Mühendis Maaşları Ne Kadar, Eğitimi ve Görevleri Nasıldır?

06.03.2020
1.719
A+
A-
Mühendis Maaşları Ne Kadar, Eğitimi ve Görevleri Nasıldır?

Mühendis maaşları 2021 yılında artış göstermiştir. Yeni mezun mühendislerin aldıkları maaş asgari ücrete yakındır.

Mühendis Maaşları Ne Kadar?

Mühendislerin aldıkları maaşlar mühendislerin alanlarına göre değişiklik gösterse de ortalama olarak 2500 TL ile 4000 TL arasında maaş alır. Fakat bu rakamlar özel sektörde mühendislik yapan insanlar için geçerlidir. Devlette mühendis olarak çalışanların maaşı 5965 TL olarak belirlenmiştir. Mühendislik mesleğinde tecrübe arttığında maaşlar da artar. Yaklaşık 10 yıl olarak mühendislik yapmış birisi 10.000 TL civarında maaş almaktadır.

Mühendislik mesleğinde maaşı belirleyen diğer bir unsur ise mezun olunan üniversite, yabancı dil bilgisi ve çalışılan firmadır. Büyük firmalarda çalışılması durumunda alınan maaş da fazladır. Bunun yanı sıra ODTÜ, İTÜ, vb. gibi iyi eğitim alınmış üniversitelerden ve iyi eğitim verilen okullardan diploma alınmasının ardından yüksek maaşla çalışılır. Mühendislik alanında özellikle yabancı firmalarda yabancı dil bilgisi çok önemlidir. Yabancı dil bilgisine sahip olanlar diğer insanlara göre bir adım önde başlar.

Mühendislik Çeşitleri Nelerdir?

Mühendislik alanları arasında elektrik, makine, inşaat, yazılım, vb. gibi çeşitli alanlar yer alır. Son yıllarda en çok para kazanılan ve iş imkanının daha fazla olduğu mühendislik alanı yazılım ve bilgisayar mühendisliğidir. Bu alanda çalışanlar yazılım da yazabildiği için büyük şirketler dahilinde çalışması durumunda oldukça yüksek miktarlar elde edebilir.

Özellikle yurt dışında çalışma imkanı bulabilen yazılım ve bilgisayar mühendislikleri birçok yazılım programlamasında da uzmandır. Kazanç açısından daha çok iş imkanı elde edilen mühendislik türlerinden diğeri ise endüstri mühendisliğidir. Bu alandan mezun olanlar yöneticilik, bankacılık ya da üretim kısmında çalışabilir.

İlginizi Çekebilir:  SGK Emekli Aylığı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Mühendislerin Yaptıkları İşler

Mühendislerin görevleri şu şekildedir.

  • Herhangi bir konuda yapılacak bir yapının planlanmasından önce bu konu hakkında detaylı bir şekilde araştırma yapmak ve bu konuda gerekli verileri elde etmek.
  • Plan yaparken ya da herhangi bir yapıyı oluştururken yazılım ile ilgili programları kullanmaz. Bazı zamanlarda çizim programlarının da bilinmesine ihtiyaç duyulur.
  • Altında çalışanlarla iyi bir şekilde iletişim kurmak ve iyi bir yöneticilik yapmak. İyi şekilde yapılamayan yöneticilik sonucunda işler aksar ve sahada bir takım sıkıntılar ortaya çıkar.
  • Üretim alanında çalışan mühendisler bir ürünün üretim aşamalarını takip etmelidir. Bununla birlikte toplumun ihtiyaçları konusunda da araştırma yapılmalıdır. O sene hangi ürünün yükseleceğinin bilgisinin bilinmesi gerekir.
  • Mühendislerin sorumluluklarından diğeri ise yenilikçi olmaları gerekliliğidir. Diğer düşüncelere ve yeni üretilen fikirlerin denenmesi ve bunlarla ilgili gerekli çalışmaların yapılması gerekir.
  • Çalışkan ve disiplin sahibi olunması da sorumluluklar arasında yer alır. Verilen işin zamanında bitmesi mühendislerin sorumluluğu altındadır. Özellikle inşaat sektöründe işin zamanında teslimi önemlidir.

Mühendislik Eğitimi

Mühendis adayların öncelikle liseden mezun olduktan sonra üniversite sınavlarına girmesi gerekir. Daha sonra bu sınavdan iyi bir başarı elde ederek Mühendislik Fakültelerine yerleşilir. Mühendislik eğitiminin iyi bir şekilde alınması için teknik üniversitelerin seçilmesi tavsiye edilir. Bunun yanı sıra yabancı dilde eğitim veren fakültelerden mezun olan mühendis adaylarının da iş arama süreçleri daha kısa ve daha kolay bir şekilde sürer.

Mühendislik eğitimi almak isteyenlerin matematik ve fizik alanına ilgi duyması gerekir. Alınan derslerin çoğunluğu özellikle fizikle alakalıdır. Bunun dışında yazılım ya da bilgisayar alanında mühendis olmak isteyenlere yazılım ile ilgili eğitim verilir. Eğitim süresi Türkçe eğitim veren okullarda 4 yıldır. Fakat bu süreye 1 yıl hazırlık da eklenebilir.

İlginizi Çekebilir:  Emeklilere Hangi Bankalar Faizsiz Kredi Veriyor?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.