilk olarak 2013 yılında hizmet vermeye başlamıştır .Günümüzde ise şu an da 51 XTM hizmet vermektedir.2019 yılında ise 5 ilde daha  35 yeni XTM hizmet verilmesi planlatılmaktadır. XTM’ler Türkçe, İngilizce, Arapça olmak üzere üç dilde hizmet vermektedir Bu sistemden müşteri olsun ya da olmasın 3000 işitme engelli yararlanabilmektedir. XTM ilk çıktığı günden bu yana Kuveyt Türk Katılım Bankasına 60 bini aşkın yeni müşteri kazandırmıştır.

Kuveyt Türk Bankacılıkta Kullandığı Yöntemler

Kuveyt Türk faizsiz bankacılık alanında hizmet verdiği için İslami bankacılık yöntemlerini kullanmaktadır yöntemleri sıralayacak olursak;

 • Katılma Hesabı: Bu hesap bir tür ortaklık hesap türüdür. Bu ortaklıkta bir taraf emeğini ortaya koyarken bir tarafta sermayesini ortaya koymaktadır. Bunun ismine mudarebe denilmektedir.
 • Kredi kartı ve İhtiyaç Kart: Katılım bankalarında finansman nakit olarak değil bankalın vermiş olduğu bir kart sayesinde sağlanmaktadır. Müşteri bu kart ile ihtiyaçlarını karşılamakta taksit zamanı ve vadesine göre de bankaya para borcunu ödemektedir. Bu sisteme ise murahaba denir.
 • Sukuk :Mevcut mal ve menfaat ya da hizmet için yatırım faaliyetinde bulunulan varlıklar üzerinde şayi hisseli mülkiyeti ifade etmektedir ve birbirlerine karşılıklı olarak ihraç edilen sertifikalar olarak bilinmektedir. Bu sertifikaların ise bir çok çeşidi bulunabilmektedir.
 • Yatırım Fonları: Yatırımcıların birikimlerini faizsiz para ve sermaye araçları ile değerlendirmek istemesi ile bütün aldıkları portföylerde sukuk.,katılma hesapları, kıymetli madenler gibi kurulların uygun gördüğü faizsiz enstrümanlardan oluşan fon topluluğudur. Fonun tüm kar ve zararları her zaman yatırımcıya ait olmaktadır.
 • Bireysel Emeklilik: Bireysel emeklilik esasına göre tasarruf sahipleri sermaye sahibi emeklilik şirketi ise yatırıma vekillik eden olarak adlandırılır. Bu sistemde belli bir süre tasarrufta bulunan tasarruflarını değerlendirmek isteyen kişiler bu parayı ilerleyen yaşlarda toplu bir şekilde almak isterler ve bu sisteme para yatırıp tasarrufta bulunurlar. Emeklilik şirketleri tasarrufları değerlendirerek faiz olmadan vermiş oldukları belirli hizmetlerden dolayı belli bir miktarda fon yönetim ücreti ve prim alabilirler. Devlet bireysel emeklilik sistemini de oldukça desteklemektedir. ve bu yönde devlet destek için bireysel emeklilik hizmetine katılmış olan kişiler adına yüzde yirmi beş oranında doğrudan katkıda bulunmaktadır.
 • Kuveyt Türk Para Yatırma İşlemi

 • Kuveyt Türk Altın Alış Satış İşlemi

 • Kuveyt Türk Müşteri No Nasıl Öğrenilir?

İlginizi Çekebilir:  Kuveyt Türk Güncel Kar Payı Oranları Ne Kadar?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.