Noter Olma Şartları Nelerdir, Başvurusu Nereye Yapılır?

06.03.2020
8.136
A+
A-
Noter Olma Şartları Nelerdir, Başvurusu Nereye Yapılır?

Noter olma şartları başında kişinin yaş sınırlaması içinde olması gelmektedir. Kişinin mutlaka 23 yaşını bitirmesi fakat 50 yaşından daha büyük olmaması gerekir. Noter olmak için kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir. Noter olmak için başvuru yapan kişi hukuk fakültesini başarı ile tamamlamalıdır. Noterlik belgesine sahip olan kişiler noter olabilirler. Noterlik belgesi almak için başvurular Adalet Bakanlığı’na yapılır. Bu belgeye sahip olmadan noter olmak mümkün değildir.

Noter Olma Şartları ve Gerekli olan Başvuru Belgeleri Nelerdir*

Noter olmak için gerekli başvuru belgeleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü’ne yazılmış imzalı dilekçe,
 • Hukuk fakültesinden mezun olunduğunu gösteren diploma,
 • Cezai suçlara bulaşılmadığını gösteren sicil temizliği belgesi (Bu belge aynı zamanda hüküm giyilmediğini kanıtlar),
 • Son 6 aya ait renkli, sakalsız, ceketli, kravatlı 4 adet fotoğraf (erkekler için),
 • Noterden ya da kayıtlı olunan barodan alınabilecek olan avukatlık belgesi örneği,
 • İkametgah kağıt belgesi,
 • Cep telefonu numarası beyannamesi,
 • Noterlik hizmetini gerçekleştirme konusunda engel olmadığını gösteren sağlık raporu (raporun tam teşekküllü devlet hastanesinden alınması gerekir.),
 • Disiplin suçunun olmadığını gösteren belge,
 • Sicil özeti belgesi,
 • Kişiler hakkında soruşta ya da kovuşturma olmadığını gösteren belge.

Noter Olmak için Başvuru Nereye Yapılır?

Noter olmak için başvuru yapılan yer Adalet Bakanlığı’dır. Başvuruların yapılması için Adalet Bakanlığı resmi internet adresinde yer alan bilgilerin girilmesi gerekir. Başvurunun elektronik imza ile tamamlanması gerekir. UYAP adresini kullanarak sisteme erişim sağlandıktan sonra, kişi şifresini kullanarak sisteme giriş yapabilir. Noter olmak için fiziki başvuru yapılmasına izin verilmez. Başvuru formu doldurulur ardından sistem üzerinden başvuru sorgulaması yapılır. Kişinin noter olmak için başvurusunun kabul edilmesi halinde noterlik ilanında adları yayınlanır. Noterlik ilanları bu nedenle takip edilmelidir. Başvuru yaparken, başvurunun değerlendirmeye alınması için belgelerin eksiksiz olması gerekir. Eksik, yanlış bilgi beyan edilen başvuru evrakları ile başvuru yapan kişilerin başvuruları geçersiz sayılır.

Noterlik Açılması için Neler Gerekir?

Noterlik açılması için gerekenler için kişinin noterlik ilanını incelemesi gerekir. Bunu gazetelerden ya da web ağları üzerinden yapabilirsiniz. Esnaf dükkanlarında olduğu gibi her yere noterlik açılması mümkün değildir. Noterlik açılması için yasal düzenlemeye göre hareket etmek gerekir. Eğer yoğunluk fazla ise, işletme açmak için sıra numarası alırsınız. Noterlik açmak için sıranın size gelmesini beklemeniz gerekir. Noter olmak için şartların tamamını yerine getiren kişiler bile noterlik açamayabilirler. Çünkü bir il ve ilçede olması gereken noter sayısı belirlenmiştir, bu sayının dışına çıkılması mümkün değildir. Sıranın size gelmesi için ölüm hali, emeklilik ya da noterin görev süresini tamamlaması gibi durumlar olması gerekir. Noterlik yüksek gelir grubuna ait bir meslek olduğu için, sabırlı olmakta fayda vardır.

İlginizi Çekebilir:  SGK Prim İadesi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Noterler Hangi İşlemleri Yürütürler?

Noterlerin yürüttükleri işlemler tutanak, vasi ve beyanname olarak sıralanabilir. İnsanların bu evrakları alması için noterlere başvuru yapması zorunludur. Her ne kadar noterliğin geliri çok yüksek olsa da, en çok giriş çıkış yapılan yerlerden biri olsa da bu mesleğin sorumluluğun fazla olduğu unutulmamalıdır. Noterlerin işlemlerini yürütürken adaletli olmaları gerekirler. Bu nedenle noter olmak için yola başlayan kişi ilk olarak yemin eder. Noterler ayrıca kayıt defteri tutarlar. Çekilen kuralar noter sayesinde resmiyet kazanır. Yılbaşı çekişi işlemi noterin yürüttüğü işlemlerden yalnızca bir tanesidir. Yüksek öğretim kurumlarında birinde hukuk fakültesinde eğitim aldıysanız isterseniz siz de noter olabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.