Para Tasarrufu Nasıl Yapılır?

16.03.2020
1.076
A+
A-
Para Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Para tasarrufu yapmak istiyorsanız paranızı verimli kullanmak zorundasınız. Para tasarrufu yapmanın birden fazla yolu vardır. Ancak hali yolu kullanacağınız fark etmeksizin öncelikli olarak kendinize bir hedef belirlemeniz gerekiyor. Hedef belirlemeniz sizi motive eder ve para biriktirmenizi kolaylaştırır. Para tasarrufu yapmanızdaki hedef farklı nedenler olabilir. Bu hedefler uzun zamandır gitmek istediğiniz bir tatil, acil durumlar için birikim ya da almayı çok istediğiniz bir araba olabilir.

Acil Durumlar için Tasarruf Planı Yapmak

Acil durumlar için tasarruf planı hayati önem taşır. Hayat sürprizlerle doludur. Evinizi su basabilir, hasta olabilirsiniz, arabanız bozulabilir ya da işinizi kayıp edebilirsiniz. Bütün bu olasılıklar varken beklenmedik durumlarla baş edebilmek için birikmiş paranızın olması gerekiyor. Acil durumlar için para tasarrufu yapacaksanız bu tasarrufun sizin en az 3 ya da 6 aylık gider miktarınızı karşılıyor olması gerekir. Tasarruf etmek için evde yemek yapabilirsiniz. Akşam dışarıdan yemek yemek masraflarınızın artmasına neden olacaktır. Alışverişe çıktığınız zaman, toptan alım yapın. Bunu yalnızca düzenli olarak satın aldığınız ürünler için yapın. Toptan alım marketlerinde fiyatı daha uygun bulabilirsiniz. Hem de tekrar tekrar alışverişe gitme derdinden kurtulursunuz.

Uzun Vadeli Tasarruf Planı Yapmak

Uzun vade için tasarruf planı genellikle emekli kişilerin hayatlarını rahat bir şekilde yaşayabilmeleri için yapılır. Bu tasarruf planında yaşlandığınız zaman ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetecek kadar paranızın olduğundan emin olmanız gerekir. Bu tasarruf planını hayata geçirmek için uzmanlar paranızın yüzde 15’i ile %20’si arasında tutarı kenara ayırmanız gerektiğini belirtiyor. Emekli olacağınızı düşünerek harcamalarınızın çok aza ineceğini düşünmemenizde fayda var. Yine sosyal aktiviteler, yiyecek, giyim, kamu hizmetler, kamu, sağlık, ulaşım ve buna benzer pek çok şey için paraya ihtiyaç duyacaksınız. Herkesin harcaması aynı olmayacağı için bu kalemleri not etmekte fayda var.

Paranızı tasarruf etmek için bir ipucu konserve yerine taze sebze meyve almaktır. Çünkü konserve ürünler hem daha pahalı hem de daha az sağlıklıdır. Ayrıca büyük marketlerin kendi ürünlerini denemeye başlamanızın zamanı gelmiş olabilir. Bu ürünler diğer marka ürünlere göre daha ucuz olur ve bu şekilde tasarruf yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Araç Muayene İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kısa Vadeli Tasarruf Planı Yapmak

Kısa vade için tasarruf planı genellikle daha küçük çaplı giderlerinizin karşılanması için yapılır. Bunlar çocuğunuz için onun sevdiği bir hediyeyi almak, güzel bir otelde tatil yapmak, bilgisayarınızı yenilemek ve daha fazlası olabilir. Eğer bütün bunları herhangi bir tasarruf planı olmaksızın yaparsanız, bütçeniz sarsılabilir. Bunun yerine uzun dönemde küçük de olsa birikimler yapmaya başlayın. Bir süre sonra bu birikimlerin kayda değer bir boyuta ulaştığını göreceksiniz. Bu sayede cebinizden çok fazla para çıkmamış gibi alışveriş yapabileceksiniz.

Kısa vadeli tasarruf planı yaparken bir bütçe oluşturulması gerekir. Bütçe oluşturmanız halinde, paranızın her ay nereye gittiğini net bir şekilde görmüş olursunuz. Bütçe oluşturduğunuz sırada banka ekstrelerinden faydalanmak akıllıca olur. Bütçenin bir kısmı ihtiyaçlar için ayrılacak diğer kısmı zorunlu olmayan harcamalar için olacak. Paranızı zorunlu harcama yapmadığınız kısımdan biriktirebilirsiniz. Önceden bu kısımdan ne kadar para ayırabileceğinizi yazın. Her ay bu hedefinize ulaşmaya çalışın.

Akıllı Alışveriş Yapın

Akıllı alışveriş yaptığınız zaman paranız cebinizde kalır, gereksiz yere para harcamaktan kurtulursunuz. Alışverişe gitmeden önce nelere ihtiyaç duyduğunuzu bir kağıda ya da telefonunuza yazın. Alışverişe gittiğiniz zaman bu listenin dışına çıkmayın. Bunu bir alışkanlık haline getirin. Ayrıca akıllı alışveriş yapmak için indirimleri takip etmeyi unutmayın. İndirimler, kuponlar ve diğer avantajlar için araştırma yapmanız yerinde olur. Bu şekilde paranızı biriktirebilirsiniz.

İndirim Zamanlarında Yapılan Alışverişlere Dikkat Edin

İndirim zamanı alışveriş yapmak son derece keyiflidir. Ancak adı her ne akdar indirim de olsa bu sizin için bir para tuzağı olabilir. İndirim zamanlarında pek çok ürünü normalde olduğundan daha az fiyata gördüğünüzde ister istemez onu satın almak isteyeceksiniz. İşte bu gibi durumlarda daha önce bahsettiğimiz akıllı alışveriş listesi sizin için kurtarıcı olur. Listenizde indirimdeki ürün olmadığı için otomatik olarak o ürünü elersiniz. İhtiyaç duymadığınız bir şeyi sırf indirimde diye satın almazsınız. İndirim zamanında gereksiz harcama yapmanın önüne geçebilecek diğer taktik ise bekleme süresi taktiğidir. İndirimdeki ürünü ilk gördüğünüz zaman refleks gibi o ürüne sahip olmayı isteyebilir ve hiç düşünmeden kasaya yönelebilirsiniz. Bunu yapmak yerine bekleyin ve düşünün. Kendinize 10 dk bekleme süresi verin. Bu süre içinde ürünü satın almanın bir lüks mü yoksa ihtiyaç mı olduğunu sorun. Çoğu zaman aslında o ürüne ihtiyacınızın olmadığını yalnızca indirimli fiyatı olduğu için satın almak istediğinizi fark edeceksiniz.

İlginizi Çekebilir:  Öğretmen Emeklilik Dilekçesi Ne Zaman Verilir?

Kullanılmayan Eşyaları Satılığa Çıkarın

Kullanılmayan eşyaların satılması hem size yerden tasarruf sağlar hem de para kazandırır. Evinizde artık ihtiyacınız olmayan, eskimiş, kullanılmayan, beğenmediğiniz, bedeni olmayan farklı ürünler olabilir. Bu ürünler kıyafet olabileceği gibi evde uzun süredir duran ve artık hoşunuza gitmeyen bir süs eşyası olabilir. Kilo verdiğiniz için dolabınızın bir kısmı size artık olmuyor olabilir. Bu gibi ürünlerden kurtulmanız halinde alanınız ferahlayacaktır. Yeniler için yer açılacak aynı zamanda cebinize para girecektir. Kullanmadığınız ürünleri satmak için farklı uygulamalar mevcuttur. Bu uygulamalar arasından dilediğinizi seçerek kısa sürede kullanmadığınız ürünlerden kurtulabilirsiniz. Dilerseniz kullanmadığınız eşyaları çeşitli kurumlara bağış yapabilirsiniz.

Bütçede Yapılan Harcamaları Azaltmanın Vakti Geldi

Bütçede harcamaları azaltmak para tasarruf etmenizi sağlayacak. Bunu yapmak için ilk önce bütçenizden çıkan harcamaların neler olduğunu düşünmeniz gerekecek. Ayrıca zorunlu yaptığınız harcamalar da son derece önemlidir. Ödemeniz gereken kredi borcu varken bu borcu ödemek yerine parayı birikim yapmak için kullanmanız söz konusu olamaz. Bu nedenle hem aylık ne kadar geliriniz hem de ne kadar gideriniz olduğunu yazın. Gider kısmında neleri kısabileceğinizi düşünün. Örneğin yemek yemek, pahalı ulaşım aracı yerine toplu taşıma tercih etmek gibi basit yöntemler para tasarruf etmenizi sağlar. Ne kadar tasarruf yapabileceğinizi gelirinizin yüzdesi olarak hesaplayın. Kazancınızın ne kadarını tasarruf için ayırabileceğinizi yazın. Bu giderlerden tasarruf etmek size her ne kadar o an küçük ve anlamsız gelse de bir süre sonra bu miktarın önemli etkisini görmeye başlayacaksınız.

Markayı Değil İhtiyacınızı Satın Alın

Marka yerine ihtiyaç almak ve bu ikisi arasındaki farklı anlamak son derce önemlidir. Her bireyin tüketim alışkanlıkları birbirinden farklı olmakla beraber çoğu zaman insanlar marka almayı tercih ederler. Hem de aynı ürün marka olmadan çok daha uygun fiyata satılıyorken! Satın aldığınız marka ürünün özelliklerini iyi inceleyin. Onu gerçekten daha ucuz olan üründen ayıran bir özellik var mı? Kumaşı mı daha kaliteli? Yapım yeri neresi? Bu tür soruları kendinize sorun. İki ürün arasında karşılaştırma yaptıktan sonra ürün satın alın. Çoğu zaman gerekli araştırmayı yapınca aslında marka olan ürünle marka olmayan arasında bir fark olmadığını fark edeceksiniz. Bu nedenle de marka olmayan ürünü seçerek para tasarrufu yapacaksınız.

İlginizi Çekebilir:  Engelli Memur Personel Maaşları Ne Kadar?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.