Kuveyt Türk Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

17.02.2021
613
A+
A-
Kuveyt Türk Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Kuveyt Türk yatırım hesabı açarak birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Birikimlerinizin uzmanlar tarafından yönetilerek değer kazanmasını isterseniz yatırım hesabı tam da size göre demektir. Birikimlerini sermaye piyasalarında değerlendirmek isteyen müşterilere sunulmuş bir hesap türüdür. Bu hesaplar aracılığı ile müşteriler hisse senedi, kira sertifikası, yatırım fonu gibi sermaye piyasası ürünlerinin alım satımını gerçekleştirmiş olurlar. Yatırım hesabı açmak isteyen kişilerin bankanın herhangi bir şubesine gitmesi yeterli olur. Bütün banka şubeleri hesap açılış işlemini yapmaktadır. Mobil şube üzerinden de bir yere gitmenize gerek kalmadan hesap açılışını başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Kuveyt Türk Yatırım Hesabı Açmak Ne Kadar?

Kuveyt Türk yatırım hesabı ücreti bulunmuyor. Yatırım hesabı açılma sırasında sizin adınıza Merkezi Kayıt Kuruluşu nezdinde açılan hesap için oluşan masraflar da dahil olmak üzere herhangi bir açılış ücreti ya da hesap işletim ücreti alınmaz. Yani bankadan yatırım hesabı tamamen ücretsiz şekilde açılmaktadır. Yatırım hesaplarını üç farklı şekilde açabilirsiniz. Bu hesaplar şu şekilde sıralanabilir:

  • Kira sertifikası,
  • Hisse senedi,
  • Yatırım fonu.

Kuveyt Türk Yatırım Hesabı Açarken Uygunluk Testi Nedir?

Kuveyt Türk yatırım hesabı açılışında uygunluk testi yapılarak müşteri tarafından talep edilen ürün ya da hizmetin müşteriye ne kadar uygun olduğu, uygun olup olmadığı analiz edilmektedir. Bu sayede hizmetin taşıdığı riskler hakkında bilgi sahibi olunmuş olur. Müşterilerin yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olup olmadıkları bu şekilde tespit edilir. Yatırım kuruluşları, alım satıma aracılık ve halka arza aracılık faaliyetleri kapsamında yalnızca genel müşterilere uygunluk testi yapmakla yükümlüdür. Bazı istisnai durumlar vardır. Bu durumlarda uygunluk testi yapılması zorunlu değildir. Örneğin Hazine Müşteşarlığı tarafından ihraç edilmiş borsalarda ve diğer teşkilatmış piyasalarda işlem gören kamu borçlanma araçları için test yapılması gerekmez.

Kuveyt Türk Yatırım Fonu Nedir?

Kuveyt Türk yatırım fonu geniş anlamıyla bir kişinin ya da kuruluşun sahip olduğu varlıkların tümünü ifade etmek için kullanılmaktadır. Hisse senedi ve kira sertifikası gibi kıymetli madenlerin bütününü ifade eden bir kavram olarak kullanılmaktadır. Yatırım fonları, halktan toplanan fonlar karşılığında portföyleri yönetirler. Bu portföyler altın ve diğer kıymetli madenlerden oluşabilir. Yatırımcı fonun sahip olduğu portföyün bir kısmını temsil eden katılma payını satın alır ve fona katılım sağlamış olur. Bireysel şekilde genellikle yeterli büyüklüğe ulaşmak mümkün olmadığı için, kolektif yatırım kuruluşları adı verilen yatırım fonları bulunur. Bu şekilde portföyler hem gerekli büyüklüğe gelir hem de risk dağılımları daha başarılı şekilde yapılır.

İlginizi Çekebilir:  Kuveyt Türk KOBİ Kredileri ve Başvurusu 2021

Kuveyt Türk Kira Sertifikası Nedir?

Kuveyt Türk kira sertifikası sukuk olarak da adlandırılmaktadır. Bir varlığa sahip olmayı ve ondan yararlanma hakkının verildiği bir sermaye piyasa ürünüdür. Yatırımcılarına belli periyodlarda sabit ya da değişken getiri sağlamaktadır. İkincil piyasalarda satıma konu edilebilir. Faizsiz sermaye piyasası ürünüdür. Kira sertifikaları Varlık Kiralama Anonim Şirketlerine ihraç edilmektedir. VKÇ kendi nam ve sertifika sahiplerinin hesabının yararına satın almak ya da kiralamak için devir alım yapabilir. Bu menkul kıymetler dışında hisse yani pay senedi de tercih edilebilir.

Önemli bir yatırım hesabı olarak kabul edilen paylar, anonim ortaklar tarafından ihraç edilen ve anonim ortaklık sermaye payını temsil eden evrak niteliğindedir. Senet olarak bilinirler. Senede sahip olmak bir şirkete ortak olmak anlamını taşır. Senet alım ve satımında mutlaka güvenli ve doğru bilgilerin olması gerekir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.