Düz Memur Maaşları Ne Kadar?

21.02.2020
7.576
A+
A-
Düz Memur Maaşları Ne Kadar?

Düz memur maaşları aile ödeneği içine dahil edilmeden 4 bin 927 TL olarak belirlenmiştir. Kişi eğer kamuda çalışıyorsa 3 bin 927 TL maaş alabilir. Düz memur maaşları enflasyon oranına göre zamlandı. Buna göre memurler yüzde 5.4 oranında zam alırlar. Görevini yapmaya devam eden memurlar senede 2 kere zamlı şekilde maaşlarını alırlar. Zamlar Ocak ile Temmuz ya da Temmuz ile Aralık ayında yapılabilir. Zam oranları belirlenirken toplu sözleşme dikkate alınıyor. Ayrıca enflasyon oranı hesaplanarak fark maaşa yansıtılıyor. Zamlı maaşlara göre genel müdürler 12 bin 762 TL maaş alabilecekler. Bu rakamların içine aile ödeneği dahil edilmemiştir.

2021 Unvana Göre Memur Maaşları Ne Kadar?

Unvana göre memur maaş miktarı aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • 25 sene ve üzeri kıdem yılına sahip bir bakan yardımcısı için net maaş miktarı 24 bin 339 TL’dir.
 • 25 sene ve üzeri kıdem yılına sahip bir genel müdür için net maaş miktarı 13 bin 307 TL’dir.
 • 25 sene ve üzeri kıdem yılına sahip bir daire başkanı için net maaş miktarı 10 bin 835 TL’dir.
 • 25 sene ve üzeri kıdem yılına sahip bir bakanlık il müdürü için net maaş miktarı 10 bin 101 TL’dir.
 • 25 sene ve üzeri kıdem yılına sahip bir uzman için net maaş miktarı 9 bin 226 TL’dir.
 • Uzman yardımcısı için net maaş miktarı 6 bin 163 TL’dir.
 • 25 sene ve üzeri kıdem yılına sahip bir uzman tabip için net maaş miktarı 7 bin 486 TL’dir.
 • 25 sene ve üzeri kıdem yılına sahip bir kütüphaneci için net maaş miktarı 5 bin 82 TL’dir.
 • 25 sene ve üzeri kıdem yılına sahip bir hizmetli için net maaş miktarı 3 bin 817 TL’dir.
İlginizi Çekebilir:  MERSİS No Sorgulama Nasıl Yapılır?

Düz Memur Nedir?

Düz memur KPSS ile çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarına atanan kişilere verilen unvandır. Herhangi bir mesleki görevi olmayan kişiler ile düz memurlar yazışmaları yürütmek ile görevlidirler. Bu kişiler aynı zamanda evrak takibi yaparlar ve masa başından çalışırlar. Düz memurluk 2001 ve 4001 gibi nitelik kodları ile sıklıkla anılmaktadır. Son 10 sene incelendiğinde düz memur olmak için talepler artmıştır. Çünkü kişiler artık istikrarlı, garantisi olan ve gelir anlamında tatmin edici işlere yönelmek istemektedirler.

Bu talebin artması ile birlikte insanların düz memur olması da zorlaşamaya başlamıştır. Kişilerin düz memur olarak görev yapabilmeleri için KPSS’de belli bir başarı göstermeleri zorunludur. Bu sınavdan başarılı olmak için kişilerin kurs almaları, sınava kadar disiplinli bir şekilde hazırlanmaları ve örnek sınavlara girmeleri gerekmektedir. Ne var ki kişiler KPSS sınavında başarılı olsalar bile bu düz memur olmak için yeterli olmaz. Kişilerin düz memur olarak atanabilmeleri için önce kurumların böyle bir ihtiyacı olması gerekmektedir. Bu ihtiyaçlar farklı nitelik kodları ile tanımlanmaktadır.

Düz Memur Atamalarında Nitelik Kodları Nedir?

Düz memur atamalarında nitelik kodları 3 tanedir. Bunlardan ilki 2001’dir. Bu nitelik kodu kişilerin orta öğretim kurumlarının herhangi birinden mezun olunması anlamına gelmektedir. Diğer kod 3001 olup ön lisans programlarından birinden mezun olunması anlamını taşımaktadır. Son olarak 4001 kodu lisans mezunu olmak anlamına gelmektedir. Yani düz memur atamasında aslında herhangi bir mesleğe ihtiyaç duyulmaz. Bunun yerine kişinin eğitim seviyesi önem taşır. Kamuda yalnızca düz memur ataması yapılmıyor. Bunun dışında sahip olduğunuz mesleğe göre aşağıdaki pozisyonlardan birinde de çalışabilirsiniz:

 • Sosyolog,
 • Kütüphaneci,
 • Mimar,
 • Mühendis vb.

Düz Memur Olmak Kolay mıdır?

Düz memur kolaylığı elbette kişiden kişiye farklılık gösterecektir. Ancak bu işin zor olduğuna dair genel bir kanı vardır. Bu kişilerin yapacakları işler, kurumun iş tanımına göre farklı olur. Aynı pozisyonda farklı firmalarda çalışan iki kişinin iş yoğunluğu, iş temposu ve iş stresi birbirinden farklı olacaktır. Bu nedenle bu işin zorluğunu iş tanımına ve firmaya göre ele almak daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Bazı kurumlarda düz memur olarak çalışan kişiler yalnızca basit yazışmaları yürütmek ile görevlidirler. Bazen de bu kişilerin bütün mevzuata hakim olmaları ve buna göre hareket etmeleri gerekecektir.

Düz Memur Maaşları ve Görevleri Nelerdir?

Düz memur görevleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Amirlerin verdiği görevleri yerine getirmek,
 • Çalışılan bölümle ilgili çevre birimler ile irtibat kurmak ve kopuk olmamak,
 • Çalışan bölümdeki yazışmaları yürütmek,
 • Yazışmaları dosyalamak,
 • Evrak takibi yapmak,
 • Yazışmaları elektronik ortamda arşivlemek,
 • Çalışan bölüm ile ilgili mevzuata hakim olmak,
 • Mevzuata ve yasaya uygun hareket etmek.
İlginizi Çekebilir:  6111 Teşvik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bu görevlerin dışında düz memurlara farklı görevler de verilebilir. Kişinin çalıştığı kuruma göre görev tanımı farklı olabilecektir. Örneğin kişilerin İç içlerinde çalıştıkları zaman sahip oldukları görev tanımı ile herhangi bir devlet üniversitesine bağlı olarak çalıştıkları zaman farklı olacaktır.

Düz Memur Ataması için Kamu Personeli Seçme Sınavı Nedir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı ÖSYM tarafından yapılmaktadır. KPSS öğretmenlerin de dahil olmak üzere kamu personellerinin atanması için yapılmaktadır. Bu sınav ilk olarak 1999 senesinde yapılmıştır. Bu tarihlerde sınav Devlet Memurluğu Sınavı olarak adlandırılmaktadır. 2002 senesinden bu yana sınav KPSS adı ile düzenlenmektedir. Bu sınav A ve B olarak iki farklı kadro olarak düzenleniyor. A grubu kadrosuna dahil olan gruplar şu şekilde sıralanabilir:

 • Bağımsızlık genel müdürlük,
 • Başkanlık,
 • Müsteşarlık,
 • Bakanlık,
 • Başbakanlık.

B grubu kadroları ise özel bütçeli kurumlara bağlı olan döner sermayeli kuruluşları ifade eder. Belediyelerin kurdukları birlikler, il özel idareler bu grubun içinde sayılabilir. Sınavın türüne göre lisans, ön lisans hatta lise mezunları bile bu sınava başvuru yapabilirler.

Kamu Personeli Seçme Sınavı Testleri Nedir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı testleri farklı gruplarda ele alınabilir. Bu testlerden biri genel yetenek ve kültür testidir. Bu sınav cumartesi günü sabah yapılır. Adaylar genel kültür testi için 60, yetenek testi için 60 soru çözerler. Toplam 120 soru 120 dk içinde çözülür. BU oturum bütün adayların girmesi gereken bir alandır. Buna ek olarak eğitim bilimleri testi vardır. Bu sınav da cumartesi günü öğleden sonra yapılır. Toplamda 80 soru vardır ve 100 dk içinde bu soruların çözülmesi gerekir. Öğretmen olmak isteyen kişilerin bu oturuma girmesi gerekir. Kişinin başvuru yaptığı alana göre din hizmetleri alan bilgisi testi, öğretmen alan bilgisi testi, kamu yönetimi gibi farklı alanlarda sınavlara girmesi gerekebilir.

İlginizi Çekebilir:  CİMER Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kamu Personeli Seçme Sınavına Kaç Kere Girebilirim?

Kamu Personeli Seçme Sınavına girme hakkı sınırlı değildir. Kişiler istedikleri kadar bu sınavlara girebilirler. Ancak eğer A grubu kadrosundan sınava girmek isterseniz yaş sınırı bulunur. Buna göre en çok 35 yaşında olanlar bu oturuma katılım gösterebilirler. Düz memur olmak isteyen kişilerin bu oturuma girmeleri zorunlu bulunuyor. Kişiler dilerseler öğrencilik yaptıkları zaman kendilerini denemek için bu sınava katılabiliyorlar. Ancak atamalar için öğrencilik döneminde alınan puanlar Milli Eğitim tarafından kabul edilmiyor.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.