Link Coin Nedir? Nereden, Nasıl Alınır?

26.06.2021
113
A+
A-
Link Coin Nedir? Nereden, Nasıl Alınır?

Link, San Francisco şehrinde bulunan finansal teknoloji şirketi SmartContract Haziran 2017’de Chainlink kısaltması LINK olan Ethereum blockchain’i ERC-20 tabanlı Chainlink’i başlattı. Geliştiricileri tarafından akıllı sözleşmelerin veri akışları, web API’leri ve geleneksel banka hesap ödemeleri gibi zincir dışı kaynaklara erişmesine izin vererek akıllı sözleşmeler ile blockchain arasındaki bağlantıyı sağlamayı amaçlayan güvenli bir blockchain aracı olarak tanımlanmaktadır. Link coin geliştiricileri, akıllı sözleşmelerin geleneksel yasal anlaşmalara duyulan ihtiyacı değiştirerek birçok endüstride önemli ölçüde değişim yapabilmiş olmasına rağmen, blockchain teknolojisi ile ilgili temel fikir birliği protokollerinin akıllı sözleşmelerin diğer geleneksel sistemler ile etkin bir iletişim kurulamadığına inandıkları için blockchain dışı sistemler ile bir köprü vazifesi görmek istediklerini belirtiyor.

Link Coin Avantajları Nelerdir?

Link coin olumlu özellikleri, Chainlink sistemi, blockchain dışı sistemlerin akıllı sözleşmeler vasıtasıyla blockchain sistemlerine entegre olmasını sağlamaktadır. API tabanlı sunulan hizmetlerin blockchain sistemlerinin entegre olması, işlem güvenliği, 3. kişiler tarafından müdahaleyi ve kullanılabilirliği arttırma yönlenlerinden, API tabanlı şirketler için birçok avantaj sağlamaktadır. Gelişen blockchain teknolojisi ile birçok şirket ve hizmetin blockchain sistemine adapte olması veya kendi blockchain sistemlerini kurmaları birçok yönden zahmetli bir işlemdir. Chainlink sistemi bu noktada, bu blockchain dışı sistemlerin akıllı sözleşmeler ile blockchain sistemlerine adapte olmasını sağlamaktadır.

Link Coin Nasıl Alınır?

Link coin almak için, platform üzerinden gerçek para birimleri karşılığı satın alınmalıdır. Chainlink alım satımı bitlo.com gibi platformlar üzerinden gerçekleştirilir. Fiyatı piyasadaki arz-talep ilişkisine bağlı olarak oluşur. Chainlink küçük parçalarına ayrılabilir, dolayısıyla 1 Chainlink almak yerine işlem tutarının 1 TL’den büyük olmak koşulu ile daha küçük miktarlarda işlem gerçekleşir. Chainlink alım ve satımı için sanal bir cüzdana, Chainlink adresine sahip olunması gerekiyor.

Link Coin Nasıl Kullanılır?

Link coin kullanımı, Chainlink satın almak veya kullanmak için sanal cüzdan oluşturulması gerekiyor. Bu cüzdanların adresleri sayesinde kripto para takası yapabilir, alışveriş yapılabilir. Link transfer işlemi asimetrik şifreleme ile imzalanarak gönderilir. İşlemlerin her biri ağda duyurulur ve blockchain’e, yani zincire dahil olur. Bu sayede aynı Chainlink’in birden fazla kullanılmasının önüne geçilmiş olur.

İlginizi Çekebilir:  Hava Astsubay Maaşları Ne Kadar?

Link Coin Gönderme İşlemi

Link göndermek için hesapta bulunan Chainlink bakiyeyi başka bir Chainlink cüzdanına gönderme işlemini Bitlo.com ile aynı gün içerisinde gerçekleştirilir. Chainlink bakiyesini başka bir Chainlink cüzdanına gönderme işlemini Bitlo.com sitesinde “Para Yatırma/Çekme” menüsünde bulunan Chainlink Çek” sayfasından yapılabilir.

Link Coin Cüzdanı

Link coin cüzdanı, sahip olunan Chainlink (LINK) değerini depolayan bir cüzdan değildir. Sahip olunan Chainlink (LINK) değerlerini kullanabilmek için gerekli olan özel ve genel anahtarı barındıran yazılımlardır. Chainlink (LINK) cüzdanları, Chainlink bakiyesinin görüleceği ve Chainlink (LINK) bakiyelerini Blockchain blok zincir sistemi ile diğer Chainlink cüzdanlarına transfer edilmesini sağlamaktadır. Her Chainlink cüzdanının bir adresi bulunmaktadır, bu adres kod 26-35 karakterlik rakam ve harflerden oluşmaktadır. Chainlink (LINK) cüzdanı başkaları tarafından görülebilen ve cüzdana Chainlink (LINK) gönderimlerini sağlayan Genel Anahtar Chainlink cüzdanının adresidir. Bu adres ile başka cüzdanlardan, kişi kendi cüzdana Chainlink yatırabilir. Sahip olunan Chainlink (LINK) cüzdanından başka bir Chainlink cüzdanına Chainlink (LINK) gönderme işlemi için, cüzdanınızın Özel Anahtar kodu kullanmak gerekmektedir. Chainlink cüzdanı ile, Chainlink teknolojisinin temelini oluşturan Blockchain sistemine dahil olunabilir. Link cüzdanı ile, bakiyede Chainlink (LINK) miktarını reel para (Türk Lirası, Dolar, Euro vb.) birimlerine dönüştürülemez.



ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.